معاون شهردار تهران: اکثر زباله‌گردها، کودکان افغانستانی‌اند/ با آن‌ها برخورد نمی‌کنیم

جوادی یگانه از شهروندان تهرانی خواست نسبت به پدیده کودکان زباله گرد بی تفاوت نباشند و با گزارش به سامانه ۱۳۷ نقش خود را در جلوگیری از سوء استفاده از کودکان ایفا کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدرضا جوادی یگانه با اشاره به اینکه موضوع کارکودکان، موضوعی پیچیده و چند بعدی است، گفت: طی سال‌های گذشته اقدامات بسیاری در این حوزه انجام شده، اما متاسفانه موفق نبوده و به مرور به همراه دستفروشی و تکدی گری افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه بخشی از مسئله کارکودکان در ذیل پدیده کلی فقر تلقی می‌شود، افزود: فقر شهری که در این سال‌ها افزایش یافته، خانواده‌ها را مجبور کرده تا کودکان را برای دستفروشی و تکدی گری به خیابان‌ها بفرستند و از تحصیل بازبمانند.

معاون شهردار تهران اظهار کرد: شهرداری تهران تلاش دارد درمورد این مسئله نگاه تک بعدی نداشته و به زیست انسانی شهر نیز توجه داشته باشد، براین اساس با طرح‌های جمع‌آوری کودکان موافق نیست. به اعتقاد ما باید با بکارگیرنده کودک برخورد کرد و مقابله با کار کودک را از سخت‌ترین اشکال آن آغاز کرد.


وی با بیان اینکه شهرداری تهران طی سال گذشته درحوزه کودکان زباله‌گرد اقداماتی را انجام داده است، عنوان کرد: کودکان زباله گرد اکثراً از اتباع افغانستان بوده که به صورت خانوادگی در گاراژها و گودهای تهران ساکن هستند و معمولاً در اواسط روز در قسمت‌های مشخصی از شهر تقسیم شده و هر کدام از این گروه‌ها پسماند خشک را از سطل‌های زباله جمع‌آوری کرده و نیمه شب در خودروهای سرپوشیده به گاراژها انتقال می‌دهند. این کودکان صبح روز بعد زباله‌های خشک جمع آوری شده را تفکیک کرده و می‌فروشند.


وی با اشاره به اینکه گودها و گارژها از محدوده شهرداری تهران خارج هستند، گفت: طبق قراردادی که شهرداری تهران با پیمان کاران پسماند خشک منعقد می‌کند، پیمانکاران مظف هستند ماشین‌های ملودی دار و غرفه‌های بازیافت داشته باشند و حق استفاده از کارگر غیرمجاز و کودکان زیر ۱۸ سال را ندارند، اما به صورت غیررسمی کودکان را به کار می‌گیرند.


زباله گردی پیامد جاذبه ثروت ۵۰ هزار سطل زباله!
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، با تاکید بر اینکه زباله گردی کودکان با دستفروشی متفاوت است، عنوان کرد: بروز این پدیده از پیامدهای ناخواسته و پیش بینی نشده تصمیم درستی است که در گذشته برای استقرار ۵۰ هزار مخزن زباله صورت گرفته و با توجه به اینکه از زباله به عنوان طلای کثیف یاد می‌شود و ثروتی که در داخل این سطل‌های زباله وجود دارد، شغل‌هایی مانند زباله گردی به وجود آمده است.

شهرداران مناطق مسئول برخورد با پیمانکاران متخلف حوزه پسماندخشک هستند
جوادی یگانه تصریح کرد: براساس جلسات متعدد برگزار شده با مدیرکل دفتر شهردار، معاون خدمات شهری شهردار، مدیرعامل سازمان پسماند، مدیرعامل زیباسازی، شهرداران مناطق، ذی نفعان و بازدید از گودها و صحبت با کودکان زباله گرد و پیمانکاران، به این نتیجه رسیدیم که از این پس شهرداران مناطق مسئول برخورد با پیمانکارانی هستند که در محدوده آن‌ها اقدام به بکارگیری کودکان زیر ۱۸ سال در حوزه تفکیک پسماند (زباله گردی) می‌کنند. بر این اساس سازمان بازرسی شهرداری نیز گزارش مردمی دریافتی از طریق سامانه ۱۳۷ را به صورت گزارش‌های منظم رائه داده و در ارزیابی مناطق لحاظ می‌شود.
معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه تمام سطل‌های زباله سطح شهر دارای بارکد مخصوص هستند، از مردم خواست که در صورت مشاهده فعالیت کودکان زباله گرد در سطح شهر تهران، موارد را به سامانه ۱۳۷ اطلاع رسانی کنند و مطمئن باشند که با پیمانکاران متخلف برخورد می‌شود، چراکه این پدیده حاصل سوء استفاده برخی از افراد است.

حمایت اجتماعی شهرداری تهران از کودکان زباله گرد

معاون شهردار تهران با بیان اینکه معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران موظف به ارائه خدمات اجتماعی و حمایتی به کودکان منع شده از زباله‌گردی، شده است، عنوان کرد: بر اساس هماهنگی با وزارت رفاه کودکانی که در مراکز پرتو آموزش می‌بینند از نهضت سوادآموزی گواهی رسمی دریافت کنند. همچنین تلاش داریم با همکاری سمن‌های فعال در حوزه کار کودکان به کودکان منع شده از کار در کنار خانواده شان خدمات اجتماعی و حمایتی ارائه کنیم.عدم برخورد با کودکان زباله گرد؛ کودکان قربانی هستند
وی با اشاره به تاکید براینکه با اجرای این طرح به هیچ عنوان برخوردی با کودک نخواهد شد، گفت: کودک زباله گرد در این پروسه مجرم نیست، بلکه یک قربانی است که در فضای ایجاد شده برای سوءاستفاده به کار گرفته شده است، هدف ما حذف فضای سوء و برخورد با متخلفان اصلی است.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1399371

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =