سایه کرونا بر صادرات استان گلستان؛ کالاهای ایرانی از مرز ریلی اینچه برون به ترکمنستان صادر شد

مبادلات تجاری در ماه‌های اخیر به‌علت شیوع بیماری کرونا به شدت افت کرده است و بسته شدن مرزها و تعلل در بازگشایی برخی گذرگاه‌ها از سوی همسایگان سبب شده تا روند صادراتی همچنان کاهشی باشد.

به گزارش خبرآنلاین از گلستان : از روزهای نخست اسفندماه که این بیماری در بسیاری از کشورها از جمله ایران همه‌گیر شد، برای پیشگیری از شیوع گسترده کرونا، ترکمنستان نیز مرزهای خود را به روی کالاهای صادراتی ایران بست. بیشتر از ۱۰۰ روز مرزهای مشترک با این کشور از جمله در اینچه‌برون بسته بود. در این مدت کالاهای صادراتی در مرز دپو شد، کامیون‌های ترانزیت به گمرکات سایر استان‌ها فرستاده شدند و تعداد زیادی واگن در مرز معطل بود.

در پی از رایزنی‌های زیاد و چند بار خلف وعده ترکمنستان در بازگشایی این گذرگاه مرزی، از روز سوم تیرماه مبادلات ریلی بین دو کشور از سرگرفته شد.

سید ابراهیم حسینی مدیرکل گمرکات استان گلستان در این باره اظهار داشت: شیوع کرونا سبب شد از ابتدای اسفندماه محموله‌هایی که قرار بود به ترکمنستان و یا از طریق آن به کشورهای دیگر صادر شود، در مرز اینچه برون باقی بماند.

وی افزود: با بازگشایی مرز ریلی و از سرگیری مبادلات تجاری بین دو کشور همه واگن‌های حامل کالاهای ایرانی به این کشور صادر شد.

حسینی بیان داشت: در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۶۰ واگن و در روز پنج‌شنبه ۵۰ واگن دیگر به این کشور صادر شد و یک واگن حامل جو به همراه ۵ واگن خالی برای بارگیری محموله‌های جدید وارد کشورمان شده است.

وی با تأکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عبور واگن‌ها از تونل‌های ضدعفونی گفت: این محموله‌ها شامل سیمان، رول پلاستیک، کاشی و سرامیک، ظرف شیشه‌ای، وسایل و تجهیزات پارک بازی، میلگرد، سنگ معدنی و غیره بود که به کشورهای ترکمنستان، قزاقستان و ازبکستان صادر شد.

مدیرکل گمرکات استان افزود: صادرات مواد غذایی به ترکمنستان همچنان ممنوع است و در حال حاضر فقط کالاهای فاسدنشدنی از طریق مرزی ریلی به این کشور صادر می‌شود. از سوی دیگر با باز شدن مرزهای ریلی و از سرگیری مبادلات تجاری، انتظار داریم عشق‌آباد زودتر مرز زمینی و مسافری را نیز بازگشایی کند.

کاهش شدید صادرات استان

مدیرکل گمرکات استان در ادامه با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا و بستن شدن مرز اینچه برون سبب افت شدید صادرات استان شده است، گفت: از ابتدای امسال تا پایان خردادماه ۲۳ میلیون و ۷۴۸ هزار و ۳۹۵ کیلوگرم کالا به ارزش ۲۰ میلیون و ۹۴۰ هزار و ۶۷۶ دلار از استان صادر شد.

وی بدون اینکه اشاره‌ای به آمارهای مدت مشابه سال گذشته در زمینه صادرات و واردات از گمرکات استان داشته باشد، اعلام کرد: در این مدت ۹۷۴ هزار و ۶۷ کیلوگرم کالا به ارزش ۲ میلیون و ۳۴۴ هزار و ۷۰۳ دلار از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است.

حسینی درباره اقلام وارداتی گفت: ماشین‌های جوجه‌کشی و جوجه‌پروری مصنوعی، ماشین‌های حفاری به همراه تجهیزات جانبی، موم‌های مصنوعی و آماده،اسیدهای مونوکربوکسیلیک، استابلایزر و غیره اغلب از کشورهای ترکیه‌، چین و ویتنام وارد استان شد.

به گفته وی در این مدت عمده اقلام صادراتی استان نیز شامل پنیر، پریفرم شیرخشک صنعتی، رب گوجه، خامه، گوشت مرغ منجمد، پودر لباسشویی و غیره بوده که از طریق سایر گمرکات به کشورهای عراق، افغانستان، قزاقستان، ترکمنستان، چین، سوریه، روسیه، بلغارستان، رومانی و ترکیه صادر شده است.

48

کد خبر 1404373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =