آغاز برداشت آلبالو از باغات قزوین

مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین از آغاز عملیات برداشت آلبالو از سطح باغات استان خبرداد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ علی اکبری، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اعلام این خبر پیش بینی کرد: تا آخر فصل برداشت امسال حدود ۷هزار تن آلبالو از این میزان سطح باغات برداشت شود.
او سطح زیر کشت باغات آلبالو استان را  ۱۰۴۰ هکتار عنوان کرد که از این میزان ۹۹۰ هکتار آن بارور است.
اکبری؛ میانگین متوسط عملکرد این محصول را؛   ۷تن در هکتار برآورد کرد.
این مقام مسئول ارقام  کشت شده آلبالو استان را؛ ارقام محلی و ارقام پربارده(پیوندی) مجاری، بوترمو، سیگانی و جوبیلیوم برشمرد. 
او یادآور شد: برداشت این محصول حدوداً با برداشت گیلاس همزمان بوده و در بعضی مناطق با اختلاف ده روز دیرتر آغاز می شود.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به اهمیت این محصول اشاره کرد و گفت: این میوه دارای خواص درمانی زیادی است. به طور مثال شربت یا مربای آلبالو در معالجه التهاب، ورم معده و روده و درمان نارسایی های کبد مفید است و شربت آن بهترین دارو برای افرادی است که عطش فراوان دارند.
اکبری افزود: همچنین این محصول برای افرادی که خارش پوستی و چربی زیاد در شکم دارند مفید و موثر می باشد و هسته آن به عنوان ضداسهال و قابض و ضد فشار خون  است.
 مدیر باغبانی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: آلبالو ضد مواد صفراوی، ضد حالت تهوع و ضد سنگ کلیه است و ضماد و مرهم آن برای باز شدن رنگ رخساره چهره موثر و مفید است.

اکبری یاد آور شد:خواص آلبالو و گیلاس مانند یکدیگر است و مصرف آن اعصاب را آرامش می دهد، ولی در هر حال نباید در مصرف آن زیاده روی شود زیرا آلبالو برای سوء هاضمه بسیار مفید و میوه های نرم کننده (ملین ) می باشد.

48

کد خبر 1404707

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =