طرح بازسازی مرجان‌های دریایی جزیره خارگ آغاز شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهربا بیان اینکه صدمات بسیاری به مرجان‌های دریایی خارگ وارد شده است گفت: برای احیاء و بازسازی این مرجان‌های دریایی طرح کاشت و پایش مرجان در آبهای خارگ و خارگو آغاز شده است.

به گزارش خبرآنلاین از بوشهر: فرهاد قلی‌نژاد صبح امروز در نشستی با بیان اینکه خارگ  و خارگو از جزایر مهم مرجانی خلیج فارس است اظهار داشت: در این جزایر نادرترین زیست بوم‌های مرجانی در آبهای خلیج فارس وجود دارد که در سال‌های اخیر خسارت‌های زیادی  به این آبزی وارد شده است.

وی از اجرای طرح احیا و بازسازی مرجان‌های دریایی جزیره خارگ خبر داد و بیان کرد: طرح احیا و بازسازی مرجان‌ها در جزایر خارگ و خارگو با حضور کارشناسان مجری و تحت نظارت معاونت دریایی سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل حفاظت محیط زیست بوشهر آغاز شده است..

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه طرح احیاء مرجان‌های دریایی خارگ و خارگو شامل چند مرحله  است گفت:این طرح در مدت  ۲ سال توسط پژوهشکده محیط زیست انجام خواهد شد.

قلی‌نژاد، بررسی وضع موجود و نمونه‌برداری  از مرجان‌ها را شامل فاز نخست و مقدماتی دانست و بیان کرد: کاشت مرجان و پایش منطقه از دیگر برنامه در اجرای طرح احیاء و بازسازی مرجان‌های دریایی خارگ و خارگو است.

وی با بیان اینکه مناطق مرجانی از مهمترین زیستگاه‌های موجود از نظر تنوع زیستی و تولیدات طبیعی است افزود: حفظ سلامت مرجان‌های دریایی سبب تداوم چرخه حیات در دریاها و اقیانوس‌ها می‌شود و گونه‌های بسیاری از آبزیان به این مناطق وابسته‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: آبهای پیرامون اثر طبیعی ملی خارگو و پناهگاه حیات وحش خارگ دارای زیستگاه‌های مرجانی هستند که به سبب گرمایش جهانی و آسیب‌های مختلفی از قبیل صید بی‌رویه و آلودگی صنایع در معرض تهدید است.قلی‌نژاد افزود: در اجرای طرح احیا و باز سازی مرجان‌های جزیره خارگ و خارگ سعی در برگرداندن وضعیت فعلی  و حفاظت بهتر از این منطقه حساس و مهم دریایی دارد.

۴۸

کد خبر 1400277

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =