درخواست آژانس اتمی از ایران پس از تایید تصویب قطعنامه

فارس نوشت: آژانس بین الملی انرژی اتمی با تایید تصویب قطعنامه ضدایرانی اعلام کرد، در این قطعنامه از ایران خواسته شده است به تعهدات خود در چارچوب ان پی تی و پروتکل الحاقی کاملا پایبند باشد.

 آژانس بین المللی انرژی اتمی بعد از تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حاکم در پایگاه اینترنتی خود با تایید این خبر نوشت: اعضای آژانس امروز یک قطعنامه علیه ایران صادر کردند و از جمهوری اسلامی ایران خواستند که به تعهدات خود در چارچوب توافقات پادمانی ان پی تی و همچنین پروتکل الحاقی کاملا عمل کند و در این زمینه با آژانس همکاری کامل کند و درخواستهای این سازمان را بدون تاخیر اجرا کند. 

قطعنامه شورای حکام آژانس که توسط آلمان، انگلیس و فرانسه پیشنهاد شده بود روز جمعه با 25 رای موافق و 2 رای مخالف به تصویب رسید. 

پایگاه خبری آژانس در گزارش خود آورده است، این قطعنامه به دنبال دو گزارش رافائل گروسی مدیرکل آژانس در ماه مارس و ژوئن و درخواست شفاف سازی برای صحت و سقم اعلامیه های ایران تحت توافقات پادمانی و پروتکل الحاقی از جمله عدم دسترسی به دو محل خاص و کمبود شفافیت در ارتباط با سوالات و ابهامات آژانس در زمینه فعالیتهای اعلام نشده ایران تصویب شده است. 

براساس این گزارش، قطعنامه همچنین بر اهمیت سازگاری کامل دولتها با تعهداتشان و تسهیل دسترسی مورد نیاز آژانس تاکید کرده است. 

آژانس همچنین در این قطعنامه مدعی نقش مستقل و اساسی خود برای راستی آزمانی سازگاری ایران با تعهداتش در زمینه منحصرا صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران شده است. 

کاظم غریب آبادی نماینده ایران در آژانس ضمن محکوم کردن قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی به شورای حکام اعلام کرد که جمهوری اسلامی اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به این قطعنامه اتخاذ می‌کند و مسئولیت و عواقب آن، بر عهده بانیانش خواهد بود.

وی گفته: جمهوری اسلامی ایران، بالاترین سطح از همکاری و پذیرش بازرسی‌های آژانس در بین کشورهای عضو را دارد. در حالی که سالانه بیش از ۳۳ دسترسی تکمیلی از ایران انجام می‌شود، بزرگ نمایی دو درخواست دسترسی آژانس، در حالی که ایران ابهامات و نگرانی‌های اصولی در این خصوص دارد و گفت‌وگوها نیز در این زمینه در جریان است و همچنین تلاش‌ها در جهت ایجاد یک بحران غیر ضروری بر سر راه این همکاری‌ها، اقدامی کاملاً غیر سازنده و سیاسی است.

مواضع جدید آژانس درحالی مطرح می‌شود که آژانس از زمان امضای برجام دهها بار اجرای تعهدات ایران در چارچوب برجام را تایید کرده است. با این حال با روی کار آمدن مدیرکل جدید آژانس بعد از درگذشت یوکیا آمانو مدیرکل سابق این سازمان، رویکرد این نهاد ناظر بر قعالیتهای اتمی کشورهای جهان تحت تاثیر القائات آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی تغییر یافته است.

23311

کد خبر 1401142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۰
    0 0
    باز هم شروع شد ،خدایا کی فلاکت ملت ایران تمام می شود؟کویت که ظرف دوساعت توسطصدام اشغال شد رای منفی داده !