۰ نفر
۲۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۲
ناتو: آمریکا درباره تصمیمش توضیح دهد

ایرنا نوشت: «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز سه‌شنبه اعلام کرد که این نهاد خواستار جزئیات تصمیم آمریکا برای کاهش شمار نظامیان واشنگتن در آلمان است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بروکسل، «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا که آلمان را به دلیل اختصاص ندادن هزینه‌های دفاعی بیشتر مورد انتقاد قرار داده، روز دوشنبه تائید کرد که ۹ هزار و ۵۰۰ نظامی کشورش خاک آلمان را ترک می‌کنند.

این اولین گام رییس جمهوری آمریکا برای عملی کردن تهدید خود در خصوص کاستن از میزان حمایت واشنگتن از اروپاست.

در همین حال، دبیرکل ناتو در یک ویدئوکنفرانس خبری گفت: هنوز در مورد کم و کیف و زمان اجرای این طرح، تصمیم گیری نشده است.

استولتنبرگ یادآور شد که با ترامپ و دیگر مقام‌های آمریکا و همچنین با «آنگرت کرامپ کارن‌باوئر» وزیر دفاع آلمان در این مورد گفتوگو کرده است. وزیر دفاع آلمان هفته گذشته گفته بود که از این تصمیم بی اطلاع است.

دبیرکل ناتو گفت: این یک قرار دوجانبه میان آمریکا و آلمان است، اما در عین حال موضوعی مورد اهمیت برای این ائتلاف به شمار می‌رود.

وی تاکید کرد که در جریان مذاکره با ترامپ به وی گفته است که نظامیان آمریکایی در اروپا نه تنها از این قلمرو محافظت می‌کنند، بلکه به واشنگتن امکان می‌دهند فراتر از این قاره قدرت نمایی کند.

هفته گذشته، یک مقام آمریکایی اعلام کرد که تصمیم ترامپ ریشه در ماه‌ها تلاش قبلی دارد و با تنش‌های جاری میان رییس جمهوری آمریکا و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان مرتبط نیست. مرکل طرح ترامپ برای میزبانی اجلاس گروه هفته را ناکام گذاشته است.

به گفته دو دیپلمات ناتو، آمریکا هنوز متحدانش در این ائتلاف را در مورد این تصمیم توجیه نکرده، اما ممکن است در جریان نشست وزرای دفاع ناتو در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، از طریق تماس ویدئویی این مساله را مطرح کند.

اگرچه آمریکا حدود ۵۰ هزار نظامی خود را در اروپا حفظ می‌کند، «بن هودجز» ژنرال بازنشسته آمریکایی که فرماندهی نیروهای ارتش آمریکا در اروپا را برعهده داشته، این تصمیم را اشتباهی بزرگ دانست و گفت: اگر این تصمیم عملی شود، زیان وارده به مناسبات آلمان و آمریکا، قابل توجه خواهد بود.

ترامپ می‌گوید استقرار نظامیان آمریکایی در آلمان موجب هزینه‌های هنگفت برای ایالات متحده می‌شود. وی به شکل غیرمستقیم به خسارات اقتصادی اشاره دارد که به عقیده او دلیل خوبی برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از آلمان است.

رییس جمهوری آمریکا دستور خروج ۹ هزار و ۵۰۰ نفر از نیروهای این کشور از آلمان را تا سپتامبر (شهریور) داده است. وزیر امورخارجه آلمان در واکنش به این تصمیم به چندین دهه همکاری نظامی آلمان و ایالات متحده اشاره و تاکید کرده که این همکاری به نفع هر دو کشور بوده است.

311311

کد خبر 1400374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =