۰ نفر
۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۲

چه کسی کندی سوئد را کشت؟

هادی معیری‌نژاد
چه کسی کندی سوئد را کشت؟

همیشه ترور جان اف کندی به عنوان مرموزترین پرونده ترور سران کشورها قلمداد می شود. رئیس جمهوری که مرگش با پرونده های متعدد و توطئه های پشت پرده نامکشوف همراه بود و هست اما اروپا نیز یکی از این پرونده ها داشت؛ پرونده قتل اولاف پالمه.

سوئد کشوریست که خود را از فقر بالا کشیده و برای این منظور از الگوئی بهره جست که مردم سوئد را بر اساس خلقیاتشان شناخته و با تربیت نسلی متعهد به فاصله چند دهه به یک کشور نمونه در عدالت و  رفاه اجتماعی بدل کرد.

این تحول در دهه سی میلادی و همزمان با به قدرت رسیدن حزب سوسیال دموکرات سوئد در سال ۱۹۳۴ به وقوع پیوست. الگوی اقتصاد رفاه  و خانه مردم از نوع سوئدی در دهه شصت و هفتاد میلادی میوه داد وبهترین معمار این جامعه نمونه که همواره به عنوان مثالی از عدالت و پیشرفت در اروپای ما بین دو ابرقدرت مطرح بود، کسی نبود جز اولاف پالمه.

اواز ۱۹۶۹ تا ۱۹۸۶ رهبر حزب کارگران سوسیال دموکرات سوئد و در دوره از ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۶ و از ۱۹۸۲ تا مرگش در ۱۹۸۶ نخست‌وزیر سوئد بود. مرگی تراژیک بعد از بیرون آمدن از سینما  با همسرش  درست مثل قتل پدر بوریس وین  یا همان بتمن خودمان.

در دوره او سوئد به عنوان کشوری مطرح در مناسبات بین المللی مطرح شد و این کشور که همیشه بی طرفی را پیشه کرده بود ، موازنه ای ما بین جهان کمونیستی بلوک شرق و جهان لیبرال دموکراسی به رهبری آمریکا بر قرار کرده بود.

اولاف پالمه

اولاف پالمه گرچه خود از خانواده مرفه و ثروتمندی بود اما به عنوان نماد این الگو و نماد تحول جامعه کارگری و کشاورزی سوئد به جامعه ای با الگوی برابری طبقاتی و رفاه برای همه بدل شد واین موضوع و برخی موضوعات بین المللی اورا در سیبل حملات رقبای داخلی و برخی کشورهای خارجی قرار داده بود .

اصلی ترین رقیب داخلی حزب اولاف پالمه "حزب لیبرال مردم " بود که برخی از نخبگان و روشنفکران جامعه سوئد در دهه هفتاد با گرویدن به الگوهای لیبرالی در اداره جامعه، اولاف پالمه و حزبش را به عقب نگه داشتن و در اسارت نگه داشتن جامعه سوئد متهم می کردند. اما رای مردمی همواره جهتی رو به حزب سوسیال دموکرات داشت چرا که مردم می دیدند که با کار و تلاش معقول می توانند از مواهب زندگی برابر با استانداردهای خوب کشورهای دیگر اروپایی و حتی بالاتر از آن ها بهره مند شوند . مواهبی از مسکن و تحصیلات گرفته تا بهداشت و تفریح.

اما در عرصه خارجی  نیز او با نقش آفرینی در چند مناقشه بین المللی برای خود دوستان و دشمنان فراوانی جمع کرد.

او  یکی از منتقدان جنگ ویتنام بود و سر به سر آمریکای گرفتار در باتلاق ویتنام می گذاشت  و از طرف دیگر یک مبارز علیه  رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی بود.همچنین همدلی با سازمان آزادی‌بخش فلسطین خشم اسرائیلی‌ها را برانگیخت و همین‌طور نقش میانجی‌گرایانه پالمه در جنگ ایران و عراق هم از نقش هایی بود که وی در مناقشات بین المللی ایفا کرد.

 شایعاتی درباره فروش اسلحه تولید سوئد به کشورهای عضو پیمان ورشو مخصوصا آلمان شرقی سبب شد . که گلوله ای که کالبد او را شکافت مدعیان و متهمان فراوانی پیدا کند. و چند نفر از جمله یک ایرانی که قاچاقچی انسان به اروپا بود هم در همان سال ها دستگیر شدند . از موساد تا سازمان سیا ، از سازمان اطلاعات و امنیت آفریقای جنوبی گرفته تا باقی مانده عوامل ساواک در اروپا و بالاخره مخالفان داخلی  و خارجی و حتی برخی در پلیس سوئد که از او محافظت نکرده بودند، به صف شدند که هر کدام با انگیزه ای  می توانستند باعث قتل اولاف پالمه باشند.

اما این معما لاینحل باقی ماند تا امروز که سوئد از شناسایی قاتل اولاف پالمه نخست وزیر این کشور خبر داد.

بدین ترتیب پرونده ترور اولاف پالمه پس از گذشت ۳۴ سال مختومه اعلام شد.

"کریستر پیترسون" دادستان کل سوئد اعلام کرد : قاتل پالمه شخصی بنام " استیگ انگستروم " بود که در سال ۲۰۰۰ مرده است.

وی ضمن اشاره به اینکه نتیجه تحقیقات نشان می دهد که انگستروم به تنهایی مرتکب این جنایت شده است گفت : چون قاتل مرده است ، لذا نمی توان علیه او اعلام جرم کرد و در نتیجه نیز پرونده بسته شده است.

بموجب گزارش تلویزیون دولتی سوئد ، انگستروم قاتل اولاف پالمه که در شرکت تامین اعتبار اسکاندیا در نزدیکی محل ترور نخست وزیر پپیشین سوئد کار می کرد ، آن شب ساعت ۲۳ و ۱۹ دقیقه محل کار را ترک کرده و دو دقیقه بعد از آن پالمه ترور شد.

در ادامه این گزارش آمده است : استیگ انگستروم در زمینه استفاده از اسلحه آموزش دیده و به اسلحه ایی که در ترور پالمه مورد استفاده قرار گرفت، دسترسی داشته است.

قاتل همچنین  از کلکسیون اسلحه یکی از دوستان نزدیکش سخن گفته و افزوده بود که این شخص برای مدتی در ارتش آمریکا خدمت کرده و به تپانچه های از نوع " ماگنوم " علاقه خاصی دارد. اولاف پالمه با تپانچه از نوع " ماگنوم " ترور شد.

بدین ترتیب پرونده مرموزترین قتل تاریخ سیاسی معاصراروپا با پیدا شدن قاتلی  که خودش مرده به شیوه ای سوئدی بسته شد به شیوه ای که نه سیخ بسوزد نه کباب.

کد خبر 1398051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
    0 0
    خوب بود به ترور خانم آنا ليند وزير خارجه سوئد در سال 2003 نيز اشاره مي كرديد