فرار رو به جلوی تاج با استفاده از کلیدواژه نسل طلایی و عادل فردوسی‌پور!

مهدی تاج شب گذشته در برنامه فوتبال برتر حاضر شد و درباره اتفاقات ماه‌های اخیر و انتقادات فراوانی که نسبت به قرارداد فدراسیون فوتبال با مارک ویلموتس مطرح شده بود صحبت کرد که حرف‌هایش چندان منطقی و قانع‌کننده نبودند.

1-مهدی تاج در گفت و گوی شب گذشته خود مدعی شد قرارداد مارک ویلموتس با تیم ملی ساحل عاج به همراه پاداش‌هایش یک میلیون و هشتصدهزار یورو بوده و پس از دو سال با افزایشی 20 درصدی او را جذب کرده است و این اقدام را موفقیت‌آمیز می‌داند. با این وجود تاج باید بداند وقتی یک مربی در تیمی نتیجه نمی‌گیرد و دو سال هم بیکار است از مبلغ قراردادش کسر می‌شود نه اینکه به آن اضافه هم شود؛ در واقع او در بدترین حالت باید با ویلموتس قراردادی مشابه با قرارداد قبلی امضا می‌کرد ولی مشاهده شد که قرارداد ویلموتس در ایران به مراتب بالاتر از قرارداد قبلی او بود و به همراه پاداش‌ها و مالیاتی که بر عهده فدراسیون گذاشته شد، مبلغ آن افزایش هم یافت. تاج تصور کرده قیمت مربی مانند خانه و ماشین است که پس از دو سال به خاطر تورم به قیمت آن اضافه شود اما اصلی‌ترین معیار در بحث دستمزد عملکرد مربی است که کارنامه ویلموتس نکته مثبتی نداشت که به خاطر آن به قرارداد این مربی افزوده شود.

2-تاج هم‌چنین درباره ویلموتس از عبارت «خالق نسل طلایی فوتبال بلژیک» یاد کرد که این هم چندان درست نیست.در واقع ویلموتس کسی بود که نتوانست به خوبی از نسل طلایی فوتبال بلژیک استفاده کند و در جام ملت‌های اروپا مقابل ولز حذف شد تا یاران گرت بیل که پس از سال‌ها،حضور در یک تورنمنت معتبر را تجربه می‌کردند به نیمه نهایی برسند. بعدها همان تیم بلژیک بدون ویلموتس توانست به عنوان سومی جام جهانی روسیه برسد و تیم‌هایی چون برزیل و انگلیس را شکست دهد. مرد بلژیکی بیشتر مخرب نسل طلایی فوتبال بلژیک بود تا خالق آن. ویلموتس اگر خالق نسل طلایی فوتبال بلژیک بود این روزها در بین تیم‌های متوسط این لیگ متوسط به دنبال تیم نمی‌گشت!

3- رییس سابق فدراسیون فوتبال درحالی ویلموتس را مربی نوزدهم جهان معرفی کرده که مشخص نیست چه معیاری برای این رده بندی وجود دارد و چطور ممکن است مربی نوزدهم جهان دو سال بیکار بماند و آخرین تیمش هم قبل از حضور در ایران تیم ملی ساحل عاج باشد. تاج ویلموتس را هم‌تراز با مربی چون لیپی خوانده اما سرمربی بلژیکی از نظر افتخارات به سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا نزدیک هم نیست؛ لیپی در فوتبال جهان فردی شناخته شده است که همین حالا در سن 72 سالگی هم پیشنهاد کار دارد اما ویلموتس در سن 51 سالگی که سن خوبی برای مربیگری است بیکار مانده و پیشنهادی ندارد.

4-تاج درباره حضور فردی به نام بهروز زنجانی در کنار خود هم گفته بود که او برای انجام کارهای مربوط به گرفتن ویزا و همین‌طور ترجمه با او همراه شده بود؛ احتمالا رییس سابق فدراسیون فوتبال فراموش کرده که سفارت ایران در بلژیک می‌توانست یک مترجم در اختیار او قرار دهد و اساسا نیازی به همراه کردن فردی با خودش نبوده است.

5-رییس سابق فدراسیون فوتبال درحالی قرارداد با ویلموتس را خوب می‌داند که در این قرارداد حتی یک بند هم به سود فدراسیون فوتبال وجود ندارد و بدون شک یکی از بدترین قراردادهای تاریخ فوتبال ایران است؛ قراردادی با مبلغ بالا که در آن مالیات هم بر عهده فدراسیون است و حتی شرایط فسخ هم به سود مرد بلژیکی تعیین شده است. آثار قرارداد ویلموتس هنوز به پایان نرسیده و در صورتی که این مربی بتواند علیه فدراسیون فوتبال رای بگیرد یک فاجعه بزرگ برای فوتبال ایران رخ خواهد داد.

6-یکی دیگر از مسائل مهمبحث،اختصاص 20 درصد از پاداش جام جهانی به کارلوس کی‌روش بود؛ موضوعی که پیش از این توسط فدراسیون فوتبال تکذیب شده بود اما تاج آن را تایید کرد تا مشخص شود فدراسیون فوتبال هرگز با مردم صادق نبوده است. نکته جالب در این میان این است که طبق قرارداد باید 10 درصد از پاداش جام جهانی به کی‌روش می‌رسید اما فدراسیون تصمیم گرفته 20 درصد آن را به سرمربی سابق تیم ملی بدهد که دلیل آن مشخص نیست. اگر کی‌روش از نظر فدراسیون تا این حد مربی خوبی بوده که به او خارج از قراردادش هم پرداختی داشته‌اند پس چرا اجازه دادند او از ایران برود و نیمکت تیم ملی را از او گرفتند؟

7-تاج که اصلا تصور نمی‌کرد حضور در فوتبال برتر تا این حد برای او چالش برانگیز باشد تلاش کرد تا با استفاده از نام عادل فردوسی‌پور مسیر گفت و گو را منحرف کند و بحث را به حاشیه ببرد. رفتاری غیراخلاقی از سوی رییس سابق فدراسیون فوتبال که صرفا برای فرار او از پاسخ‌گویی بیشتر بود؛ درباره ماجرای حضور میثاقی به جای عادل صحبت‌های زیادی مطرح شده و انتقادات زیادی به میثاقی وارد است ولی تاج اگر مجری برنامه را قبول نداشت هرگز نباید به برنامه او می‌رفت و وقتی که حاضر به مصاحبه شده یعنی رسمیت میثاقی را پذیرفته و مطرح کردن چنین صحبت‌هایی کمکی به رییس اسبق فدراسیون فوتبال نمی‌کند. او حتی سوالات مردمی که در صفحه برنامه مطرح شده بود را بدون جواب گذاشت تا مصاحبه به پایان برسد.

255 251

کد خبر 1397514

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =