مقام آمریکایی از احتمال تایید طرح اشغال محدود کرانه باختری گفت

فارس نوشت: در حالی که گفته می‌شد دولت آمریکا فعلا با اجرای طرح الحاق (اشغال) سی درصدی کرانه باختری به شکلی که تل‌آویو قصد دارد، مخالف است، اکنون یک مقام آمریکایی از احتمال تایید محدود آن خبر داد.

به نوشته وبگاه «جوویش پِرس» یک مقام آمریکایی امروز (پنجشنبه) گفت اگر اسرائیل به اجرای محدودتر طرح اشغال کرانه باختری تمایل داشته باشد و بر سر آن نیز به اجماع و تصمیم‌گیری برسد، «ما نیز آماده هستیم تا آن را لحاظ کنیم».

این مقام آمریکایی – که نامش فاش نشد – در مصاحبه با شبکه رادیویی «رِشِت بِت» توضیح داد که رژیم صهیونیستی پیش از اجرا باید نقشه‌های مرزبندی مرتبط با اشغال محدود را در اختیار آمریکا قرار داده و بر سر آنها مذاکره کند.

بر این اساس، وی همچنین تاکید کرد که تا کنون هیچ نقشه نهایی درباره وضعیت کرانه باختری بعد از اجرای طرح اشغال طراحی نشده و دولت آمریکا نیز منتظر صهیونیست‌ها است تا موضع و تصمیم نهایی خود را در این باره اعلام کنند.

رژیم صهیونیستی قصد دارد با حمایت‌های دولت آمریکا، ۳۰ درصد از کرانه باختری فلسطین را به قلمرو خود ملحق و آن را رسماً اشغال کند. مقامات و گروه‌های فلسطینی این اقدام را بخشی از طرح ضد فلسطینی آمریکا موسوم به معامله قرن می‌دانند و به همین دلیل خواستار قطع همکاری با آمریکا و اسرائیل هستند.

«جوئل سینگر» مشاور حقوقی پیشین کابینه رژیم صهیونیستی و یکی از اعضای ارشد تیم مذاکره‌کننده «توافقات اسلو» در سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ روز گذشته هشدار داد  اشغال یکجانبه کرانه باختری، بر اساس بند ۳۱ از توافق موقت اسرائیل-تشکیلات در سال ۱۹۹۵، نقض توافقات اسلو محسوب می‌شود.

310311

کد خبر 1397144

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =