استان کرمان پیشتاز طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی کشور است

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان از اجرای طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی در۵۰ درصد بخش‌های استان خبر داد و گفت: کرمان پیشتاز اجرای این طرح در کشور است.

به گزارش خبرآنلاین از کرمان : علی‌اکبر سلطانی‌نژاد ، با اشاره به اینکه مسئولیت بنیاد مسکن در روستاها در حوزه مسائل کالبدی و زیرساختی است اظهار داشت: طرح هادی، تخصیص فضاهایی که مردم به عنوان فضاهای معیشتی، تولیدی، تفریحی، تفرجگاهی، ورزشی و سایر خدمات به آن نیاز دارند از جمله این خدمات است.

وی با بیان اینکه در حوزه زیرساخت‌ها باید به نیازهای روستائیان پاسخ دهیم عنوان کرد: در کف این نیازها تامین حداقل‌های معیشتی و مسکن چون تامین زمین، تسهیلات ساخت، به‌سازی معابر و در سقف آن مسائلی است که به تولید در روستاها کمک می‌کند قرار دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان با اشاره به اینکه امسال هم به نام سال جهش تولید از سوی رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده گفت: مردم و مسئولان باید در راستای تحقق شعار سال گام‌های خود را بلندتر بردارند و برای این مطلوب باید بهتر کار کرده، تعامل بیشتر داشته و به نیازهای مردم پاسخ بهتری بدهیم و این مسئله در دستور کار امسال است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در سیاست‌هایی که در استان پیگیری می‌شود چون پنجره واحد سرمایه‌گذاری و ستاد اقتصاد مقاومتی و در اتاق بازرگانی استان و همه بخش‌هایی که در حوزه صنعت، تولید، کشاورزی و گردشگری کار می‌کنند وفاق و همراهی خوبی وجود دارد.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه از سوی دیگر باید دانسته و با مطالعه وارد برخی عرصه‌های تولید، به‌ویژه تولیدهای کوچک در مقیاس روستاها شویم و نیازسنجی درستی داشته باشیم افزود: باید در این زمینه فرهنگ‌سازی، توانمندسازی و ارشاد داشته باشیم که چه ضرورتی در روستاها وجود دارد و کارها باید با اولویت‌بندی انجام شود.  

وی با اشاره به اینکه باید در راستای جهش تولید در حوزه تولیدات محلی، روستایی و بومی همگام بوده و راه را برای متقاضیان باز کنیم افزود: حوزه‌هایی چون کشاورزی، دام و غیره که روستائیان ما در آن مهارت چند نسلی دارند هم پایدارتر بوده و هم با هزینه کمتری اجرا شده و آلودگی‌ها و مضرات زیست محیطی بسیار کمی دارند و این تولیدات مد نظر ماست.

مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمان با اشاره به وجود ۶۰ بخش در ۲۳ شهرستان استان کرمان گفت: چند سال است که در مجموعه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان طرحی را تحت عنوان طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی آغاز کردیم که به‌همین موضوع می‌پردازد.

وی با اشاره به اینکه در این طرح مطالعه می‌شود که هر روستا و یا منظومه‌های روستایی در یک بخش چه ظرفیت‌هایی وجود دارد و مردم چه توانمندی‌هایی دارند افزود: در این طرح چالش‌های زیرساختی برای تولید و امرار معاش مردم مانند حوزه‌های آب، محیط زیست، کشاورزی و دام مطالعه شده و آن طرح در شورای برنامه ریزی استان مصوب می‌شود.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه استان کرمان در این حوزه در کشور پیشتاز بوده و اجرای این طرح را در حدود ۵۰ درصد بخش‌ها در دستورکار داشتیم و در چند بخش تاکنون مصوب شده گفت: بخش دولتی در حوزه زیرساختی ورود کرده و بخش خصوصی باید براساس این نقشه راه و طرح مصوب سرمایه‌گذاری و کار کند.

وی با بیان اینکه در هر بخشی که طرح منظومه‌های روستایی مصوب شود مطالعات انجام شده را در اختیار مدیریت روستا، بخشداران،  فرمانداران و مردم می‌گذاریم افزود: این طرح در جهش تولید بسیار اثرگذار بوده و مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار گرفته است.

48

کد خبر 1397634

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =