چند کیلو میکروب در بدن شما زندگی می‌کند؟

تسنیم نوشت: یک فوق تخصص بیماری‌های دستگاه گوارش و کبد با اشاره به نقش میکروبیوم در بدن انسان گفت: باید از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها پرهیز کرد چرا که این عمل سبب آسیب به میکروب‌های مفید در بدن می‌شود؛ در یک فرد بالغ حدود ۰.۶ تا ۱.۸ کیلوگرم میکروب زندگی می‌کند.

دکتر حسن طاهری رئیس هیئت مدیره انجمن گوارش شاخه مازندران درباره موضوع "میکروبیوم" که موضوع اصلی مورد ارائه در برنامه هفته سلامت گوارش سال ۹۹ است، اظهار کرد: نخستین بار حدود ۲۰ سال قبل مبحث میکروبیوم و میکروبیوتا که درباره میکروب‌هایی است که به طور طبیعی در بدن انسان زندگی می‌کنند به طور جدی وارد مباحث مربوط به سلامت دستگاه گوارش و بدن انسان شده است.

وی افزود: بر اساس بررسی‌های انجام شده روی بدن انسان، حدود ۱۰ تا ۱۰۰ تریلیون میکروب زندگی می‌کنند که تعداد آن‌ها می‌تواند چندین برابر سلول‌های بدن خود انسان باشد و در یک فرد بالغ حدود ۰.۶ تا ۱.۸ کیلوگرم میکروب زندگی می‌کند.

این فوق تخصص بیماری‌های دستگاه گوارش و کبد در ادامه گفت: این میکروب‌ها در حال همزیستی با سلول‌های بدن‌ هستند و وجودشان برای حفظ سلامتی بدن ضرورت دارد و نبودشان ممکن است سبب مشکلاتی چون چاقی و عدم تامین ریز مغذی‌های بدن و ایجاد نقص در سیستم دفاعی بدن و کارکرد طبیعی دستگاه عصبی مرکزی شود.

طاهری با اشاره به این مطلب که ساختار ژنتیکی سلول‌های بدن انسان‌ها حدود ۹۹ درصد مشابه یکدیگر است، گفت: آنچه سبب تفاوت انسان‌ها می‌شود ساختار ژنتیکی میکروب‌های بدن آن‌هاست؛ بیشتر ژن‌های مستقز در بدن انسان مربوط به میکروب‌هاست و ساختار ژنتیکی این میکروب‌ها در انسان‌ها حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد تفاوت دارد و این تفاوت‌ها در بروز مشکلاتی همچون آلرژی، چاقی، و ... نقش دارد.

وی با بیان اینکه این میکروب‌ها در بخش‌های مختلف بدن از جمله پوست، دهان، اندام‌های جنسی، روده و معده و دستگاه تنفس قرار دارند، تصریح کرد: میکروب‌های موجود در بدن نوزاد از زمان تولد تغییر و تحول و گسترش پیدا می‌کند و پس از حدود ۲.۵ سال جنس میکروب‌های موجود در بدن کودک و انسان بالغ تقریبا مشابه خواهد بود.

طاهری خاطرنشان کرد: باید از مصرف بی‌رویه آنتی‌بیوتیک‌ها پرهیز کرد چرا که این عمل سبب آسیب به میکروب‌های مفید در بدن می‌شود و  مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه غذاهایی که می‌خوریم بر جنس میکروب‌های موجود در بدن موثر است، گفت: با مصرف غذاهای چرب به مرور زمان میکروب‌هایی در بدن تکثیر پیدا می‌کنند  که سبب رسوب چربی و تشدید چاقی می‌شوند لذا نوع غذای مصرفی نیز بر روی جنس میکروب‌های موجود در بدن تاثیر می‌گذارد.

طاهری در مورد میکروب هلیکوباکتر پیلوری‌ که در معده انسان وجود دارد، تصریح کرد: حتی در مورد این میکروب نیز که در ایجاد زخم اثنی عشر و معده و سرطان معده موثر است زمانی باید اقدام به درمان و ریشه‌کنی کرد که این میکروب به بدن آسیب وارد کند.

۴۷۲۳۱
کد خبر 1396503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =