۱ نفر
۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
آیا حضور ایران در عراق کمرنگ می‌شود؟

وزیرخارجه تازه عراق مورد انتقاد برخی گروه های سیاسی در این کشور قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کار عراق با روی کار آمدن الکاظمی تمام نشده. این تازه آغاز مسیر طولانی برای ترمیم زخم های کشوری است که در سی سال گذشته با تحریم، جنگ، فساد و بحران دست و پنجه نرم کرده است. نخست وزیر جدید عراق بالاخره کابینه اش را تکمیل کرده و دولت او رسما کار خود را آغار کرد. در میان کسانی که الکاظمی به عنوان اعضای دولت به پارلمان عراق معرفی کرده و رای اعتماد آنها را گرفت، فواد حسین، سیاستمدار کرد عراقی است.انتخاب او به دلیل مواضع پیشینش در حمایت از انتخابات اقلیم کردستان، مورد انتقاد برخی از احزاب و گروه ها قرار گرفته است.

جعفر حق پناه، استادیار مطالعات منطقه ای دانشگاه تهران در گفتگو با خبرآنلاین می گوید:

فواد حسین به دلیل رویکردش نسبت به مساله کردستان مورد انتقاد برخی از رقباست. از جمله برخی از گروه های شیعه در عراق با روی کارآمدن او به عنوان وزیرخارجه مخالفند. اما جدای از مسائلی از این دست، او فرد پرسابقه ای است که شناخت خوبی از مسائل دیپلماتیک و حوزه بین الملل دارد. یک ویژگی مثبت دیگر او این است که با همه کشورهای ذی نفع در عراق، چه کشورهای غربی مانند آمریکا و انگلیس و چه کشورهایی مانند ایران و ترکیه روابط خوب و مثبتی دارد. به چندین زبان مسلط است و سابقه طولانی دارد. از سوی دیگر هر چند برخی از احزاب از حضور او در سمت وزیر خارجه ناراحتند اما او به طور کلی هم با شیعیان و هم  سنی ها در عراق روابط دوستانه دارد.

به عقیده من فواد حسین، فردی متعادل در سیاست خارجی عراق خواهد بود. اگر او بتواند در مورد مسائل پیچیده ای که عراق درگیر آن است تصمیمات درستی بگیرد و در مسائل دیگری چون رقابت آمریکا با ایران در این کشور رویکردی متعادل پیشه کند، ما شاهد گسترش روابط خارجی عراق در زمان وزارت او خواهیم بود.

مشروح این گفتگو را در اینجا بخوانید.

312 310

کد خبر 1399702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =