به بهانه برگزاری آیین «نشان رسول» صورت گرفت؛ رونمایی از دو دست‌خط دیده نشده از زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور

دو یادداشت دیده نشده از زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور، کارگردان فقید سینمای ایران در اختیار دبیرخانه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی مقاومت قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فرهاد قائمیان، دو یادداشت از زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور کارگردان فقید سینمای ایران از مجموعه شخصی یادگاری‌های سینمایی‌اش را در اختیار دبیرخانه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی مقاومت قرار داد.

یکی از این یادداشت‌ها پس از پایان نگارش فیلمنامه «قارچ سمی» خطاب به قائمیان، بازیگر نقش سلیمان در این فیلم نوشته شده و دیگری قبل از نمایش فیلم در جشنواره فجر درباره سلیمان، یکی از شخصیت‌های اصلی این فیلم نوشته شده است. جمشید هاشم‌پور نقش دومان را در این فیلم بازی کرد.

قائمیان درباره این یادداشت به ستاد خبری شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت گفت: «من و آقای ملاقلی‌پور جدا از سینما و روابط کاری، رفاقت و صمیمت داشتیم. گاهی با هم کوه می‌رفتیم. زمان نگارش فیلمنامه «قارچ سمی» از ابتدا در جریان قصه و مضمون فیلمنامه بودم و ساعت‌ها با آقا رسول درباره شخصیت‌ها صحبت کردیم. «قارچ سمی» یکی از فیلم‌های خوب آقای ملاقلی‌پور است که ارزش‌های محتوایی و جنبه‌های بصری‌اش درک نشد. این فیلم در جشنواره فجر نادیده گرفته شد، موضوعی که برای من و آقا رسول تازگی نداشت، اما ناراحت‌مان کرد.

یکی از روزهای قرارمان برای کوه رفتن، که پر از حرف و خنده و درد دل بود، آقا رسول با خودش فیلمنامه تمام شده «قارچ سمی» را آورد. ابتدای فیلمنامه روی آن نسخه، یادداشتی برایم نوشته بود که بسیار باارزش و به یادماندنی است. او نوشته بود: «به نام آفریدگار هستی. برای فرهاد. برای تو که ماه‌ها صبوری کردی با سلیمان و دومان. حالم خوب بود زنگ می‌زدم. حالم بد بود، زنگ می‌زدی. حال دادی در طول این مدتی که بدترین دوران زندگی‌ام را گذراندم. در بهترین لحظاتِ سلیمان و دومان زندگی کردیم مثل هر دو آنها. شیشه‌ها شکستیم مثل آنها. اما بیش از هر زمان دیگری در این ماه‌ها شکستم. اما کمک کردی تا خرده‌هایم از هم نپاشد. امیدوارم در زندگی به قله‌های کمال که مستحق آن هستی برسی و همیشه با معرفت بمانی.»

مراسم اهدای جایزه «نشان رسول» (یادمان زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور) قرار بود اسفند سال گذشته برگزار شود، اما شیوع ویروس کرونا این رویداد را به تاخیر انداخت. این مراسم امسال همزمان با شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، شهریور برگزار و «نشان رسول» به هنرمند خلاق اهدا می‌شود.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در دو زمان ۳۱ شهریور تا ۶ مهر هم‌زمان با هفته دفاع مقدس در بخش‌های «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره‌ها» و انتخاب استانیِ بخش «فیلمسازان بسیجی» و یکم تا هفتم آذر هم‌زمان با هفته بسیج در بخش‌های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» به دبیری مهدی عظیمی‌میرآبادی به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار می‌شود.

۵۷۵۷

کد خبر 1406582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =