«کابوسِ احمدی‌نژاد» در سال‌های دور از پاستور /نایبِ محمود می‌آید؟

در روزهایی که لیستی از اسامی برای حضور در گود رقابت ۱۴۰۰ ردیف می شود، نام احمدی نژاد نیز وارد لیست شده است، برخی از احتمال کاندیداتوری او روایت می کنند و برخی دیگر براین اعتقادند که او با علم به ردصلاحیت شدن وارد میدان نمی شود اما دست یک کاندیدا را خواهد گرفت و به وزارت کشور خواهد برد.

به گزارش خبرآنلاین، محمود احمدی نژاد از «مرگ سیاسی» می ترسد، این را در همه سالهای دور بودنش از پاستور به اثبات رسانده است، چه آن روزها که یاران غارش بقایی و مشایی در کنارش بودند و مثلث جنجال آفرین بودند، چه این روزها که تنها شده است و بازهم در تکاپو برای زنده نگه داشتن نام خود در فضای سیاست و رسانه است، هم چمدان سفر می بندند و از شهری به شهر دیگر می رود، هم دست به قلم است و گاه و بیگاه نامه هایی می نویسد چه ترامپ مخاطبش باشد چه ...

در همین رابطه بیشتر بخوانید؛

ایمانی: احمدی‌نژاد قطعا کاندیدای ۱۴۰۰ می‌شود /او استاد شوآف است

رایزنی احمدی نژاد با شورای نگهبان برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰

هرچه هست احمدی نژاد میل به حذف شدن از سیاست ندارد، حتی اگر بداند چندان حامی سیاسی ندارد و رفقا و یاران دیروزش حالا در صف منتقدانش ایستاده اند. اما سوال این روزها این است که «ترس از حذف نشدن آیا او را به وادی انتخابات ۱۴۰۰ خواهند کشاند؟»

سناریوی اول؛ احمدی نژاد می آید چون...
احمدی نژاد کاندیدای ۱۴۰۰ می شود، این را نه فقط در حد احتمال که برخی با قطعیت و جدیت مطرح می کنند و تحلیل شان از تحرکات این روزهای احمدی نژاد و زمزمه هایی که از گوشه و کنار به ذهن شان می رسد آن است که مرد رفته از پاستور اینبار هم کاندیدای ریاست جمهوری خواهد شد.

این طیف براین اعتقادند که احمدی نژاد حتی با علم به اینکه اینبار هم ردصلاحیت خواهد شد بازهم پا پس نخواهد کشید و وارد گود خواهد شد چرا که برای او تنها کاندیدا شدن اهمیت ندارد او در تلاش برای زنده نگه داشتن نام خود و به تهییج در آوردن آن بخش از بدنه جامعه است که هنوز در بین آنها رأیی دارد.

از سوی دیگر احمدی نژاد و اطرافیانش بر این تصور هستند که حضورش در انتخابات فضای مشارکتی انتخابات را بیشتر خواهد کرد و برهمین اساس تصور می کنند شورای نگهبان بعد از ۴ سال تن به تایید صلاحیت او خواهد داد، ادعایی که اما و اگرهای زیادی نسبت به آن وجود دارد و حتی با پذیرش اینکه احمدی نژاد بدنه رای قابل تاملی دارد اما مخالفان او و سیاست هایش در دوره ریاست جمهوری نیز کم نیستند. همانها که بازگشت او به سیاست و ریاست جمهوری را یک خطر می دانند نه فرصت.از سوی دیگر تایید صلاحیت احمدی نژاد از سوی شورای نگهبان اگرچه قابل پیش بینی نیست اما در صورت وقوع بدون شک این شورا با حواشی زیادی همراه خواهد کرد و به مانند آنچه یک فعال سیاسی اصولگرا می گوید مصداق «از چاله به چاه افتادن است.»

با این وجود برخی خبرها نیز حکایت از آن دارد که احمدی نژاد لابی ها و رایزنی ها با شوری نگهبان را زودهنگام آغاز کرد است امری که بعید به نظر می رسد نتیجه ای برای او به دنبال داشته باشد.

سناریوی دوم؛ نایب احمدی نژاد می آید
احمدی نژاد نمی آید اما کاندیدا می فرستد، این دومین سناریویی است که این روزها مطرح می شود، او سال ۹۶ هم با اینکه تصور می شد بعد از نهی رهبری از کاندیداتوری، دیگر وارد میدان نخواهد شد در اقدامی عجیب نه تنها خودش کاندیدا شد بلکه بقایی را هم همراه خود به وزارت کشور برد و هر دو کاندیدای ریاست جمهوری شدند. 

اقدامی که نتیجه ای جز ردصلاحیت برای او نداشت. اما اینبار اگر قرار باشد همان استراتژی را دنبال کند ولی خودش وارد گود نشود چه کسانی را راهی خواهد کرد؟ نگاهی به اندک افراد باقیمانده در کنار احمدی ژاد حکایت از آن دارد اگر او نخواهد به سبک ۹۶ پشت چهره های جنجالی قرار گیرد تنها دو چهره هستندکه شانسی برای تایید صلاحیت شدن دارند، غلامحسین الهام و ثمره هاشمی. دو چهره ای که این روزا دور و نزدیک هنوز در کنار او باقیمانده اند و آنقدر حاشیه ساز حرکت نکرده اند. 

سناریوی سوم؛ کابوس احمدی نژاد چیست؟
احمدی نژاد آنقدر هوش سیاسی دارد که بداند احتمال تایید صلاحیت شدنش از سوی شورای نگهبان یک احتمال غریب و دور است، با این وجود او برای زنده نگه داشتن خود در سیاست و رها شدن از کابوس مرگ سیاسی ناچار است خود را با جنجال و هیاهو در فضای سیاست نگه دارد.

او در این مدت تلاش کرده است با مواضعی اپوزیسیون گونه نگاه ها را به سمت خود خیره نگه دارد اما گویا به این نتیجه رسیده است حضورش در سیاست آنهم وقتی هیچ جریان سیاسی را در کنار خود ندارد تنها وابسته به آن است که بر کرسی قدرتی تکیه بزند، این کرسی قدرت برای او چیزی جز صندلی شماره یک پاستور نیست اما رویای بازگشت دوباره به پاستور هم رویایی دور و دراز و دست نیافتنی برای او به نظر می رسد و گویی دوران احمدی نژاد، دورانی پایان یافته شده است. شاید از همین روست که هر چند وقت یکبار تحرکاتش را اوج می بخشد و اطرافیانش هم زمزمه کاندیداتوری او را مطرح می کنند تا اینگونه او را از کابوس فراموش شده رها بخشند.

17۲۷۲۷

کد خبر 1398762

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  چرا اینقدر میترسی از حاج محمود ؟ به قول خودت کسی رای نمیده به این آقا، بذار بیاد.
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  گنده نکنیدش
 • ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  نجابت خاتمی کجا، بی حیایی این آقا کجا؟
 • سارا IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  اگر کاندید بشه من بهش رای میدم.
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  این بشر چی تحویل گرفت و چی تحویل داد!!!
 • IR ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  علي لاريجاني الان دقيقان شغلش چيه؟
 • محمود IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  به تاریخ پیوست
 • ناامید IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  انشاا...تایید نشه معجره هزاره سوم!!
 • GB ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  احمدی نژاد برای جمعی خطر بزرگی است.
 • حمید IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  با سلام امثال شما به مرگ سیاسی دچارشده اید نه مرد بزرگی همچون احمدی نژاد
 • شمس الدین IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  سلام واقعا نمیشه هیچ تحلیل مثبتی از این اقدام احمدی نژاد عرضه کرد؟
 • IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  کدوم اصلاح طلبی جرات مناظره با احمدی نژاد را داره
 • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  اصلاح طلبان باید شورای نگهبان را تحت فشار قرار بدن تا دوباره احمدی نژاد رد صلاحیت بشه وگر نه ضرر میکنن
 • DE ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  کابوس با این مجلس کلید خورده !
 • ارش IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۴
  0 0
  احمدی احمدی حمایتت میکنیم
 • غضنفر غضنفری IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 0
  فقط موندم با کارایی که ۸ سالتو این کشور کرد چطور بهش اجازه میدن دوباره سر کله اش پیدا بشه
 • دکتر ایرانی IR ۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 0
  سلام بر دکتر احمدی نژاد و زنده باد بهار
 • IR ۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 0
  خبرانلاین ول کن احمدی نژاد رو .
 • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 0
  محمود کی هست رفت تموم شد
 • رضا بنانی IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۲۵
  0 0
  غلامحسین الهام همان فردی است که در سال هشتاد و هشت زمان انتخابات عضو کابینه احمدی نژاد بود وهم زمان عضو شورای نگهبان بود که بودن در دو پست همزمان ان هم در کوران انتخابات کار عجیب وغیر قابل دفاع بود