اظهارات مهم ربیعی درباره قطعنامه شورای حکام، شایعه‌سازی علیه رئیس جمهور و افزایش قیمت سکه و خودرو

سخنگوی دولت با بیان تصویب پیش‌نویس برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های ایران و چین در هیات وزیران، گفت: این طرح اثبات‌کننده شکست‌های امریکا برای منزوی کردن ایران و قطع ارتباط کشورمان با جامعه بین‌المللی، و عزم جمهوری اسلامی بر توسعه روابط با دیگر کشورها است.

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی، روز سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه‌ها،  با بیان اینکه دختران جوان کشورمان که سرمایه‌های ایران هستند، گفت: نیازمند این هستیم که به سیاست‌گذاری مربوط به رشد و فعالیت دختران سرزمینمان برای حضور آنان در فرایندهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بپردازیم.

سخنگوی دولت افزود: تاکنون لوایحی درباره ممانعت از ازدواج اجباری، تمرکز از بازماندگی از تحصیلات، توسعه سوادآموزی دختران روستایی و عشایر کانون توجه دولت است 

ربیعی گفت: خوشحال هستم بیش از ۵۰ درصد دانشجویان ما در مقاطع آموزش عالی را دختران ایرانی تشکیل می دهند و ۶۶ درصد از اشتغال ما از میان این دختران است. بخش اعظمی از سمن‌ها (سازمان‌های مردم نهاد)  با حضور دختران تشکیل شده است و این مسیری است که باید موانع روانی و فرهنگی را برطرف کنیم و مدام سیاست‌های معطوف به حضور و رشد و نشاط دختران سرزمینمان در عرصه های مختلف را فراهم کنیم 

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا بخوانید؛ 

* متاسفانه ما هفته گذشته شاهد اعمال خشونت‌هایی علیه دختران بوده ایم، این موضوع‌ها به کمیسیون‌های فرهنگی و حقوقی دولت ارجاع شد و امیدواریم در قالب فرهنگ سازی آن را دنبال کنیم. 

*{ با اشاره به نشست هفته گذشته هیات وزیران}: در جلسات اخیر دولت، کمیسیون‌ها و ستادها هم در حوزه مسائل داخلی با تمرکز بر مسائل اقتصادی و هم در حوزه خارجی مسائل متعددی را دنبال کردیم. در بحث اقتصاد مهمترین مسائلی در کمیسیون‌ها در جلسات مختلف دنبال شد بحث مسکن، ارز، کنترل قیمت‌ها، ضرورت افزایش تولید و جایگزین کردن تولیدات داخلی جای کالاهای نیم ساخته و کامل‌ساخته بود که مورد تصمیم گیری قرار گرفت و خوشبختانه در مقاطع مختلف تصمیم گیری واردات کالاهای بیشتری به ایران ممنوع می شود. 

* درباره مسائل و سوالات مربوط به ارز و مسکن را در بخش خود پاسخ خواهیم داد. اما در موضوع همزمان سیاست خارجی و اقتصاد یکی از بحث ها بحث گسترش صادرات بود که خوشبختانه با فروکش کردن موانع کرونا، ۴۱ میلیارد دلار را برای سال ۹۹ هدف‌گذاری کردیم و آمارها نشان می دهد الان درحال برگشت به تعادل هستیم.

برنامه 25 ساله همکاری با چین 

* { درباره تصمیم و مصوبه مهم جلسه گذشته هیات وزیران در حوزه سیاست گذاری }: پیش نویس نهایی برنامه ۲۵ ساله همکاری های ایران و چین به تصویب رسید که این امر پیشرفت بزرگی در تعمیق روابط با چین محسوب می‌شود.

*این طرح اثبات کننده شکست‌های امریکا و سیاست‌های این کشور برای منزوی کردن ایران و قطع ارتباط ایران با جامعه بین‌المللی، و عزم جمهوری اسلامی بر توسعه روابط با دیگر کشورها است. این راهبرد با اتخاذ رویکرد برد - برد و تاکید بر سیاست‌های متوازن جهت تامین منافع متقابل، نوید بخش همکاری‌های طولانی مدت هم هست. 

*{ با برشمردن مواد مهم طرح همکاری ۲۵ ساله ایران و چین}: به رسمیت شناختن مشترکات فرهنگی، تشویق چندجانبه گرایی، حمایت از حق برابر ملت‌ها، تاکید بر توسعه بومی دیدگاه های دو ملت از جمله مواد این طرح است. ایران و چین با داشتن روابط عمیق دو جانبه از زمان برقراری روابط دیپلماتیک در حوزه انرژی، زیرساخت‌ها، صنعت، علم و فناوری امروز گسترش قابل توجهی در گسترش روابط داریم و درحال تحقق این برنامه هستیم.

* این برنامه به اعتقاد ما فصل جدیدی در سپهر ارتباطات دو تمدن بزرگ چین و ایران باز خواهد  کرد و گام مشترک در تعمیق روابط خواهد بود. بخش مهمی از آن با تفاهم صورت گرفته و مذاکرات انجام شده به زودی به مرحله اجرا قرار خواهد گرفت.

* مفاد مهمی مانند گسترش همکاری‌های دوجانبه اقتصادی و تجاری، گسترش همکاری‌های دانشگاهی در بخش فناوری و علم،‌ تقویت و اجرای قانون و همکاری‌های امنیتی در حوزه‌های مختلف از جمله تروریسم، حمایت از یکدیگر در مجامع بین اللملی، گسترش همکاری‌های نظامی در این برنامه گنجانده شده است.

* در زیربخش هر یک از این موارد، طیف متنوعی از حوزه‌های همکاری مانند نفت خام، پتروشیمی، راه آهن، اتصالات دریایی با هدف ارتقای جاده ابریشم و مباحثی در کنار توسعه مانند ریشه کردن فقر و بهبود معیشت مردم در مناطق کمتر توسعه یافته مورد توجه قرار گرفته است. نحوه عملکرد و اجرا آن در مذاکرات جداگانه ای انجام خواهد شد. امیدوارم که این مورد آغازی برای گسترش روابط با کشورهای همسایه و دوست قرار گیرد.

* این یک نمونه و سرآغازی برای گسترش چشم‌انداز همکاری‌های دوجانبه با ملت‌های دوست و پایه‌ریزی بر روابط استراتژیک در جهت تامین منافع بلندمدت و متقابل با همه کشورهایی که تمایل دارند قرار بگیرد.

* آمادگی داریم بر همین اساس با همه همسایگان و کشورهای منطقه برای تنظیم یک نقشه راه روشن و جامع همکاری کنیم. و ما عمیقاً اعتقاد داریم که هیچ راهی جز چند جانبه‌گرایی و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و میان منطقه‌ای برای مواجهه با چالش‌های متنوعی که پیش روی رشد و توسعه است، وجود ندارد.

* این مصوبه دولت (برنامه 25 ساله همکاری ایران و چین)  می‌تواند سرآغازی برای پاسخ دادن به زیادی‌خواهی‌ها و سیاست‌هایی باشد که امروز در منطقه آسیا مایلند ایران را منزوی کنند و مقاومت ایران را در گوشه‌هایی بشکنند. این بخشی از سیاست خارجی و فعالیت بین المللی ما است که امیدواریم به بهبود زندگی، مردم ایران و  مردم جمهوری خلق چین کمک کند.

عدم پایبندی برجامی و ضعف حیرت‌آور اروپا دربرابر آمریکا

*{ درباره اقدام اخیر سه کشور اروپایی درباره تدوین قطعنامه بر ضد ایران در آژانس بین‌المللی اتمی و سکوت آنها مقابل سیاست‌های، امریکا}: معرفی این قطعنامه گواهی بر عدم پایبندی سه کشور اروپایی به تعهدات برجامی است که ناشی از ضعف حیرت آور آنها در برابر آمریکا می دانیم.  

* ظاهراً سه کشور اروپایی تصمیم دارند به دلجویی مصیب بار خود از رژیم آمریکا ادامه دهند که به نفع اروپا در آینده جهان نیست و جهانیان رفتار اروپا مقابل یک ظلم و زور نظاره می‌کنند چیزی که در مذاکرات ادعا می‌کنند این ظلم را  قبول ندارند و برابر خطرات یک رژیم یاغی که مقابل صلح و امنیت جهانی است به این شکل عمل می‌کنند در آینده این ظلم و فشار فقط علیه ایران نخواهد بود علیه خود اروپایی هم اعمال خواهد شد که شواهد آن نیز قابل مشاهده است.

* این قطعنامه موجب نخواهد شد بدون در نظر گرفتن ملاحظات قانونی و رویه‌های سازمان‌های بین اللمللی خود را به توهم توطئه رژیم صهیونیستی و آمریکا پاسخگو بدانیم. تبدیل کردن امر جاسوسی به یک امر سیاسی، بدعتی تازه است که سازمان‌های جاسوسی با ادعای جاسوسی می‌خواهند سندهای معتبر بین المللی تولید کنند.

* این قطعنامه حاکی از وجود نیات زیادی خواهانه غیر سازنده و غیر حرفه ای اعضای رای دهنده و پیش برنده قطعنامه است و یقینا بی پاسخ نخواهند بود و در حال بررسی همه گزینه های محتمل هستیم‌ و به زودی واکنش مناسب و حقوقی اتخاذ  خواهیم کرد و ‌اعلام می‌کنیم.

واکنش ایران به  اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه چین

*{در پاسخ به سوالی درباره واکنش ایران درباره اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه چین}: حتما این دخالت غیرقابل قبول آمریکا را محکوم می‌کنیم و آن را تاسف برانگیز و شرم‌آور می‌دانیم.

* ما مراتب نگرانی کشور خودمان درباره این مداخلات را اعلام کردیم و نسبت به حمایت کامل جمهوری اسلامی ایران از چین، در نامه‌ رسمی این موضوع را به اطلاع وزارت امور خارجه چین رسانده‌ایم.

* در اینجا یکبار دیگر مواضع دولت را تاکید می‌کنیم. آمریکا فاقد هرگونه صلاحیت برای اتخاذ چنین موضع‌گیری‌های مداخله‌آمیزی است و اینگونه مداخلات در تعارض روشن با قوانین بین المللی و نقص آشکار حق تعیین سرنوشت ملت‌ها قرار دارد.

ارزش افغانستان برای ایران بیش از یک همسایه است

*{ درباره نتایج سفر هیات افغانستانی به ایران}: سفر به موقعی بود که با تلاش های تبلیغاتی و هدفمند برای مسموم کردن روابط دیرینه و دوستانه ایران و افغانستان همزمان شده بود.

* این سفر نشانه  ای از اراده ما برای پاسداری از روابط تهران - کابل است فضای مذاکرات دوستانه و گرم بود ابعاد مختلف همکاری میان دو کشور بررسی شد.

* از حوادث اخیر در مرزها برای مهاجران افغانستانی ابراز متاسفم. به مقامات این کشور اعلام کردیم که سوءاستفاده قاچاقچیان انسان و عدم نظارت کافی در مرزها از اصلی‌ترین عوامل بروز چنین حوادثی است و دو طرف باید بر لزوم همکاری و نظارت بیشتر بر مرزهای مشترک توافق کردند.

* ارزش افغانستان برای ایران بیش از یک همسایه است. دو کشور دو روایت از یک تمدن واحد هستند و رخنه متقابل فرهنگ و زبان و احساسات مشترک میان دو ملت آنچنان تار و پود هردو را آغشته کرده که شادی و رنج برای هر دوملت ، متقابل و مشترک است 

*{با اشاره به اقدامات ایران در مبارزه با تروریسم منطقه ای و همچنین سالها میزبانی کشورمان از مهاجران افغانستانی}: در این دیدار، اراده تهران برای نهایی شدن و امضای سند جامع راهبردی دو کشور را مورد تاکید قرار دادیم که به زودی امضا خواهیم رساند و قرار شد متن این سند ظرف سه ماه آینده برای امضای رییسان جمهوری دو کشور آماده شود.

اصلاح ضوابط سنی وام ازدواج

*{درباره سوال دستور رییس جمهوری برای اصلاح ضوابط سنی وام ازدواج}هفته پیش مباحثی در این زمینه مطرح شد و موضوع را به دقت پیگیری و به طور جزئی دنبال کردم. در سال ۹۶ حدود هشت هزار نفر، در سال ۹۷ ده هزار نفر و در سال ۹۸ سیزده هزار نفر از سن دریافت کنندگان وام بین ۵۰ تا ۶۵ سال بوده است که به عنوان ازدواج اول وام گرفتند که همکاران ما در حوزه جوانان معتقدند که امر مشکوکی است.

* در سال ۹۷ سه هزار ۵۰۰ نفر و در سال ۹۸ دو هزار و ۵۰۰ نفر از دریافت کنندگان وام ازدواج زیر ۱۵سال بودند که در این زمینه سوء استفاده‌هایی هم مطرح می‌شود. با توجه به نیت قانونگذار که کمک به جوانان برای ازدواج بوده است، وزارتخانه ذیربط پیشنهادی را تنظیم و برای رییس جمهوری فرستاد که بر اساس این پیشنهاد منابع ارزشمند به افرادی داده می‌شود که واقعا در سن ازدواج هستند و باعث کمک به تشکیل واقعی خانواده بشود.

*آمارها نشان می‌دهد ۱۸ تا ۴۰ سالگی سن ازدواج رایج در ایران است از طرفی مقابله با خرید و فروش دختران به‌ویژه دختران کم سن و سال با هدف دستیابی به وام ازدواج هم گزارش می‌شد. بنابراین فکر نمی‌کنم که این تصمیم علیه ازدواج بوده است بلکه علیه برخی سوء استفاده هایی بوده که ممکن است در اثر فقر و ناتوانی در برخی مناطق از همین رقم‌ها سوء استفاده شود منطق تصمیم بر این اساس بوده است.

انتظار تحریم کنندگان برای فروپاشی اقتصاد ایران محقق نشد

* با تدابیری که ما از سال ۹۳ به کار بستیم، سعی کردیم میزان وابستگی خود را به نفت کاهش دهیم به طوری که اگر رقم بودجه بندی را نگاه کنید  از سال ۹۳ هر سال از میزان وابستگی به نفت را کاهش یافته است. تمام روشنفکران ایرانی و افرادی که چه در حوزه سیاسی و اجتماعی و چه افرادی که در حوزه  اقتصادی می نوشتند، آرزوی اقتصاد بدون نفت ایران را داشتند. از سال ۹۳ که مشکلات تحریم را به این شکل نداشتیم این سیاست آغاز شد و امروز اقتصاد بدون نفت را تجربه می کنیم.

* این یک اتفاق بسیار مهمی برای ما بود ما برای درآمدهای ارزی خود به صادرات غیرنفتی و تولیدی خود اتکا می‌کنیم. در واقع  در اوج سختی‌ها و فشارها که برای دولت و سیاست‌گذارها از همه مهمتر برای مردم داشته است اتفاقات خوبی هم در عرصه ای که به ایران فردای ما مرتبط است رخ داده است.

* کاهش درآمدهای نفتی نتوانسته صدمه ای که تحریم کنندگان در نظر داشتند به اقتصاد ایران وارد کند؛نمی گویم تحریم‌ها صدمه‌ای وارد نکرده است اما انتظاری که داشتند با این فشارها اقتصاد ایران فرو بپاشد، این اتفاق رخ نداد و این به خاطر عقبه سیاست‌هایی بوده است که ما دنبال کردیم.

*در سال ۹۸ و سه ماهه اول ۹۹ عوارض شوک تحریمی سال ۹۷ در اقتصاد ایران آرام آرام رو به کاهش می‌رود. شوکی بر اثر تحریم داشتیم و عوارض خود را روی موارد اقتصاد ما گذاشت ولی رو به کاهش می‌رود که ما در پایین آمدن مستمر نرخ تورم مشاهده می‌کنیم.نرخ تورم بالای ۴۰ درصد رسید که این رقم به زیر ۳۰ درصد کاهش یافته است و برای سال ۹۹ هم بانک مرکزی حداقل ۱۰ درصد کم شدن از تورم را پیش بینی کرده است.  

سیاست دولت برای مولدسازی دارایی‌ها

*در عین حال دولت برای تامین منابع جایگزین به سیاست مولد سازی دارایی‌ها روی آورده است. دولت دارایی هایی دارد که مولد نیست و امروز به درد ما می‌خورند بنابراین به سمت مولد سازی حرکت کردیم.علاوه بر این که تصدی گری دولت را کاهش داد، آرزوی دیرینه ایرانیان درباره کوچک شدن دولت و هم محقق می شود. ما باید کارایی بنگاه‌ها را افزایش بدهیم و اقتصاد ایران را رقابتی کنیم.

* گام دوم واگذاری‌ها را واگذاری مدیریت‌ها و صندلی‌های تصمیم گیری در هیات مدیره‌ها است، واگذاری فقط به سهام‌های خرد منتهی نخواهد شد.

* وضعیت بازار بورس نشان می دهد که نقدیندگی بالای موجود در اقتصاد ایران به سمت بازار سرمایه می‌رود. اینکه بتوانیم چرخش نقدینگی را به سمت بازار سرمایه ادامه دهیم، کمک قابل توجهی برای تامین سرمایه برای تولید مجدد ما خواهد بود.

تجربه رشد مثبت بدون اتکا به درآمد نفتی اتفاق خوبی است

*شاخص تولید ناخالص ملی بدون نفت در سال ۹۸ مثبت شده است ما بدون نفت رشد مثبت را تجربه کردیم این اتفاق خوبی بوده است که در کشور رخ داده  و نشان می دهد که تدابیر دولت در اشتغال هم موثر واقع شده است.

* میزان تقاضای مصرفی و خرید خانوارها پس از سپری کردن سه ماه کرونا به وضعیت قبلی نزدیک شده است؛  این امر این نوید را می دهد که دو طرف تقاضای داخلی آثار منفی کرونا را کاهش می‌دهد و صادرات غیرنفتی به تقاضای کل کمک برای تولید کرده است.

* در ماه‌های قبل از کرونا ما رشد داشتیم پس از یک وقفه مجددا داریم سیرصعودی خود را از سر می‌گیریم. امروز دیگر خاطرات و دعواهایشان بیرون می آید معلوم است که چه تصمیم هایی- چه از حمله نظامی چه از فرو ریختن اقتصاد- برای ایران داشتند. خوشبختانه به‌رغم فشارهایی که روی مردم است و ما آن را می‌پذیریم،  اقتصاد خود را سرپا نگه داشتیم و رو به جلو حرکت می کنیم.

خبرسازی‌ها درباره ساخت بنایی برای رییس جمهوری

* هر چه جلو می‌رویم، بهانه‌جویی‌ها علیه شخص رییس جمهوری بیشتر می‌شود و از یک شایعه به یک شایعه دیگر می‌رویم.

*نقد و نظارت باید باشد و هر کسی باید به مر قانون عمل کند؛ طرح این مساله را به نفع کشور نمی‌دانم و اتفاقا دیشب دیدم برای تلویزیون هم این موضوع جذاب بوده است و یکی از اعضای شورای شهر در برنامه‌ای این موضوع را به عنوان یک مساله ملی به بحث گذاشته است.

مخالفان دولت «ی» را از ساختمان رییس‌جمهوری حذف کردند

*{با اشاره به اینکه ملک فوق‌الذکر به نهاد ریاست جمهوری تعلق دارد} ماجرا از یک «ی» شروع شد که ی «ریاست جمهوری» را حذف و با عنوان ساخت ملک «رییس جمهور» خبر را منتشر کرده بودند.

*واقعا چه فایده ای دارد که به جامعه این علامت داده شود که رییس جمهور باغی را تخریب کرده که بسازد و آنجا سکونت کند؛ چند دروغ بزرگ در این خبر نهفته بود؛ اولا اصلا ملک به رییس‌جمهور تعلق نداشت و مثل همین ساختمان به نهاد ریاست جمهوری تعلق دارد.

* «ی» توسط برخی رسانه‌های مخالف دولت از کلمه «ریاست‌جمهوری» آگاهانه حذف شده بود، گفت: این ملک به دولت تعلق دارد و قابل واگذاری به کسی نیست و دولت‌های قبل هم از آن استفاده می‌کردند و اصلا این ملک مربوط به این دولت نیست.

*{ در خصوص نوع کاربری ملک} در سال۹۳، شهرداری رای غیرباغ درباره این ملک داده و به علت اینکه در همان سال از اینجا گودبرداری کرده‌اند و ۱۷، ۱۸ متر عمق گود بوده است و اهالی محل مشکلاتی در این رابطه داشتند، با موافقت شهرداری و با هدف رفع خطر از گود، کار ساخت‌وساز آن آغاز شده است. این ملک چهار هزار متر نیست، این ملک نه ۴۰۰۰ متر بلکه هزار و ۵۰ متر است  که با اصلاحی ۸۰۰ متر شده است.  

استفاده از این ملک سهم این دولت نخواهد بود

*{با اشاره به شایعه سکونت رییس‌جمهور در ملک فوق‌الذکر}  شایعه کرده بودند که می خواهند اینجا را بسازند و بنشینند اما اگر با سرعت برق و باد هم بسازیم به این دولت نمی‌رسد و دولت‌های بعد می‌توانند از این محیط اداری استفاده کنند.  

*{ با اشاره به وجود ساختمان‌های دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌های مختلف در منطقه ساخت ملک } خود این دولت درخواست تغییر کاربری ملک از مسکونی به اداری را داده است.   ممکن است بگویند آن را می‌فروختید و در جای دیگر می‌خریدید، این هم فرایندی دارد و استفاده از این ملک سهم این دولت نخواهد بود.

*{ درباره موضوع قطع درخت در ملک مورد نظر} مقرراتی هست که بر اساس آن با توافق شهرداری درخت را قطع می‌کنند و در جای دیگر می‌کارند. چون این موضوع برای من مهم بود از مسئولان شهرداری دست‌خط گرفتم و نوشتند که سال ۹۳ رای غیرباغی دارد و در سال ۹۹ هم این رای مجددا از کمیته ماده هفت گرفته شده است.  

* کل بحثی که وجود دارد بحث ساخت یک نیم طبقه اضافه است. گفته اند این نیم طبقه اضافه ساخته شده است. با توجه به شیب زمین پیمانکار معتقد بوده که ساخت نیم طبقه مشکلی ندارد و کسان دیگری گفته‌اند مشکل دارد که در این مورد پیمانکار و شهرداری باید باهم به توافق برسند.

* گفته‌اند این ملک به میراث تعلق دارد و میراث هم نوشته از نظر ما مشکلی ندارد.

نباید شایعات را به سطح ملی آورد 

ربیعی با بیان اینکه بحثی به این کوچکی را به یک مساله ملی تبدیل کردن درست نیست، گفت: گاهی وقت‌ها به روح و روان جامعه توجه کنیم و اینها خیلی به روح و روان جامعه آسیب می‌زند و انتشار چنین خبرهایی که صحت ندارد به مصلحت نیست.

افزایش نرخ سکه گذرا و موقتی است

*{درباره این که با دستگیری افرادی همچون سلطان سکه تاثیری در بهبود  روند بازار سکه نداشت} اعتقاد اقتصاددانان و کارشناسان دولت این است که روند بالارفتن قیمت‌ها در بازار سکه به صورت گذرا و موقت است که البته ارز روی مسکن و خودرو کاملا تاثیر دارد. آقای همتی هم توضیح دادند که ما  به دلیل  تاثیر کرونا است که از  اسفند سال گذشته و در این سه ماه گذشته با کشورهای همسایه در زمینه عرضه و صادرات کالا با محدودیت روبرو شدیم و در کنار آن بین عرضه و تقاضای ارز هم عدم تعادل به وجود آمد این که این بتدریج در حال ترمیم است بنابراین با فرصت باقی مانده ای که برای صادرکنندگان برای ارائه عرضه صادراتیشان قرار دادیم حتما به تعادل می رسیم.

*سال گذشته اسامی ۱۵۰ نفر که حدود ۷.۲ میلیارد دلار را که پس نداده بودند به قوه قضاییه معرفی کردیم و دوستان ما در بانک مرکزی برای اعمال مدیریت و هدایت بازار به صورت فعال ایستاده اند و فکر می‌کنیم برای جمع آوری نقدینگی که فشار روی ارز، سکه و مسکن می آورد سیاست‌های درستی را دنبال می کنیم و راهمان را ادامه خواهیم داد و واگذاری دارایی‌ها و گسترش بورس را ادامه خواهیم داد که با این کار بخشی از نقدینگی را جمع کنیم.  

* در شرایط تحریم که فشار بی سابقه ای روی اقتصاد ایران است بنابراین نیازمند همکاری همه مردم هستم همکاری که در مصرف کالاهای داخلی تولیدات با ارز را کم کنیم و در این شرایط ما به یک اهتمام ملی نیاز داریم. در هیچ دوره ای اینگونه تحریم به ما فشار نیاورده بود و در کنار آن هم با کرونا مواجه شدیم. نیاز به یک وظیفه ملی داریم و منافع کوچک شخصی را فدای منافع جامعه نکنیم و رسانه‌ها هم در این زمینه روی رفتار مردم کار کنند.  به طور قطع بانک مرکزی با مداخلاتی که ضروری بداند شرایط متفاوتی را در پیش رو خواهیم داشت.

* مطلع هستم که در بخش ارز تعادل‌ها ایجاد شده است. برخی کشورها که ارز ما در آنها بود به سمت رهاسازی رفته است که مدیران بانک مرکزی و وزارت خارجه خبر آن را خواهند داد. در زمینه ارزی که باید برای بسیاری از کالاها تخصیص می دادیم با آزاد شدن ارزمان در این کشورها تامین خواهد شد بنابراین فرصت برای دادن مواد اولیه به کارخانجات و بازار ایجاد خواهد شد.

* در حال حاضر حدود ۲۷ میلیارد دلار از ارز صادرکنندگان ما در دو سال گذشته برنگشته است که ما با تمهیداتی که اندیشیدیم. اینها به چرخه اقتصاد ایران بازخواهد گشت که کمک خواهد کرد. صادرات نفتی هم چه از نظر قیمت و چه از نظر میان وضع آن دارد متناسب می شود و صادرات غیرنفتی ما هم در بهترین دوران است. بنابراین پیش بینی همه این است که  قیمت ارز بشدت پایین خواهد آمد و ما کاهش قیمت ارز را حتما تجربه خواهیم کرد.

جلسه کانون بازنشستگان با رییس سازمان تامین اجتماعی

* اکنون بازنشستگانی که حداقل سه فرزند دارند ٢ میلیون و ١٨۵ هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند؛ امروز هم اعضای کانون بازنشستگان با رییس سازمان تامین اجتماعی جلسه دارند و  درباره بن خوار و بار و حق مسکن و فرمول‌های متناسب سازی مذاکره می‌کنند.

*برای متناسب سازی و تفاوت حقوق افرادی که با ٣٠ سال سابقه و یا ٢٠ سال سابقه بازنشسته شدند باید فرمول‌هایی در نظر گرفته شود 

*{با اشاره به اینکه مطالبات بازنشستگان در دولت پی گیری می‌شود} امیدواریم که با ترکیب این سه پارامتر به عدد حقوق مورد نظر بازنشستگان برسیم تا به حقوق بازنشستگان کشوری نزدیک شود، هر چند این تصمیمات بر اساس بضاعت‌های موجود است و هنوز کافی نیست و از هر فرصتی که پیش رو است به نفع بازنشستگان استفاده می‌کنیم.

ربیع* مجلس شورای اسلامی در بند (ب) تبصره ۸ قانون بودجه سال‌های  ۹۸ و ۹۹ به وزارت راه و شهرسازی اجاره داده که بنا به درخواست متقاضی  افراد درباره فروش عرصه واحد مسکن و تبدیل  کردن از ٩٩ ساله به مسکن ملکی، آن هم به‌شکل داوطلبانه، منابعی را بدست بیاورند که خود مسکن مهر را تکمیل کنند. این موضوع  باید به درخواست متقاضی انجام شود و اجباری نیست. اگر از این فرصت استفاده کنند در خرید و فروش و قیمت برای آنها اثر خواهد داشت.

بالا رفتن قیمت ارز و سکه موقتی است

*{ درباره تصمیمات دولت برای کنترل بازار سکه}اعتقاد اقتصاددانان و کارشناسان دولت این است که روند بالارفتن قیمت‌ها در بازار سکه به صورت گذرا و موقت است که البته ارز روی مسکن و خودرو کاملا تاثیر دارد.

*آقای دکتر همتی هم توضیح دادند که ما  به دلیل  تاثیر کرونا از اسفند سال گذشته و در این سه ماه گذشته با کشورهای همسایه در زمینه عرضه و صادرات کالا با محدودیت روبرو شدیم و در کنار آن بین عرضه و تقاضای ارز هم عدم تعادل به وجود آمد که این روند بتدریج در حال ترمیم است بنابراین با فرصت باقی مانده ای که برای صادرکنندگان برای ارائه عرضه صادراتی‌شان قرار دادیم حتما به تعادل می رسیم.


 اسامی ۱۵۰ نفر که ارز صادراتی را ندادند به قوه قضاییه ارائه کردیم

* سال گذشته اسامی ۱۵۰ نفر که حدود ۷.۲ میلیارد دلار را که پس نداده بودند به قوه قضاییه معرفی کردیم. دوستان ما در بانک مرکزی هم برای اعمال مدیریت و هدایت بازار به صورت فعال ایستاده‌اند و فکر میکنیم برای جمع آوری نقدینگی که فشار روی ارز، سکه و مسکن می آورد سیاست‌های درستی را دنبال می کنیم و راهمان را ادامه خواهیم داد و واگذاری دارایی‌ها و گسترش بورس را ادامه خواهیم داد که با این کار بخشی از نقدینگی را جمع کنیم.

*در شرایط تحریم که فشار بی سابقه ای روی اقتصاد ایران است، نیازمند همکاری همه مردم هستیم. مردم می‌توانند با مصرف کالای داخلی مصرف تولیدات ارزبر را کم کنند و در این شرایط به یک اهتمام ملی نیاز داریم.

* در هیچ دوره ای اینگونه تحریم به ما فشار نیاورده بود و در کنار آن هم با کرونا مواجه شدیم. نیاز به یک وظیفه ملی داریم که منافع کوچک شخصی را فدای منافع جامعه نکنیم و رسانهها هم در این زمینه روی رفتار مردم کار کنند. به طور قطع با بانک مرکزی با مداخلاتی که ضروری بداند شرایط متفاوتی را پیش رو خواهیم داشت.

برخی کشورها به سمت‌رها سازی ارزهای ایران رفته اند

*برخی کشورها که ارز ما در آنها بود به سمت رهاسازی ارزها رفته است که مدیران بانک مرکزی و وزارت خارجه خبر آن را خواهند داد. با ‌آزاد شدن این منابع، ارز مورد نیاز کالاها تامین می شود و فرصت ایجاد می شود مواد اولیه کارخانجات و بازار تامین شود.

* در حال حاضر حدود ۲۷ میلیارد دلار از ارز صادرکنندگان در دو سال گذشته برنگشته است که ما با تمهیداتی که اندیشیدیم اینها به چرخه اقتصاد ایران بازخواهد گشت. وضعیت صادرات نفتی چه از نظر قیمت و چه از نظر میزان متناسب می‌شود و صادرات غیرنفتی ما هم در بهترین دوران است بنابراین پیش بینی همه این است که  قیمت ارز پایین خواهد آمد و ما کاهش قیمت ارز را حتما تجربه خواهیم کرد.

*{در خصوص گران شدن گازوییل و این که آیا دولت در این خصوص تصمیمی دارد}ما هیچ برنامه ای در سال ۹۹ نداریم چرا که بحث سوخت در بودجه بسته می شود بنابراین برنامه ای برای افزایش قیمت گازوییل نداریم و خیال کشاورزان راحت باشد.

دولت مخالف افزایش تعرفه تلفن ثابت است

*{در خصوص روند و نحوه تصمیم گیری برای افزایش تعرفه تلفن ثابت و اینکه آیا تنها دولت در این زمینه تصمیم گیر است} سهامداران عمده شرکت مخابرات در مجمع تصمیم به افزایش تعرفه گرفته‌اند که این افزایش هم عدد قابل توجهی است. نماینده دولت در این مجمع که از وزارت ارتباطات است با افزایش تعرفه مخالفت کرده بنابراین مهندس آذری جهرمی و همکارانشان موافقتی با این افزایش نداشتند.

*مطابق مقررات ما هر افزایش قیمتی باید به تصویب کارگروهی برسد که آن هم باید به تصویب کارگروه ذی ربط خود برسد در آنجا به تصویب نرسیده است و اساسا دولت موافقتی با این افزایش قیمت ندارد.

*دولت سیاست ماسک ارزان را دنبال می‌کند به همین دلیل به وزارت صمت مسئولیت داده شد تا مواد اولیه و حتی پارچه ها را مناسبتر در اختیار تولید کنندگان بگذارد به خصوص در جاهایی مانند مترو و جاهایی که حمل و نقل عمومی هست ماسک ها باید زیرقیمت یکهزار تومان عرضه شود.

 استراتژی ستاد ملی مقابله با کرونا حداکثر معیشت و حداکثر مراقبت است

*{با اشاره وضعیت کرونا در رعایت پروتکل های بهداشتی گفت: آنچه که در ستاد ملی کرونا برای بازگشت محدودیت ها تصمیم گرفتیم مربوط به استان‌هایی است که دچار نقاط اوج بیماری می شوند، یا عدم مراعات در آنجا به شکلی است که نمودار از حالت طبیعی خارج می‌شود که اختیار به استانداران داده شده است.

* سیاست ستاد ملی این است که از تصمیمات یکپارچه برای کشور اجتناب کنیم و تصمیمات را محلی کنیم حتی به پیشنهاد وزیر بهداشت تصمیم گیری‌ها را از استانی به سطح شهری و شهرستانی تبدیل کنیم.

*تصمیمات و اعمال محدودیت‌ها دیگر در سطح ملی و به صورت یکپارچه برای همه کشور نخواهد بود که سیاست درستی هم است. به همین دلیل برخی موارد در همه نقاط یکسان مشاهده نشود. در این مورد اختیارات لازم به ستادهای استانی مقابله با کرونا داده شده تا بر اساس شرایط تصمیم‌گیری کنند.  

*باید تعادل و توازن میان حفاظت جان در برابر ویروس و همچنین حفاظت جان در برابر فقر و بیکاری توامان انجام شود؛ این روند مسأله همه دنیاست و در تمام کشورها که کرونا را تجربه کردند این تناقض نما در آنجا وجود دارد. بااین وجود حفظ جان مردم در مرحله اول برای دولت همواره یک اولویت و اصل اساسی بوده است

*دولت و ستاد ملی کرونا برای ایجاد تعامل و تعادل میان سلامت و معیشت مردم سیاست‌های پیشتاز دارد و استراتژی ستاد امروز «حداکثر معیشت و حداکثر مراقبت» است که در همین راستا باید با مردم حرف بزنیم و همکاری مردم را بطلیم.

*بیشترین میزان ابتلا و مرگ ومیر شهروندان در مراکز تولیدی و اقتصادی رخ نداده است بلکه در محل های تجمع عروسی و عزا که سنت‌های ارتباطات جمعی رایج بوده، اتفاق افتاده است. در صنایع بزرگ نیز با آسیب جدی از بازگشایی روبه رو نبوده ایم، در واحدهای تولیدی و خدمات و کارگاه‌های کوچک هم مراقبت ها افزایش یافته و در این بخشها شیوع  بیماری کمتر بوده است.

*شیوع بیماری بیشتر ناشی از تجمعات بوده است که ما مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کردیم. اما وقتی افراد در یک شهرستانی جشن برگزار می کنند و در کنار هم قرار می گیرند که تعطیلی هم فایده ندارد. باید باهم بایستیم و جنبش بزرگ فاصله گذاری اجتماعی را تا پایان کرونا دنبال کنیم.

روند تولید خودرو به همین شکل باشد قیمت خودرو کاهش می‌یابد

*از واژه شکست استفاده نکنیم. ما پارامترهایی در حوزه اقتصاد داریم و براساس آن تصمیم گیری می‌شود. ما پارامتر نقدینگی فراوانی داریم و انتظاری که در ذهن‌ها از افزایش قیمت ایجاد شده متاسفانه بخشی از این انتظار هم شایعه سازان می‌آورند و بخشی هم در قالب برخی تحلیل‌ها است که همین کار آنها انتظار ایجاد می‌کند. بنابراین مجموعه ای از این عوامل‌ در کنار تحریم این وضعیت را ایجاد می‌کند.

* کاری که می‌توانستیم انجام دهیم تحویل خودرو بود. ما دو خودروساز بزرگ داریم. ۵۵ درصد تحویل خودرو را افزایش دادیم که این سیاستی بوده که ما دنبال کردیم. آنها برای تامین مواد اولیه با وزارت خارجه، وزارت صمت، بانک مرکزی، کمیته ای تشکیل دادند و یک تیم درست شد که بتوانیم تولید ۵۵ درصدی داشته باشیم. 

* تولید در ایران خودرو ۲۳ درصد و در سایپا ۱۸ درصد افزایش داشته است. ضمن این که تحویل فوری خودروها که قرار بوده سه ماهه باشد زودتر از موعد مقرر آغاز کردیم یعنی زمان را کم کردیم و تولید و تحویل را افزایش دادیم. این سیاست‌هایی بوده که دولت دنبال کرده است. 

*در گفت و گوی تلفنی که با مدیرعامل ایران خودرو داشتم او معتقد بود که در بحث خودرو معامله زیاد انجام نمی‌شود. تصمیمی هم در مورد افرادی که در فضای مجازی به قیمت‌ها دامن می زنند و یا افرادی وقتی به آنها برای فروش مراجعه می شود می گویند صبر کنید گران می شود گرفته ایم که بعدا اعلام می کنیم که البته در خودرو هم این مشکل را داریم که در سایتها و کانال‌ها قیمت ها را بالا و پایین می‌کنند و خرید و فروش هایی را صورت می‌دهند. 

* افزایش قیمت ایران خودرو  ۱۰ درصد و سایپا ۲۳ درصد بوده است. تحلیل دوستان ما این است که قیمت ها پایین می‌آید و اگر روند تولید را با همین سرعت ادامه دهیم فکر می‌کنم بتوانیم مجدد کاهش قیمت را تجربه کنیم.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1402571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =