سودایِ اشغال شهرهای ایران در سریالِ ترکیه‌ای

روزنامه جوان نوشت: پس از سریال «حریم سلطان» (سده باشکوه) که در آن اشغال شهرهای آذری‌نشین ایران تبلیغ می‌شد، اینک در سریال «پایتخت عبدالحمید» هم، ترک‌ها برخلاف واقعیت‌های تاریخی که در حمله‌های خود، بارها اهالی آذربایجان را قتل‌عام کردند، سودای الحاق این بخش از خاک کشورمان را تبلیغ می‌کنند.

انتشار سکانسی از سریال ترکی «پایتخت عبدالحمید» که در آن دیالوگ‌های ضدایرانی، مداخله‌جویانه و توسعه‌طلبانه از زبان عبدالحمید عثمانی بیان می‌شود، بازتاب‌های زیادی در فضای مجازی داشته است.

در این سریال به اصطلاح تاریخی که از شبکه دولتی TRT ترکیه پخش می‌شود، تمامیت ارضی ایران با شعارها و دیالوگ‌هایی ملتهب تهدید می‌شود. شبکه دولتی TRT در حال پخش فصل چهارم از سریالی درباره زندگی عبدالحمید، یکی از آخرین پادشاهان عثمانی است که دوران سلطنت او همراه با اتفاقات مهم تاریخی از جمله شروع نفوذ صهیونیست‌ها در سرزمین فلسطین است.

عبدالحمید دوم سی و هفتمین سلطان امپراتوری عثمانی است که از ۱۸۷۶ تا ۱۹۰۹ در قلمرو عثمانی حکومت می‌کرد. سلطان عبدالحمید برای مقابله با قدرت سلطه‌جوی غرب (انگلیس و فرانسه) با یک تاکتیک جدید وارد میدان شد. او سعی کرد با استفاده از نام خلیفه و مقام خلافت خود، جهان اسلام را در برابر غرب متحد کند، از این رو طرح جامعه اسلامی را مطرح کرد. مسلمانانی که معتقد بودند ضعف دولت عثمانی در نتیجه دوری از اسلام و شریعت اسلام است از طرح جامعه اسلامی استقبال کردند و بزرگانی، چون سیدجمال‌الدین اسدآبادی و مصطفی کامل از مصر و ابوالهدی از سوریه و عبدالرشید از سیبری و حرکت سنوسیه در لیبی از تشکیل جامعه اسلامی پشتیبانی کردند.

عملکرد این سلطان عثمانی نشانه‌ای از تلاش وی برای بازگرداندن اقتدار ممالک اسلامی است، با آنکه در نهایت اقدامات او به نتیجه نمی‌رسد و متأسفانه در سال‌های پس از حکومت وی و به خصوص پس از شکست عثمانی در جنگ جهانی اول، سلطه غرب بر منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا شدت بیشتری پیدا کرد، اما

در آنچه سریال ترکی «پایتخت عبدالحمید» نمایش داده می‌شود، این سلطان عثمانی فردی نشان داده می‌شود که با عقاید قومیت‌گرا به دنبال کشورگشایی و تصرف شهرهای ایران است!

جعل تاریخ در سریال‌های ساخت ترکیه آنقدر زیاد است که نمی‌توان برای آن حد و محدوده‌ای قائل بود. در سریال «حریم سلطان» (سده باشکوه) که چند سال پیش در ایران، تب و تاب دیدن آن ایجاد شده بود و به زندگی سلطان سلیمان عثمانی می‌پرداخت، سازندگان سریال حتی به نوع پوشش سلطان عثمانی و دوران سلطنت وی توجه نکرده بودند و دربار یک پادشاه مسلمان شبیه دربار یک پادشاه اروپایی شباهت داشت و زنان درباری نیز با لباس‌های سبک غربی خودنمایی می‌کردند.

در همان سریال «حریم سلطان» نیز دروغ‌هایی درباره دوستی با مردم ایران و منطقه آذربایجان ایران بیان شد در حالی که در واقعیت تاریخی، سلطان سلیمان به ایران دوران صفوی حمله می‌کند و با پیش کشیدن تفاوت‌های مذهبی، قصد تصرف تبریز را داشته است. در این جنگ برخلاف دروغ‌های سریال بسیاری از مردم آذربایجان ایران در دفاع از وطن خود کشته می‌شوند، اما تاریخ‌سازی در سایه نوعثمانی‌گری در ترکیه این بار در بیان دیالوگ‌های تخیلی از زبان عبدالحمید دوم بیان می‌شود.

در یکی از سکانس‌های این سریال، سلطان عثمانی خطاب به درباریانش می‌گوید: «آذربایجان در قلب و اندیشه ماست! تبریز، ارومیه و سلماس شهرهای ترکان هستند! ما این شهرها را در هر زمانی می‌خواهیم! ممکن است وظیفه آن‌ها (ایرانی‌ها) ندادن باشد، اما وظیفه ما خواستن و گرفتن این مناطق است، شاید امروز نه، ولی روی خواهد آمد که در تبریز پرچم ترک برافراشته خواهد شد.»

۵۷۵۷

کد خبر 1406653

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  5 0
  در تمامم دنیا هر دولتی اولویت اولش منافع مردم و ملت خودش است به هر قیمتی
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  6 14
  چه غلطهای زیادی خر کی باشین شتر در خواب بیند پنبه دانه . همون موقع ایران دوران صفوی نتونستین هیچ غلطی بکنیدچه برسه به حالا که ایران امریکا رو هم با موشکهای بومیش تهدید می کنه و به حساب نمیاره شما که دیگه مگسی هم نیستید
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  10 9
  از زندگیتون سیر شدین یا سرتون به تنتون زیادی کرده؟ چه غلطها
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  9 9
  به قول حضرت حافظ : ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست .. عِرض خود میبری و زحمت ما می داری
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  3 8
  امریکا اربابت هیچ غلطی نمی تونه بکنه تو که دیگه سهلی پشه
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  12 5
  رویاهای خیالیشون رو توی سریالهای آبکیشون تصور می کنند
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  7 5
  این تازه به دوران رسیده های عشق غرب چی بلغور کردند ؟
 • US ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  1 1
  چقدر بد
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  22 5
  متاسفانه ترکیه ابن روش رو نه تنها در برابر ما بلکه در برابر سایر کشورهای همسایه استفاده میکنه. جعل تاریخ و حمله به تاریخ و ادبیات و اسطوره های سایر کشورها
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  9 2
  جالب اینکه میئولان ما که ادعای در افتادن با آمریکا را دارند در مقابل این حشرات موذی مثل این عثمانی ها، لال و خفه هستند! کجاست پس اون همه اِهِن و تُلُپ؟؟؟
 • م IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  6 5
  ترکیه چی داره که سریال داشته باشه.حیف وقت که واسه این چرندیات بذاری
 • سید حسام یگانه IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  7 4
  حالا برید اردوغان رو از کودتا نجات بدید.اردوغان همان کسی هست که نفت از داعش میخرید/حالا توقع دوستی با ایران رو ازش دارید؟
 • مبینا DE ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  5 5
  این ترکیه‌ای ها خیلی آدم های... پر رو هستن
 • کارن IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  25 8
  وقتی برخی جوانان خام بجای مطالعه تاریخ(و مرور جنایات عثمانی در حق پدران و ماردان خود) پرچم ترکیه را بالا میبرند آنها هم قند تو دلشون آب میشه ... جالب اینجاست که واقعیت های تاریخی خلاف این را نشان میدهد . جنایاتی که ترکان عثمانی در آذربایجان رقم زدند را در تواریخ تمامی کشورها ثبت و ضبط است . از به آتش کشیدن بازارها و کشتن مردان و حتی نوزادان پسر تا به اسارت بردن زنان .. جای شگفتی دارد که این ترکیه دست تنها دارد تاریخ تمام جهان را جعل میکند . شما فقط به اعتراض تاریخ دانان یونانی، بلغارستان، آلبانی، رومانی، ارمنستان ، قبرس ، اعراب وبه خیال پردازی های تاریخ نویسان ترکیه توجه کنید . البته این یک فرار به جلو است و ترکیه که نیمی از آن را کردها تشکیل میدهند دارد یک تقلای عاجزانه و مذبوحانه به انجام میرساند..همین عثمانی که خیلی به آن می نازند فلسطین را دو دستی تقدیم اسراییل کردو میلیونها نفر از مردم ارمنی را قتل عام کرد.باید باسواد باشیم و تاریخ را بخوانیم و عبرت بگیریم..(هر جا در تاریخ خاورمیانه و بالکان جعلی رخ داده، نام یک تاریخ نگار خام دست ترکیه ای در میان است-ویل دورانت )
 • GB ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  6 4
  هیتلر هم از همین فکر ها داشت اخرش کشورش تجزیه شد
 • مصطفی IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  8 6
  اندیشه نئو عثمانی که متاسفانه در ایران از آن غفلت می‌شود در حال اوج گیری است. امروز ترکیه در حال اشغال لیبی، عراق، سوریه و ... است. بدون شک در مورد آذربایجان هم منتظر خلا قدرت در ایران می‌باشد.
 • مسعود افشار IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۵
  6 5
  سلطان عبدالحمید به گور پدرش خندید
 • IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  1 0
  ما از پرداختن به تاریخ کشورمان ممنوع هستیم آنها از این خلا سواستفاده می کنند