حجت الاسلام والمسلمین رسول جعفریان با اشاره به سی دی "ظهور نزدیک است" که اخیرا و در تیراژی گسترده منتشر شده،مقاله ای خواندنی منتشرکرده است.

وی در این مقاله که در وبلاگش در خبرآنلاین منتشر شده نوشته است:

امروز یازدهم فروردین ماه 1390 فرصتی دست داد تا سی دی «ظهور نزدیک است»‌ را ملاحظه کنم. از این بابت خشنود شدم که پس از چند سال که گهگاه این مطلب در گوشه و کنار گفته می شد، یکجا گردآوری شد و بانیان آن، بی پرده مطالب خویش را مطرح کردند.
در این باره برخی از مراجع تقلید موضع گرفتند و امیدوارم سایر مراجع و همچنین علمای بزرگوار که مسؤولیت بیان احکام دین و حفظ شریعت مبین اسلام و آیین تشیع را دارند، دیدگاه‌های خود را بیان کنند. مجلس نقدی هم در مدرسه فیضیه بوده که سی دی آن نیز انتشار یافته است.
به یاد آوردم که در متنی از آثار علامه محمد باقر مجلسی ـ که رضوان خداوند بر او باد ـ مطالبی در باره تطبیق برخی از روایات با دولت صفوی دیده بودم.
در جستجوی اولیه، به یاد مجموعه‌ای از رسائل ایشان افتادم که به سال 1368 در مشهد تحت عنوان «مجموعه رسائل اعتقادی» چاپ شده بود. یکی از آن رسائل، رساله اثبات رجعت یا ترجمه چهارده حدیث بود. نگاه کردم، اما ملاحظه کردم که در جایی از آن اشاره به این مطلب نشده است.

در این حال، نکته‌ ای که توجهم را جلب کرد این بود که در صفحات نخست در چندین مورد نقطه چین گذاشته شده بود. حدس زدم در این موارد، مطلب یا مطالبی بوده است که مصحّح یا ناشر مصلحت را در نقل آن ندیده‌اند.
به دنبال نسخه خطی این اثر که از قضا نسخه‌های آن هم فراوان است، گشتم و خوشبختانه آن را یافتم. حدسم درست بود. چند مطلب از متن چاپی به عمد حذف شده بود اما با گذاشتن نقطه چین، اشاره شده بود که اگر کسی آن مطالب را می‌ خواهد، باید به اصل نسخه مراجعه کند!
در اینجا بود که دریافتم علامه مجلسی دو حدیث نخست از آن چهارده حدیث را بر دولت صفوی منطبق کرده و به تطبیق برخی از مطالب موجود در این دو روایت با دولت صفوی، از جمله شاه اسماعیل و حتی قتل صفی میرزا به دست پدرش شاه عباس کرده است. تعبیری که در این روایت به عنوان نشانه بوده این که قوچ فرزند خود را خواهد کشت.
تصور کردم در این اوضاع و احوال که بحث ظهور با چنین صراحتی مطرح شده اس، بهتر است از باب عبرت، متن آنچه را که آن علامه بزرگوار قریب سیصد و اندی سال پیش در این باره آورده، عینا خدمت خوانندگان عزیز تقدیم کنم و قضاوت را به عهده خود عزیزان بگذارم.

رسول جعفریان سچس متن نوشته مرحوم علامه مجلسی را چنین نقل کرده است:

اما بعد چنین گوید فقیر خاکسار محمد باقر بن محمد تقی ـ حشرهما الله مع الائمة الابرار ـ که چون بر کافّه ارباب فطنت و ذکا و عامّه اصحاب بصیرت و اعتلا ظاهر و هویداست که ادای شکر نعمت سلسله علیه صفیّه صفویه ـ انار الله برهانهم و شیّد الله ارکانهم ـ که اساطین دین مبین اجداد طاهرین ایشان ـ صلوات الله علیهم اجمعین ـ ببرکات تأییدات ایشان، استوار و قوانین شریعت منوّره و اقانین دوحه ملّت مطهّره نبوی ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ به سعی جمیل ایشان مایه دار است، بر کافّه مؤمنان متحتّم و دعای خلود این دولت ابد پیوند بر عامّه فرقه ناجیه شیعیان لازم است.
و چون از پرتو این سلطنت روز افزون، این ذرّه بی‌مقدار توفیق یافت که اخبار حضرات ائمه اطهار ـ صلوات الله علیهم اجمعین ـ را در ضمن بیست و پنج مجلد از کتاب بحار الانوار جمع نمود، و عموم طلبه دینیه را از کتاب مزبور انتفاع عظیم حاصل گردید، در اثنای جمع احادیث، دو حدیث به نظر قاصر رسید که ائمه اهل بیت ـ علیهم السلام ـ به ظهور این دولت علیه خبر داده‌اند و به اتصال این سلطنت بهیّه به دولت قائم آل محمد ـ صلوات الله علیهم اجمعین ـ شیعیان را بشارت فرموده‌اند،
به خاطر فاتر رسید که ترجمه این دو حدیث شریف را با دوازده حدیث دیگر که مشتمل بر احوال شریف حضرت خاتم اوصیاء و نقاوه ازکیا و شفیع روز جزا و مخزن اسرار سید انبیاء، یعنی صاحب الزمان و خلیفة الرحمان ـ علیه و علی آبائه الصلاة و السلام ـ بوده باشد، به موقف عرض نوّاب کامیاب فلک قباب خورشید حجاب، اعنی شهریار عادل کامل باذل گردون بارگاه ملایک سپاه گلدسته گلستان مصطفوی، نوباه بوستان مرتضوی، ثمره شجره نبوّت رسالت، غصن دوحه امامت و ولایت، خلاصه احفاد سیّد المرسلین و نقاوه اولاد ائمه طاهرین ـ صلوات الله علیهم اجمعین ـ باسط مهاد امن و امان، رافع لوای عدل و احسان، بانی مبانی مروت و انصاف، ماحی مراسم جور و اعتساف، قاسم ظهور قیاصره دوران، کاسر اعناق اکاسره زمان، سلطان سلطان نشان و خاقان گیتی ستان السلطان ابوالمظفر السلطان شاه سلیمان الصفوی الموسوی بهادرخان ـ خلد الله ملکه و اجری فی بحار الظفر االنصرة فلکه ـ برساند، و این چهارده درّ شاهوار که از دریای علوم اهل بیت رسالت ـ صلوات الله علیهم اجمعین ـ استخراج نموده‌ام، حمایل بر دوش شاهد دولت ابد توأمان گرداند.

امید که اطناب این سلطنت عظمی به اوتاد خیام سعادت فرجام خاتم اوصیاء پیوند یابد و صبح صادق این دولت کبری تا طلوع خورشید عالم افروز قائم آل محمد ـ علیه السلام ـ از آسیب ظلمت فتنه‌های زمانی تیرگی نیابد بمحمد و آله الطاهرین، من قال آمین، ابقی الله مهجته، فانّ هذا دعاء یشمل البشر.


حدیث اول: شیخ عالی مقدار محمد بن ابراهیم نعمانی که از اعاظم محدثین است در کتاب غیبت بسند معتبر از ابوخالد کابلی روایت کرده است که حضرت امام همام محمد بن علی باقر علوم الانبیاء و المرسلین ـ صلوات الله علیه ـ فرمودند: کأنّی بقوم قد خرجوا بالشرق یطلبون الحق، فلایعطونه، ثمّ یطلبون فلایعطونه، فاذا رأوا ذلک وضعوا سیوفهم علی عواتقهم، فیعطون ما سألوا فلایقبلونه، حتی قوموا و لایدفعونها الاّ الی صاحبکم قتلاهم شهداء.


یعنی: گویا می‌بینم گروهی را که از جانب مشرق ظاهر شوند و طلب دین حق از مردم کنند و مردم را به آن دعوت نمایند. پس از ایشان قبول نکنند. پس بار دیگر طلب نمایند و قبول نکنند. پس چون این آیه را بییند، شمشیرهای خود را بر دوشها گذارند و جهاد کنند. پس مردم بدین حق درآیند. پس ایشان به این راضی نشوند تا آن که بر ایشان پادشاه و والی شوند، و پادشاهی ایشان بماند و به کسی ندهند مگر به صاحب شما. یعنی حضرت صاحب الزمان ـ صلوات الله علیه ـ و هر که با ایشان کشته شود، در جنگ شهید شده است. او ثواب شهیدان را دارد.


مترجم گوید که بر صاحبان بصیرت ظاهر است که از جانب مشرق کسی که دین حق را طلب نمود و مردم را بدین حق دعوت کرد و پادشاهی یافت، به غیر سلسله علیّه صفویّه ـ خلّد الله ملکهم ـ نبود. و در این حیث شریف شیعیان خصوصا انصار واعوان این دولت توامان را بشارتهاست که بر عاقل پوشیده نیست.


حدیث دوم: باز شیخ نعمانی در کتاب مذکور بسند معتبر از حضرت امام بحق ناطق جعفر بن محمد الصادق روایت کرده است که آن حضرت فرمود که، روزی حضرت امیر المؤمنین و امام المتقین علی بن ابی طالب ـ علیه السلام ـ خبر می دادند از وقایعی که بعد از آن حضرت به ظهور آید تا ظاهر شدن قائم آل محمد ـ علیه السلام ـ پس حضرت سید الشهداء حسین بن علی ـ علیه السلام ـ فرمودند که یا امیر المؤمنین! چه وقت حق سبحانه و تعالی زمین را از ظالمان پاک خواهد کرد؟‌حضرت امیر المؤمنین ـ علیه السلام ـ فرمود که خدای تعالی زمین را از لوث کافران پاک نخواهد کرد تا خون حرام بسیار به زمین ریخته شود. بعد از آن پادشاهان بنی امیه و بنی عباس را به تفصیل بیان فرمودند. در حدیث طولانی که راوی اختصار کرده است. پس فرمود که: «اذا قام القائم بخراسان و غلب علی ارض کوفان و الملتان و جاز جزیرة بنی کاوان، و اقام منّا قائم بجیلان و اجابته الآبر و الدیلم، و ظهرت لولدی رایات الترک متفرّقات فی الاقطار و الحرمات و کانوا بین هنات و هنات، اذا خربت البصره و قام امیر الامرة». فحکی علیه السلام حکایه طویلة ثم قال: اذا جهّزت الالوف و صفّت الصفوف و قتل الکبش الخروف، هناک یقوم الاخر و یثور الثائر و یهلک الکافر؛ ثم یقوم القائم المامول و الامام المجهول له الشرف و الفضل و هو من ولدک یا حسین، لا أین یظهر بین الرکنین فی ذرّ یسیر یظهر علی الثقلین و لایترک فی الارض الادنین؛ طوبی لمن أدرک زمانه و لحق أوانه و شهد أیامه،


یعنی هرگاه، خروج کند پادشاهی از خراسان و غالب شود بر زمین کوفه و ملتان و بگذرد از جزیره بنی کاوان که در حوالی بصره است، و خروج کند از ما پادشاهی در گیلان و او را اجابت کنند و یاری نمایند اهل ابر ـ که در حوالی استراباد است ـ و دیلم ـ که قزوین و حوالی آن است ـ و ظاهر شود از برای فرزند من عَلَمای ترکان، و متفرق شوند اطراف عالم و در مکان های شریف و جنگها و فن‌های عظیم ایشان رو دهد، در وقتی که جنگ کننده در بصره و برخیزد پادشاه پادشاهان. ـ پس حکایت طولانی بیان فرمودند که راوی از میان انداخته است، پس فرمودند ـ : که آن گاه تهیه کرده شود چندین هزار لشکر برکشیده صفها، و بکشد قوچ فرزند خود را، در آن هنگام دیگری پادشاه شود، امامی که مردم قدرش را ندانند یا پی به مکانش نبرند. او راست شرف و فضیلت بر عالمیان و او از فرزندان تست ای حسین. وصف آن نمی‌توان کرد. مثل او کجا بهم می رسد؟ ظاهر شود در میان دو رکن کعبه معظمه با جماعتی اندک، و بر جن و انس غالب گردد و مردم دون، یعنی کافران و ظالمان را از زمین براندازد. خوشا حال کسی که زمان او را دریابد و به روزگار دولت او برسد و در خدمتش حاضر گردد.

مترجم گوید که: ظاهر است که خروج کننده خراسان اشاره است به امرای ترکان مثل چنگیزخان و هلاکوخان، و خروج کننده در گیلان اشاره است به شاه دین پناه رضوان مکان شاه اسماعیل ـ حشره الله مع الائمه الطاهرین ـ لهذا حضرت فرمود که از ماست و او را فرزند یاد کرد.
و از میان خسروان روزگار به این نسب عالی مقدار همین سلسله علیّه ممتاز و سرافرازند و پادشاه پادشاهان با مراد همان خسرو خلد آشیان است با دیگری از سلاطین عظام و اولاد کرام او. و چون راوی بسیاری از حدیث را انداخته، به خصوص حکم نمی‌توان کرد.
و کشتن قوچ فرزند خود را به گمان این حقیر اشاره است به شهادت شاهزاده عالی تبار صفی میرزا ـ نور الله مضجعه ـ و پادشاه دیگر که طلب خون نماید اشاره است به سلطنت سلطان علیین آشیان شاه صفی ـ افاض الله علیه.
و چون حدیث را اختصار کرده‌اند بعضی از وقایع افتاده است، اما بشارت به تعجیل ظهور حضرت صاحب الزمان ـ علیه الصلاة‌ و السلام ـ و اتصال این دولت دین پرور به دولت حق امام البشر از آخر حدیث ظاهر است.
(منبع: رساله اثبات رجعت یا ترجمه چهارده حدیث) (و نیز بحار: 52 / 243 که اشارت کوتاهی به حدیث اول و تطبیق آن بر صفویه دارند با این عبارت: لا یبعد أن یکون إشارة إلى الدولة الصفویة شیدها الله تعالى و وصلها بدولة القائم‏)

14

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 140051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • f IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۲
  3 0
  اينم شد مقاله محققانه؟؟؟ چون يك بار نظر يك نفر اشتباه در اومد ديگه تا اخر دنيا هيچكس نبايد دنبال مصاديق حديث در دنياي واقعي بگرده؟؟؟عجب استدلالي
  • بی نام GB ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۱۹
   0 0
   من با این نظر کاملا موافقم خداوکیلی اصلا این که مقاله نبود فقط بنده خدا خواسته بود یه چیزی بگه وگرنه نه استدلالی بود نه استشهادی نه حرف حسابی بالاخره در روایات شواهد و علایم زمانه ظهور را به ما فرموده اند اگر قرار نیست ما این علایم را در عالم خارج تطبیق دهیم پس اساسا این روایات برای گذراندن اوقات فراغت و فقط برای نقل کردن و شنیدن صرف که نمی باشد نعوذ بالله.
 • بدون نام IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۲
  0 4
  مقاله جالب و مفیدی بود.
 • بدون نام IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۲
  1 3
  به راستی که چه زیبا بیان داشتید . دانایان خود خواهند فهمید منظورر کلام را .
 • حسین IR ۲۳:۰۲ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۲
  0 2
  تمجیدهای غلیظ علامه مجلسی هم از پادشاه زمان خود قابل توجه است.
 • بدون نام IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۳
  0 2
  دولت صفوی اگر خدماتی داشته بیش از خدمات لطمات داشته است رواج صوفی گری گسترش اخباری گری رواج دین حکومتی تببین حکومت شیعی در الگوی تاج و تخت شخص پرستی اهورایی و ماورایی کردن اشخاص رواج القاب بی تناسب به سطح آوردن مصادیق آیات و روایات رواج خرافه پرستی از جمله جادو و سحر و جن گیری و و و حالا هی مکتب سراسر محققانه ی شیعه را به دوران صفوی بخیه بزنید. سال ها وقت می خواهد این آثار پاک و التیام یابد کما این که ما هنوز درگیرش هستیم.
 • منصور.سیفی IR ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۴
  1 0
  اطهار نظر من چرا مطرح نشد؟
 • بدون نام IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۴
  1 0
  کتاب تحلیل تاریخی نشانه‌های ظهور که توسط پژوهشگاه علوم دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم در سال 1385 منتشر شده است پاسخی علمی بر همه این مطالب است.
 • بدون نام IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۵
  1 0
  حالا این احادیث واقعا معتبره؟
 • بدون نام IR ۰۴:۰۶ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۶
  0 2
  علامه مجلسی اگر الان متولد میشد، میخواست برای این روایات چه مصداقی بیاره؟ بازم صفویه را میگفت؟ اگه مثلا 200 سال بعد از زمان کنونی متولد میشد، چه چیزی میگفت؟ منظورم اینه که به روایاتی برخورد میکنند و سعی میکنند برای آنها مصداقی پیدا کنند، معلوم نیست درست باشه که !!!
 • بدون نام CA ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۶
  0 1
  این همه شواهد تاریخی و تکرار و گزیده شدن از یک سوراخ را نمی بینیم و باور نمی کنیم ولی حرف یک عده عوام فریب که همان حرفها را میزنند را می پذیریم و باور می کنیم خدایا حتی حمار که به احمق ترین حیوانات مشهور است هم یک راه مخاطره انگیز را دوبار نمی رود چرا ما اینطوری هستیم ؟
 • بدون نام CA ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۶
  0 1
  نوشته ی جالب و آموزنده ای بود و به سهم خود از نویسنده ی محترم تشکر می کنم. البته فرموش نمی کنیم که مسأله ی تعیین مصداق (حکومت صفویه) توسط علامه مجلسی قبل از جناب جعفریان توسط آقای کدیور در "نظریه های دولت در فقه شیعه" آمده بود (و الفضل للمتقدم)
 • متین IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۶
  0 1
  مقایسه و تشبیه نابجایی بود. این مدعیان بازیگرانی هستند که به قصد تخریب مبانی عقیدتی مردم به فعالیت منحوس خود اقدام کرده اند ولی علامه مجلسی از علمای حامی و حافظ شریعت و مروج دین و دیانت و مصدق و مشید مبانی تشیع می باشد. مقایسه صحیح باید بین این گروه جدید و فرقه بابیه انجام شود و این فتنه جدید باید نسبت به فتنه علی نحمد شیرازی تشبیه گردد.
 • بدون نام IR ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۰
  3 0
  عزیزان عاشق امام زمان ع بهتر است بدانند نباید شان عالم بزرگی چون مجلسی رابا این نوع تحلیل پایین اورد چرا که کار ایشان نوعی نزدیک دانستن ظهور وپیگیری نشانه هایی است که ائمه ع فرموده اند که از صحیح ترین اعتقادات ماست اگر محققین محترم قائل به احتمال اشتباه برخی علما در مواردی هستند پس حداقل احتمال اشتباه علمای کنونی که این مستند ظهوررا رد کرده اند راهم بدهند طالب هدایت الهی برای همگان هستم یک زن فرهنگی
 • mohammad IR ۰۶:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۰
  0 3
  ازعالمی چون مجلسی بعید است که اینگونه ساده لوحانه تحت تاثیر جو حاکم چنین کند!
 • @(*1*)@ IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۴
  0 1
  به نظر من فیلم (ظهورنزدیک است)تبلیغاتی برای آقای دکتره و بس. وای زین صراف گوهر ناشناس هر زمان خر مهره را با در برابر میکند
 • م IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۰۸
  0 1
  مقاله محققانه بهترين پاسخ است براي استنادهاي سخيفانه