۰ نفر
۱۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۰
از اندیشه و خط امام (ره) دور نشویم

امام خمینی، یک روحانی، اندیشمند و سیاستمداری بزرگ، وارسته، اهل تقوا، خداپرست، حامی مستضعفین و دشمن مستکبران بود.

امام خمینی (ره) تنها در صحنه سیاسی انقلاب نکرد، بلکه او در زمینه فکری و اندیشه‌ای، تحولی بزرگ در جوانان، حوزه های علمیه و دانشگاه ها ایجاد کرد. اندیشه سیاسی امام خمینی نیز تحول عظیمی در منطقه خاورمیانه ایجاد کرد و در سال‌های گذشته شاهد بودیم کشورهای دیگر با الگو قرار دادن انقلاب اسلامی ایران، خود را از سلطه استکبار نجات دادند. 

ما باید اندیشه‌های رهبر فقید ایران و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را مطالعه کنیم، از دانش و علمِ عُلمایی که شاگرد ایشان بودند استفاده مفید کرده و همچنین از بیت امام مانند حجت الاسلام  المسلمین سیدحسن خمینی بهره ببریم تا راه و دیدگاه امام را حفظ و زنده نگه داریم. 

بایداندیشه امام زنده بماند، آنگاه که خدایی ناکرده از مسیر نگاه و تفکر ایشان خارج شویم، انقلابی را که برای آن سال‌ها سختی کشیده‌ و شهید داده‌ایم را از دست خواهیم داد. 

روز گذشته مقام معظم رهبری سخنان پربار و گران‌مایه‌ای درباره امام خمینی مطرح کردند از جمله آن که ایشان تحول خواه و تحول آفرین بودند. من معتقدم این تحول بدان معنی است که ما باید با تفکرات و تغییرات جهان خود را همراه کنیم و در یک نقطه ساکت و راکت نایستیم. 

یا مثلا موضوع شوراها نیز از منظر امام بسیار مهم بود. ایشان مجع تشخیص را تشکیل دادند تا اختلافات مجلس و شورای نگهبان را کاهش دهد؛ اما امروزه به مسئله شوراها کمتر توجه می شود. باید خط به خط اندیشه امام را دنبال و پیاده سازی کنیم تا مسیری که آغاز شده است را در ادامه با موفقیت و سربلندی دنبال کنیم.

* استاد حوزه و دانشگاه

۲۷۲۱۵

کد خبر 1395509

برچسب‌ها