انتقاد از کاهش سریال‌های رمضانی در سوریه

ایسنا نوشت: تعداد سریال‌های رمضانی سوریه امسال به هشت عدد رسید و این عدد در مقایسه با سال‌های قبل کاهش تولیدات رمضانی را در این کشور نشان می‌دهد.

سریال‌های رمضانی در سال ۲۰۲۰ در سوریه نسبت به قبل کاهش داشته است. برخی این کاهش تولید را به شیوع ویروس کرونا و قرنطینه و شرایط حاصل از آن ربط داده‌اند در حالی که برخی دیگر تحریم‌های ناعادلانه علیه سوریه و جنگ تروریستی در این کشور را دلیل کاهش ساخت سریال‌ها دانسته‌اند.

برخی از منتقدان سوری این سریال‌ها را به خاطر نپرداختن به مسائل روز و حیاتی جامعه مورد انتقاد قرار داده‌اند.

ملهم الصالح ـ منتقد تلویزیونی سوری ـ درباره سریال‌های رمضانی گفته است: «کاهش سریال‌ها در رمضان امسال نشانه‌ی خوبی نیست و نشان می‌دهد که سریال‌سازی در مسیر درستی حرکت نمی‌کند. محدودیت‌هایی که در این بخش وجود دارد باعث شده تا سریال‌ها نتوانند درد و رنج مردم را نشان دهند

این منتقد معتقد است: «سریال‌های سوری در همه‌ی سطوح از متن گرفته تا کارگردانی و تبلیغ دچار بحران شده‌اند و این بحران به خاطر شرایط فعلی سوریه ایجاد شده است.»

از نظر او برای این بحران راه حل جادویی وجود ندارد بلکه هرکس باید مسوولیتش را به درستی انجام داده و روش‌هایی اتخاذ شود تا بتوان واقعیت درام‌های سوری را به نمایش گذاشت.

سامر محمد اسماعیل، نویسنده سوری در این زمینه گفته است: اکنون سریال‌ها در سوریه آیینه مشکلات و دغدغه‌های مردم نیستند و در ساخت آن‌ها فقط به حضور بازیگران ستاره توجه شده است. به ارزش هنری اثر و جایگاه متن و کارگردانی در این آثار توجهی نشده است.

حسن م یوسف یکی دیگر از نویسندگان سوری نظر متفاوتی دارد او معتقد است: مردم سوریه دچار مشکلات عمیقی هستند و وظیفه سریال‌ها پرداختن به مشکلات سطحی و حال حاضر مردم نیست بلکه باید با طرح مفاهیم عمیق انسان را بیدار کرده و انگیزه حل مشکلات را در آن‌ها ایجاد کند.

محمد خیر جراح، بازیگر سوری دلیل کاهش تولید سریال‌ها را مسائل مالی عنوان کرده و به سانا گفته است: ساخت سریال در کشور ما وابسته به فروش خارجی تولیدات است و همین باعث کاهش تولید شده است.

وفاء موصلی نیز بازیگری دیگری است که دلیل کاهش سریال ‌های رمضانی سوریه را عدم تمایل تولیدکنندگان به ساخت آثاری که داخلی هستند و در خارج خریداری ندارند می‌داند.

او همچنین شیوع کرونا و توقف برخی از تولیدات هنری را دلیل دیگری برای این کاهش عنوان کرده است.

این بازیگر عنوان کرده در سال جاری فقط در دو قسمت از برنامه‌ای که به بررسی مشکلات مهاجران سوری می‌پردازد شرکت کرده است.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1397517

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • رضا IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۰
    0 0
    خیلی خبر مهمی بود واقعا . خوب شد گفتید و ما رو از نگرانی نجات دادین