غربالگری هوشمندانه از دلایل افزایش آمار مبتلایان به کرونا در چهارمحال و بختیاری در این روزها است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری گفت: از دلایل افزایش موارد ابتلا به بیماری کرونا طی روزهای اخیر به هدفمند شدن نمونه گیری ها و غربالگری هوشمندانه افراد مشکوک به کرونا می باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری به نقل از وبدا،دکتر فریدون رحمانی افزود: علاوه بر افزایش تعداد موارد نمونه گیری، اطرافیان و خانواده بیماران مثبت قطعی مورد آزمایش قرار می گیرند.
وی تصریح کرد: این روزها منتظر بیماران بد حال نمی مانیم و موارد مشکوک و در معرض خطر به صورت سرپایی مورد آزمایش قرار می گیرند.
دکتر رحمانی گفت: همچنین با افزایش امکانات، بهتر شدن شرایط نمونه گیری، امکان نمونه گیری از موارد مشکوک و سرپایی بدون نیاز به بستری فراهم گردید و این در حالی است که در اوایل شیوع بیماری تنها از بیماران بستری نمونه گیری می شد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان، همچنان وضعیت استان را قابل قبول دانست و افزود: دور ماندن از وضعیت هشدار و قرمز مستلزم هوشیاری مردم، رعایت نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی ، پرهیز مردم از حضور در تجمعات و اماکن شلوغ و استفاده از ماسک در مواجهه نزدیک با یکدیگر می باشد.
وی با بیان اینکه، بیشترین موارد ابتلا به صورت خوشه ای و در بین اعضای یک خانواده و ناشی از برگزاری محافل دورهمی، جشن های عروسی، تولد و ترحیم درگذشتگان می باشد افزود: این روزها کمتر شاهد علایم حاد تنفسی و سرفه های شدید در مبتلایان قطعی به کرونا هستیم و این مسئله به سادگی می تواند موجب افزایش احتمال انتقال بیماری بین افراد شود.
به گفته وی، احتمال ابتلای قطعی ۲نفر از اطرافیان فرد مبتلا به بیماری نوپدید کووید ۱۹ وجود دارد و با افزایش موارد ابتلا احتمال شیوع بیماری نیز افزایش می یابد.
وی خاطر نشان کرد: در گذشته موارد ابتلا بیشتر ناشی از مراودات با استان های همجوار با شیوع بالا بود که با کاهش مراودات و آموزش مردم این موارد کنترل، ولی به دلیل گردش افراد بیمار در خانواده و انتقال ویروس شاهد افزایش موارد ابتلا طی هفته گذشته در استان هستیم.
دکتر رحمانی گفت: اگر چه تاکنون وضعیت استان از نارنجی گذر نکرده و به قرمز نرسیده است افزود: این احتمال وجود دارد که در اثر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و به دنبال آن افزایش تعداد مراجعات سرپایی، موارد بستری و به دنبال آن مرگ و میر مبتلایان از وضعیت کنونی خارج و وارد وضعیت قرمز شویم.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان گفت: با توجه به محدود بودن ظرفیت بیمارستان ها و تعداد تخت های ای سی یو و محدود بودن توان بستری بیماران، در صورت افزایش موارد بستری احتمال اینکه استان زودتر نسبت به تعطیلی مراکز تصمیم گیری نماید، وجود دارد.
وی در پایان در خصوص ابتلای کودکان به بیماری کووید ۱۹ اظهار داشت: مواردی از ابتلا کودکان به این بیماری گزارش شده است، اما بروز علایم در کودکان کمتر از افراد بزرگسال می باشد.

46

کد خبر 1397428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =