۳ نفر
۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲
آرزوهای شهید چمران پس از چهل سال

۳۱ خرداد امسال قریب به چهل سال از وصالِ شهید دکتر مصطفی چمران به محبوبش می‌گذرد.

حضور چمران در آغاز دهه هفتاد میلادی در لبنان برگ دیگری از پیوند تاریخی شیعیان لبنان و ایران است. چمران نخست برای مدیریت مدرسۀ فنی و حرفه‌ای جبل عامل به دعوت امام موسی صدر به جبل‌عامل آمد. اما ظرفیت وجودی چمران نخست تحولی در دانش‌آموزان مدرسه ایجاد کرد و در مرحلۀ بعد همۀ مناطق شیعه‌نشین در برگرفت. اوج این امر تشکیل جنبش أمل برای محرومیت‌زدایی از همۀ محرومان لبنان و پایه‌گذاری مقاومت بر ضد دشمن اسرائیلی بود.

او معتمَد و تکیه‌گاه امام موسی صدر در تأسیس جنبش أمل بود و خود عهده‌دار مهم‌ترین بخش جنبش بعد از ریاست آن، یعنی مسئول بخش سازمانی جنبش شد. جنبش أملِ مطلوب امام صدر و شهید چمران تنها جایی برای تربیت نیروهای مبارز نبود؛ بلکه ابعاد اخلاقی و معنوی و فکری اعضای جنبش أمل حتی مهم‌تر از بعد مبارزاتی آن‌ها بود. چمران خود نقش عمده‌ای در تربیت اعضای جنبش أمل ایفا کرد و در کلاس‌های اعضای ارشد جنبش به تعلیم اخلاق و عقاید پرداخت.

پیروزی انقلاب اسلامی ایران و اوضاع و احوال خاص ایران سبب آمدن چمران به ایران شد و نقش او در روزهای پس از انقلاب و خصوصاً در ایام جنگ تحمیلی امری پوشیده نیست. چمران شهید شد، و عاشقانه از میان ما رفت، او چیزی از کف نداد و این ما بودیم که او را از دست دادیم. اما او خود به ما آموخت راه حق و حق‌خواهی ارزش‌هایی همیشگی‌اند؛ لذا راه او و روش او و آرمان او میراث اوست برای ما.

ما در جنبش أمل خود را شاگردان او تلقی می‌کنیم و امروز می‌کوشیم تا در همان مسیری قدم برداریم که او می‌خواست؛ یعنی حق‌خواهی و مقاومت بر برابر زورگویان و مشخصاً دشمن اسرائیلی. معتقدیم امروز بیش از هر زمانی به او و راه و روشش نیاز داریم. بالیدن انقلاب اسلامی یکی از آرزوهای او بود؛ انقلابی را که یکی از صالحان بنیان گذاشت و امروز به تدبیر رهبری داهیانۀ فرزند خلفش کشوری مقتدر و پشتیبان مظلومان شده است.

ایرانِ اسلامیِ مقتدر در کنار شیعیان دیگر کشورها، خصوصاً شیعیان لبنان، می‌توانند در برابر دشمنان جبه‌ای قدرتمند تشکیل دهند؛ جبهه‌ای که می‌تواند رژیم صهیونیتس را هم از نقشۀ جغرافیا پاک کند. همان چیزی که خواسته و آرزوی شهید مصطفی چمران بود. به امید تحقق هرچه زودتر آن روز.

*  نماینده جنبش أمل لبنان در ایران

6262

کد خبر 1401031

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
    6 25
    روحت شاد ای مرد خدا