اردوغان به انتقاد یونان از تلاوت قرآن در ایاصوفیه پاسخ داد

ایسنا نوشت: رئیس جمهور ترکیه پس از اعتراض یونان نسبت به خوانده شدن قرآن در رویدادی که به مناسبت پانصدوشصت‌وهفتمین سالگرد فتح استانبول (بیزانس سابق) در ایاصوفیه برگزار شده بود، گفت: در حال حاضر حتی یک مسجد هم در آتن باقی نمانده و همه آن‌ها خراب شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان با اشاره به سالگرد فتح استانبول که در ۲۹ ماه مه (۹ خرداد) گرامی داشته شد، گفت: هیچ‌یک از مساجد ما در آتن سالم باقی نمانده و همه آن‌ها به زمین ریخته شدند. این در حالی است که ما در شهری مانند استانبول، به چنین روش‌هایی متوسل نشدیم.

وی افزود: مساجد و بناهای تاریخی سمبلیک ما در آتن که یک قرن پیش ناچار شدیم آن‌ها را رها کنیم، ظرف مدت کوتاهی خراب شدند.

رئیس جمهور ترکیه اظهار کرد: هنگامی که "سلطان محمدخان"- که به "محمد فاتح" نیز شهرت دارد- استانبول را فتح کرد، از او نه به عنوان دشمن، بلکه مانند "ناجی مورد انتظار" استقبال شد. اجداد ما پیروزی را نه به منزله تصرف زمین، بلکه پیروزی بر قلب‌ها تلقی می‌کردند.

اردوغان در همین خصوص، اضافه کرد که اجداد او نه تنها در جریان فتح استانبول، بلکه در جریان همه فتوحات خود از هر آنچه خوب، سودمند و مطلوب برای انسانیت بوده مراقبت می‌کردند.

وی با بیان اینکه بعد از فتح استانبول مکان‌های عبادت دست نخورده باقی مانده و از آن‌ها به منظور رسیدگی به نیازهای جامعه نگه‌داری شده است، یادآور شد: به عنوان مثال کلیسای "ایا صوفیه" برای خدمت‌رسانی به مسلمانان به عنوان حق فتح آن‌ها به کار گرفته شد، که این موضوع زیباتر از آن بود که این بنا به خاطر خصومت دینی خراب شود. تنها همین یک تصویر برای نشان دادن بزرگواری اجداد ما کافی است.

رئیس جمهور ترکیه با اذعان اینکه طی یک قرن گذشته، کشورش در زنده نگه داشتن یادگار اجداد خود "به اندازه کافی موفق" نبوده است، با این حال تاکید کرد، در ۱۸ سال گذشته ترکیه نه تنها میراث جغرافی بلکه میراث اجداد خود را نیز حفظ کرده است.

اردوغان تصریح کرد: زمانی که ما به قدرت رسیدیم، شاهد بودیم که تنها ۴۶۰ بنا بازسازی شده‌اند. طی ۱۸ سال گذشته، ۵ هزار و ۶۰ بنا را بازسازی کرده و آن‌ها را به خدمت ملیت و انسانیت درآوردیم.

روز جمعه، وزارت فرهنگ و جهانگردی ترکیه "جشن پیروزی در ایا صوفیه" را با هماهنگی اداره ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، به عنوان بخشی از مراسم روز فتح استانبول برگزار کرد.

این برنامه با تلاوت جزء ۴۸ قرآن، سوره "الفتح" به معنای پیروزی آغاز شد که اردوغان آن را از طریق ویدئو پخش کرد.

ترکیه روز شنبه شاهد اعتراض یونان نسبت به خوانده شدن سوره‌ای از قرآن در ایاصوفیه بود؛ نقطه عطف و مکان برجسته تاریخی در استانبول که به موزه تبدیل شده است.

حامی آکسوی، سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در حالی که آتن را به صدور بیانیه بیهوده و بی‌تأثیر در رویداد ایاصوفیه و سالگرد فتح پایتخت سابق امپراتوری بیزانس به دست عثمانی‌ها متهم می‌کرد، اظهار کرد که ناخشنودی یونان نشانه تعصب این کشور است.

وی ادامه داد: این حقیقت که یونان، تنها کشور اروپایی که مسجدی در پایتخت آن باقی نمانده است، از قرائت قرآن در ایاصوفیه به خشم آمده موردی است که تعصب این کشور را نشان می‌دهد؛ به ویژه زمانی که صدای اذان از مناره‌ها در اروپا به گوش می‌رسد و اصل احترام متقابل بیش از هر زمان دیگری ارزش دارد.

این سخنان پس از اظهارات وزارت خارجه یونان مطرح شد که ادعا کرده بود قرائت قرآن با کنوانسیون یونسکو در مورد حمایت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان مطابقت ندارد!

ایاصوفیه در زمان امپراتوری روم شرقی، کلیسا بود اما پس از فتح استانبول به دست ترکان عثمانی به مسجد تبدیل شد و با تشکیل جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاترک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی مانده‌ است.

310311

کد خبر 1394691
آخرین اخبار و اطلاعیه های فروش خودرو car.ir

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • آسو IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۲
  0 1
  آره کلیساهای ارامنه در آناتولی و مقبره های شیوخ کرد و کلی آثار یونانی در ساحل مدیترانه رو من خراب کردم،قتل عام تمام اقوام غیر ترک آناتولی از پیشانی عثمانی و ترکیه پاکشدنی نیست،در مورد همین یونان،مصطفی کمال قصاب چطور ازمیر یونانی نشین رو به آتش کشید و جمعیت بومی رو بیرون کرد،عثمانی ها که حتی الان هم از اظهارات فاشیستی و خونریزی ابایی ندارند نباید از انسانیت چیزی بگن،یه کلمه هم یاد گرفتن که به دشمن خود بگن تروریست و اینقدر تکرار کنن تا باورشان بشه و نمی گن دلیل اسلحه دست گرفتن اون دشمن فاشیسم و جنایت بی حد و حصر و سعی در نابودی سایر اقوام بود که در اعلام آن ابایی نداشتند و گفتند ترکیه مال ترکهاست و بقیه یا بروند یا مطیع و خدمتگزار باشند در حالی که تازه واردترین قوم آناتولی بودن، بود و حتی برای سایر اقوام اسم خودساخته درست کردن و حتی به همزبانهای شیعه خود هم رحمی نکردند و البته بدن شک ترک های ایران در جنایات آنها سهمی ندارند و به اذعان آسوریها و ارامنه وقتی لشگر قصاب آمد ایرانیان آنها را فراری دادن،
 • h US ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
  0 1
  بزرگترین جنایتکار قرن اخیر که ویرانی های سوریه و عراق تماما کار اوست و اکنون به عنوان اشغالگر شهرها و سرزمین سوریه را به تروریستها سپرده و از آنها حمایت می کند نمی داند اجداد خونخوارش در عثمانی چه جنایتی در نسل کشی ارامنه ، ایرانی ها و کردها مرتکب شده است . ننگ بر تمام خونریزان قبیح تاریخ .