تاثیر کرونا بر ورزش ایران از زبان صالحی‌امیری

رئیس کمیته ملی المپیک گفت: کرونا یک شوک به مجموعه ورزش قهرمانی ما در اوج کسب سهمیه‌های المپیک وارد کرد و یک توقف جدی به وجود آمد و شرایط جدیدی به مجموعه ورزش قهرمانی تحمیل شد.

رضا صالحی‌امیری در حاشیه بازدید از فدراسیون بوکس و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما امسال بعد از شیوع کرونا تصمیم گرفتیم که همراه اعضای هیئت اجرایی از نزدیک در محل فدراسیون‌ها حضور پیدا کنیم و مسائل و مشکلات آنها را ببینیم و در حد توان بتوانیم در حل مشکلات آنها اقدام کنیم. انصاف این است که کرونا یک شوک به مجموعه ورزش قهرمانی ما در اوج کسب سهمیه‌های المپیک وارد کرد، یک توقف جدی به وجود آمد و شرایط جدیدی به مجموعه ورزش قهرمانی تحمیل شد. این فضا نیاز به مدیریت دارد و برای رسیدن به شرایط جدید باید از آن عبور کرد.

وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم سهمیه‌های ما بین 60 تا 70 مورد باشد که تاکنون 75 درصد آن یعنی 52 سهمیه را کسب کرده‌ایم. یکی از رشته‌هایی که برای ما در المپیک‌های آینده امیدوارکننده است، بوکس است. بوکس با کسب دو سهمیه المپیک نشان داد از ظرفیت خوبی برای درخشش برخوردار است. بوکس ایران رقبای جدی در منطقه و جهان دارد و کشورهای آسیای میانه مانند ازبکستان و قزاقستان رقبای قدرتمندی محسوب می‌شوند. بوکس با چند مشکل جدی نیز مواجه است که باید آنها را برطرف کنیم.

رئیس کمیته ملی المپیک تصریح کرد: اولین مسئله بوکس مشکل مدیریتی بود. دوران عبور از مدیریت گذشته به مدیریت جدید شرایط پرتنشی را ایجاد کرده بود که امروز خوشبختانه به ثبات رسیده است. ثوری موفق شد که مجموعه بوکس را مدیریت کند. موضوع دوم استقرار ثابت بوکس در یک مجموعه، سالن و فضای اداری است که ساختمانی را در مجموعه آزادی دارند و نیمه تکمیل است. باید کمک کنیم این مجموعه تکمیل شود و بوکس صاحب یک مکان مستقل مانند خیلی از فدراسیون‌های موجود شود.

صالحی امیری خاطر نشان کرد: تا زمان استقرار و ثبات بوکس ما تعهد به حمایت از این رشته داریم. در حال حاضر بوکس در سالن شماره 9 مجموعه ورزشی انقلاب تمرین می‌کند و هماهنگی‌هایی نیز با مجموعه دانشگاه علوم تحقیقات انجام دادیم. آنها مجموعه ورزشی با ارتفاع بالای 1800 متر دارند که مجموعه بسیار خوبی برای تمرینات است. تا زمانی که بوکس استقرار پیدا نکند، به این رشته مانند کاراته و شمشیربازی تعهد داریم که در آکادمی یا سالن های دیگر کمک کنیم تا بتوانند تمرینات خود را داشته باشند.

وی افزود: نکته سوم نیز حمایت‌های مالی و منابع بوجه‌ای است. نیاز به سرمربی، مربی و حمایت روی سطوح پایه سرمایه‌گذاری داشته باشند. قرار است برای اولین بار لیگ بوکس برگزار شود. آقای ثوری قول داده که در آینده لیگ خوبی داشته باشیم که این لیگ، کمک بزرگی برای ما خواهد بود تا از فضای گلخانه‌ای خارج شویم و به کشف استعدادها در میان جوانان و نوجوانان بپردازیم. بوکس در فضای فعلی، بیش از هر چیزی به آرامش نیاز دارد. ورزشکاران، مربیان، مسئولان و رسانه‌ها باید از حاشیه‌ها پرهیز کنند. بوکس به ثبات نیاز دارد و همه انرژی آن باید روی المپیک متمرکز باشد. تا کنون دو سهمیه المپیک کسب شده و باز هم احتمال کسب سهمیه وجود دارد. حضور ما در اینجا، اعلام حمایت از بوکس و مجموعه فدراسیون است. این وظیفه ماست که هم با زبان و هم در عمل و مالی از فدراسیون حمایت کنیم.

رئیس کمیته ملی المپیک درباره این موضوع که اگر دانشگاه آزاد به هر دلیلی نخواهد توافق کند چه خواهد شد، گفت: آکادمی در حال بازسازی است و کل سیستم‌ها و تأسیساتش در حال نوسازی است. ما باید فدراسیون‌های رزمی را که در آنجا فعالیت دارند، به سالن شماره 9 ببریم تا بازسازی‌ها انجام شوند. پیمانکارهای مختلف در حال فعالیت هستند و ما الزام داریم که در فضایی جدید رشته‌های رزمی فعالیت کنند. مجموعه ظرفیت‌های کمیته المپیک عمومی است و کاراته، شمشیربازی، کشتی، بوکس و رشته‌های توپی هستند و اینکه بگوییم این فضا در اختیار یک فدراسیون است، خارج از منطق است، چون کل فضای مجموعه کمیته ملی المپیک فضای عمومی است و در اختیار همه است.

صالحی‌امیری عنوان کرد: در جلسه با ثوری و همکارانش هم عرض کردم که ما در خصوص استقرار بوکس در فضای متعلق به خودشان نسبت به آنها تعهد داریم. الان هم حق انتخاب دارند و می‌توانند در یکی از سالن‌های آکادمی با فرض بر اینکه در حال بازسازی است، باشند، ولی از لحاظ سالن مشکلی نداریم و می‌توانند در آنجا مستقر شوند، یا اینکه در فضایی که ما پیش‌بینی کردیم و آن فضا مطلوب برای اردو است، قرار بگیرند، چون بیش از 1800 متر زیربنا دارد و از امکانات بسیار پیشرفته و خوبی بهره‌مند است و در حد هتل 5 ستاره است.

وی تصریح کرد: بوکس عضو خانواده ورزش قهرمانی و المپیکی ما است و حتما موظف به ارائه خدمات به این رشته هستیم و محال است یک روز این رشته را تنها بگذاریم.

رئیس کمیته ملی المپیک در پاسخ به این سوال که آیا این تعهد مربوط به شخص خودش و کمیته ملی المپیک به بوکس است یا بدون در نظر گرفتن اشخاص و افراد خواهد بود؟ گفت: این تعهد حقوقی است و مربوط به شخص نیست و روشن است. ما به صورت دائمی به کاراته و شمشیربازی، رشته‌های رزمی و توپی سرویس می‌دهیم و این امری کاملا طبیعی است. سالن مرحوم فارسی به صورت رایگان در اختیار تمام فدراسیون‌های ورزشی قرار دارد و تمام مجمع و سایر برنامه‌ها آنجا برگزار می‌شود. شعار ما این است که رسالت ما خدمات رسانی است و کمیته ملی المپیک هر نوع تبادل مالی را منع کرده و خدمات رایگان است. حتی رستوران کمیته المپیک که در اختیار بخش خصوصی است را ثوری با هنری که دارد، با آنها تعهد ایجاد می‌کند و پایان سال این تعهد را ما اجرا می‌کنیم. سال گذشته حدود 400 میلیون تومان خارج از تعهد بودجه‌ای خود به بوکس پرداخت کردیم تا با پیمانکار تسویه کنند. در سال جاری نیز اجباراً همین کار را خواهیم کرد. بوکس عضو اصلی خانواده المپیکی است و نگاه وزارت ورزش و وزیر محترم نیز همین گونه است و ناممکن است که یک عضو خانواده نادیده گرفته شود.

صالحی‌امیری خاطرنشان کرد: ورزشکاران و مربیان بوکس مجاز هستند تا مثل کاراته و شمشیربازی در یکی از سالن‌های آکادی ملی المپیک مستقر بشوند و یا اینکه به واحد علوم و تحقیقات بروند. باز هم تاکید می‌کنم که مجموعه امکانات کمیته ملی المپیک، متعلق به همه فدراسیون‌های ورزشی با اولویت المپیکی‌ها است و امکانات اختصاصی نداریم.

وی در پایان درباره شرایط تیراندازی گفت: تیراندازی هم امکانات و سالن‌های خوبی در مجموعه آزادی دارد. کمپ تیراندازی هم بازسازی شده و هیچ گله‌ای در این مورد مطرح نشده است.

256 251

کد خبر 1401711

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =