طرح جامع کاشت گیاهان علوفه‌ای در قم اجرا می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم گفت: کاشت گیاه علوفه‌ای یکی از ظرفیت‌های مناسب در مناطق قم بوده که بر روی آن کارشده و برنامه جامع کاشت گیاهان علوفه‌ای مانند نوع جدید سورگوم و کلزای علوفه‌ای و نخود علوفه‌ای در دست اقدام است.

به گزارش خبرآنلاین از قم : عباس پورمیدانی ، با تأکید بر اهمیت جهش تولید در عرصه کشاورزی به‌عنوان یکی از راهبردی‌ترین بسترهای اقتصادی اظهار داشت: در این مسیر اصلاح الگوی کشت و کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری، محوری‌ترین برنامه جهاد کشاورزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم با بیان اینکه اصلاح الگوی کشت به مدت دو سال در دو دشت استان قم به‌طور تخصصی شروع‌شده و در قالب یک برنامه مدون در حال انجام است، افزود: اصلاح درختان میوه و اصلاح زراعت و احیای سیستم آبیاری تحت‌فشار در مناطق مختلف و اجرای برنامه‌های آموزشی و ترویجی مرتبط با ارتقای بهره‌وری و مصرف نهاده‌ها و افزایش گیاهان با بهره‌وری بالا مانند گل محمدی و گیاهان دارویی در سطح اراضی استان و گسترش کشت گلخانه‌ای و آبزی‌پروری به‌ویژه خاویار از محوری‌ترین پروژه‌های در دست اقدام در جهت اصلاح الگوی کشت است.

وی تصریح کرد: کاشت گیاه علوفه‌ای یکی از ظرفیت‌های مناسب در مناطق قم بوده که بر روی آن کارشده و برنامه جامع کاشت گیاهان علوفه‌ای مانند نوع جدید سورگوم و کلزای علوفه‌ای و نخود علوفه‌ای در دست اقدام است که می‌تواند در افزایش گیاهان علوفه‌ای و کاهش وابستگی به خارج از استان بسیار مؤثر باشد.

پورمیدانی با تأکید بر اینکه در تلاش هستیم اعتبارات لازم را برای برنامه‌های مختلف به سمت‌وسوی اصلاح الگوی کشت سوق دهیم تا تولیدکنندگان در استان قم به بهره‌وری خوبی دست یابند، گفت: در سال زراعی ۹۹ -۱۴۰۰ در قم، برنامه گسترش سطح الگوی کشت استان قم یکی از خبرهای نویدبخش است و سعی می‌کنیم به‌صورت چاه‌مزرعه، این طرح عملیاتی شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم عنوان کرد: در این طرح، مشخص می‌شود برای هر چاهی متناسب با شرایط اقلیمی و خاک و شرایط اقتصادی، چه گیاه مناسبی توسط کشاورز تولید شود و ما بهترین نوع گیاه را به کشاورزان معرفی می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: این برنامه با محوریت نظام صنفی خانه کشاورز انجام می‌شود و تولیدکنندگان خودشان طرح را با حمایت‌های لازم دنبال می‌کنند و ما نیز بر انجام صحیح آن نظارت می‌کنیم.

پورمیدانی با بیان اینکه طراحی سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار یکی از رویکردهای مهم در افزایش بهره‌وری در کشاورزی است و در سال گذشته بیش از ۳۵ میلیارد تومان اعتبار برای انجام طرح در استان قم، هزینه شد افزود: در سال جاری بیش از ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای اصلاح الگوی کشت در قم سرمایه‌گذاری می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قم خاطرنشان کرد: همچنین در توسعه گلخانه‌های قم در سال ۹۸ بیش از ۲۰ میلیارد تومان هزینه شده است و امسال نیز توسعه گلخانه‌ای در قم با اعتبار ۲۰ میلیارد تومان، تحقق می‌یابد.

46

کد خبر 1397645

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =