سیگار و قلیان باعث سرطان‌ سینه می‌شود

ایرنا نوشت: استعمال سیگار و قلیان توسط زنان افزایش ابتلا به سرطان سینه را در آنها افزایش می‌دهد.

مهری قدوسی آنکولوژیست(سرطان شناس) روز پنجشنبه افزود: سرطان سینه از شایع‌ترین سرطان زنان در دنیا و علت عمده مرگ آنها است و نقش سیگار و قلیان در بروز این سرطان ثابت شده است.

وی اظهار داشت: علاوه بر دخانیات، داروهای ضد افسردگی، هورمون درمانی، آنتی بیوتیک‌ها و داروهای بیماری قلبی می‌توانند در درد سینه نقش داشته و خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند، زنان باید بدون مشورت پزشک این داروها را مصرف نکنند.

قدوسی با بیان اینکه زنان علاوه بر معاینات دوره ای سرطان سینه از ۴۰ سالگی به بعد از تغذیه خود نیز دقت داشته باشند، ادامه داد: مصرف نمک را کاهش داده و مکمل کلسیم استفاده کنند و مصرف قرص‌های ضد بارداری خوراکی نیز می‌تواند به یکنواخت‌تر شدن سطح هورمون کمک کند.

این پزشک اضافه کرد: خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن افزایش می‌یابد و  بیشتر سرطان‌های سینه بعد از ۵۰ سالگی تشخیص داده می‌شوند و زنانی تغییرات ژنتیکی را به ارث برده‌اند در معرض خطر بیشتری از سرطان سینه و تخمدان هستند.

به گفته قدوسی، دوره‌های اولیه قاعدگی قبل از سن ۱۲ سالگی و شروع یائسگی پس از سن ۵۵ سالگی زنان را در معرض هورمون‌ها قرار می‌دهد و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد، چنانچه یکی از اعضای خانواده‌ای سابقه ابتلا به این سرطان دارد، توصیه می‌شود اعضای آن خانواده آزمایش‌های دوره‌ای سالانه را از سن کمتری آغاز کنند.

این آنکولوژیست افزود: سرطان سینه، رشد مهار نشده سلول‌های غیرطبیعی است که در نواحی مختلف سینه ایجاد می‌شود،  این اتفاق ممکن است در بافت‌های مختلف رخ دهد.

وی اضافه کرد: سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین سرطان شایع در زنان است و هر ساله تعداد زیادی از مبتلایان به سرطان سینه تشخیص داده می‌شوند. خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن بیشتر شده و در حدود سه چهارم از موارد بیماری در زنان بالای ۵۰ سال ایجاد می‌شود.

قدوسی تصریح کرد: پرهیز از عوامل خطرزای سرطان سینه از جمله سیگار، اضافه وزن، انجام تمرینات ورزشی و کاهش وزن، به پیشگیری از این بیماری کمک می‌کند و شناسایی و درمان زودهنگام این نوع سرطان از مرگ و میرد زنان جلوگیری می‌کند.

47231
برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1403131

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =