استاندار کرمان: از سرمایه‌گذاران در بخش‌های معدن، کشاورزی و گردشگری استقبال می‌کنیم

استاندار کرمان از حمایت از سرمایه‌گذاری در بخش‌های معدن، کشاورزی و گردشگری خبر داد و گفت: ۶ میلیارد تن ذخیره قطعی معادن استان کرمان است.

به گزارش خبرآنلاین از کرمان : محمدجواد فدایی  با اشاره به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان کرمان اظهار داشت: کرمان پهناورترین استان کشور است و بیش از ۱۸۲ هزار کیلومترمربع وسعت دارد که ۱۱.۲ درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص می‌دهد.

وی با بیان اینکه کرمان نهمین استان کشور از نظر جمعیت بوده و بیش از سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان کرمان معادل ۴ درصد جمعیت کشور در این استان است گفت: از لحاظ اقتصادی استان کرمان دهمین استان کشور است به‌طوری که میزان تولید ناخالص داخلی استان ۷۰ هزار میلیارد تومان در سال است.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه استان کم بارشی هستیم اما برای تامین آب استان اجرای پروژه‌های انتقال آب از نقاط مختلف به‌ویژه انتقال آب از خلیج فارس به استان در دست اقدام است افزود: یکی از پروژه‌های انتقال آب استان به‌زودی به بهره‌برداری می‌رسد و تمام تلاش خود را به‌کار گرفته‌ایم که امسال به بهره‌برداری برسد چرا که این پروژه تامین آب صنایع شمال استان کرمان را انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه استان کرمان به لحاظ مسائل اقتصادی شرایط نسبتا مناسبی دارد و امکانات و ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش‌های معادن، صنایع، کشاورزی و گردشگری داریم خاطرنشان کرد: در سال جهش تولید قرار گرفتیم و یکی از موضوعات مهم که جزو برنامه‌های استان برای تحقق جهش تولید است سرمایه‌گذاری در استان است.

فدایی با اشاره به اینکه برای طرح‌های تولیدی و خدماتی و عمرانی که منجر به اشتغال شود برنامه‌های خوبی داریم و تسهیلاتی مناسبی نیز در نظر گرفته شده است گفت: سرمایه‌گذاری در استان باعث توسعه می‌شود و در ایجاد اشتغال و افزایش سرانه درآمد مردم اثرگذار است.

وی با تاکید بر اینکه در استان کرمان موضوعات بسیار متنوع و مختلفی وجود دارد که انگیزه سرمایه‌گذاری را افزایش می‌دهد افزود: استان کرمان بهشت معادن کشور است و در استان کرمان حدود ۴۲ ماده معدنی شناخته شده وجود دارد که مس، آهن، کرومیت، تیتانیوم و ذغال‌سنگ از جمله معادن مهم در استان است

استاندار کرمان از استخراج حدود ۹۰ میلیون تن انواع مواد معدنی از معادن استان کرمان در سال خبر داد و تصریح کرد: ۶ میلیارد تن ذخیره قطعی معادن استان کرمان است و از نظر تعداد شاغلان در بخش معدن از نظر ارزش تولید و استخراج مواد معدنی، میزان تولید کنستانتره و گندله مواد معدنی و همچنین میزان تولید مس در کشور رتبه اول را داریم.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد ارزش افزوده معادن کشور از استان کرمان است گفت: در زمینه استخراج، اکتشاف و فرآوری مواد معدنی از هر نوع سرمایه‌گذاری در استان کرمان استقبال می‌کنیم و در جلسات پنجره واحد سرمایه‌گذاری میزان اخذ استعلامات و مجوزات لازم برای سرمایه‌گذاری در استان را کاهش داده‌ایم.

فدایی با اشاره به اینکه همچنین از سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استقبال می‌کنیم افزود: در استان کرمان بین ۶ تا ۶.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان کرمان تولید می‌شود، ۱۳۸ نوع محصول کشاورزی در استان کرمان تولید می‌شود و کرمان در سال گذشته رتبه نخست تولید انواع محصولات کشاورزی از جمله پسته به مقدار ۱۲۰ هزار تن، گردو ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن، خرما ۳۷۰ هزار تن، کنجد ۱۱ هزار تن، محصولات جالیزی به مقدار یک میلیون تن و آرتیمیا سه تن را داشته است.

وی با بیان اینکه در استان کرمان در بخش کشاورزی از سرمایه‌گذاری در بخش‌های کشت گلخانه‌ای، تولید و فرآوری گیاهان دارویی و صنایع تبدیلی کشاورزی استقبال می‌شود اظهار داشت: میراث فرهنگی استان کرمان بی‌نظیر است به‌طوری که ۷۰۰ اثر ملی ثبت شده و ۷ اثر تاریخی و طبیعی جهانی ثبت شده در استان کرمان وجود دارد.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه یک سوم آثار جهانی ثبت شده کشور در استان کرمان است و البته این آثار در دنیا بی‌نظیر است یادآور شد: ۲۶۰ اثر تاریخی در استان کرمان مرمت شده است.

وی با بیان اینکه خانه‌های تاریخی و کاروانسراهای متعددی در استان کرمان وجود دارد که قابلیت واگذاری به بخش خصوصی و تبدیل آنها به هتل وجود دارد افزود: بیش از ۳۰ منطقه نمونه گردشگری در استان کرمان وجود دارد که گردشگران زیادی از این مناطق در فصول مختلف سال بازدید می‌کنند.

46

کد خبر 1399504

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =