سرفصل دوره کارشناسی ارشد روانشناسی اسلامی تصویب شد

مهر نوشت: سرفصل دوره کارشناسی ارشد روانشناسی اسلامی درجلسه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

جلسه ۱۷۹ شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست  غلامعلی حداد عادل، برگزار شد.

حداد عادل در سخنانی در خصوص اهمیت رشته روانشناسی اسلامی گفت: در میان علوم انسانی دو علم روانشناسی و جامعه شناسی، با مبانی معنوی و دینی در مواجهه هستند.

وی افزود: روانشناسی مبتنی بر مبانی دینی، بر پایه اعتقاد به تجرد روح و قائل شدن به حقیقتی در انسان شکل می­گیرد در حالیکه در روانشناسی جدید کاری به ذات و مبنا و تجرد و  مادی و غیرمادی ندارند و با انسان مانند اشیاء در علم فیزیک رفتار می­ کنند.

حداد عادل گفت: این از جمله مواردی است که تباین آن با مظاهر معنوی ظهور و بروز دارد در جامعه شناسی هم به شکل دیگری این تباین مطرح است.

رییس شورای تحول و ارتقای علوم انسانی ادامه داد: از وقتی که روانشناسی غربی در نظام آموزش عالی کشور ما وارد شده، کسی در دانشگاه­های ما جرات نکرده که به روانشناسی دیگری، به پایه مبانی دیگری از این علم ورود پیدا کند.

وی با بیان اینکه طرح درسی با عنوان روانشناسی اسلامی، اتفاق بسیار مبارکی است که بعد از چهل دهه ما جرات کردیم در زمینه روانشناسی اسلامی وارد شویم افزود: این اتفاق مثل جوانه مبارکی است که‌ باید آن را قدر بدانیم و نواقص آن را اصلاح کرده و در اجرای آن جدی باشیم تا هم کتاب­هایش تالیف شود و هم استادهای مسلمان جرات پیدا کنند این مباحث را مطرح کنند و تلاش در جهت راه­اندازی دوره دکتری این رشته را داشته باشیم

 حداد عادل با بیان اینکه تالیف کتب درسی رشته روانشناسی اسلامی بسیار حائز اهمیت است بیان کرد: باید ضمن انتخاب مولفی شایسته برای تالیف کتب در این رشته، نظارت دقیق و جدی در زمینه سرفصل­های دروس نیز صورت گیرد.

پس از اظهار نظر اعضا و جمع بندی حداد عادل سرفصل‌ دوره کارشناسی ارشد روانشناسی اسلامی با رأی مثبت اعضاء به تصویب رسید.

۴۷۲۳۷
کد خبر 1398588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =