نقدینگی در کشور در چه نسبتی با تولید ناخالص داخلی قرار دارد؟

فارس نوشت: از سال ۹۲ به بعد، با توجه به کاهش رشد اقتصادی حقیقی که در سال‌های بعد با کاهش نرخ تورم همراه شد، نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی افزایش یافت به طوری که این نسبت به ۱۰۳.۶ درصد در سال ۹۸ رسیده است.

نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی سال‌های اخیر روند رو به رشد و صعودی داشته است و در حالی که این نسبت در سال ۸۵ معادل ۵۶.۸ درصد بوده در سال ۹۱ به ۶۳.۴ درصد افزایش یافته است.

در واقع تقریبا به همان نسبت که متغیر «رشد اقتصادی به قیمت‌های جاری» (رشد بخش واقعی اقتصاد به علاوه تورم) افزایش یافته، نقدینگی هم رشد کرده است، اما از سال ۹۲ به بعد، با توجه به کاهش رشد اقتصادی حقیقی که در سال‌های بعد با کاهش نرخ تورم همراه شد، نسبت نقدینگی به تولید ناخالص داخلی افزایش یافت به طوری که این نسبت به ۱۰۳.۶ درصد در سال ۹۸ رسیده است.

رشد اقتصادی منفی در سال‌های ۹۴، ۹۷ و ۹۸ و انباشت نقدینگی در سال‌های ۹۲ تا ۹۶ در شبکه بانکی و تبدیل نشدن این نقدینگی به تقاضا را می‌توان از علل تغییر نسبت رشد اقتصادی به تولید ناخالص داخلی عنوان کرد.

همانطور که در نمودار زیر قابل مشاهده است، تا سال ۹۵ حجم نقدینگی از تولید ناخالص داخلی کمتر بوده است اما از سال ۹۶ به بعد حجم نقدینگی از تولید ناخالص داخلی پیش گرفته است.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1401400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =