شریعتمداری: تعاونی‌ها مصلح سرمایه‌داری هستند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: عملکرد تعاونی‌ها در طول تاریخ نشان داده است که آنها می‌توانند خرابی‌های برجای مانده از عملکرد خشن و سودمحور نظام اقتصاد آزاد را ترمیم کنند و قابلیت‌های انسانی و اقتصادی اصیل را از طریق جلب مشارکت و ایجاد همبستگی شکوفا سازند و جامعه را از رشد اقتصادی بی‌قواره برهانند.

به گزارش خبرآنلاین و به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری در پیامی به مناسبت روز جهانی تعاون  گفت: به نظر می رسد، وقت آن رسیده است که نهضت جهانی تعاون، تفکر تعاونی را به عنوان یک بدیل قابل اطمینان به توسعه متعارف، و رویکردی عملی برای نیل به اقتصاد همبسته یا یکپارچه و کل گرا مطرح کنیم.

وی اظهارداشت: تغییرات آب و هوا و تخریب محیط زیست، دو موضوع مرتبط با یکدیگر هستند که اگر چه تا چند دهه قبل صرفا در محافل علمی مورد تحلیل وتوجه بودند، اما امروزه با شروع پیامدهای آن ها در زندگی روزمره، شاهد تاثیرات فزاینده آنها بر ابعاد گوناگون زندگی بشر در جوامع مختلف هستیم. اقدامات مخرب محیط زیست که باعث تغییر آب و هوا شده اند، اگرچه محلی و ملی هستند، اما پیامدهای جهانی دارند، به طوری که امکان کنترل آنها بر حسب مرزهای جغرافیایی و سیاسی وجود ندارد و زندگی بشر در کلیه جوامع، صرف نظر از توسعه یافته، در حال توسعه، و یا کمتر توسعه یافته در معرض خطرات جدی قرار گرفته است.  

وزیر تعاون بیان کرد: تبعات جهانی تخریب سیستماتیک محیط زیست، به طور مشخص در قالب تغییرات آب و هوایی ظاهر می شود. بحران گرمایش زمین در شرایطی در حال تشدید است که نشست های ریو، کیوتو، بوینوس آیرس، لاهه، مراکش و پاریس در چارچوب کنوانسیون تغییرات آب و هوایی سازمان ملل، در عمل نتایج ملموسی از سوی دولت ها به بار نیاورده است. ناکامی این تلاش ها را باید در ساختار مدلی که بر اقتصاد جهان حاکم شده است جستجو کرد.

 وی گفت: واقعیت آن است که مبانی فلسفی و نظری حاکم بر اقتصاد جهان به گونه‌ای شکل گرفته که رقابت شدید و بی انتها برای کسب سود هرچه بیشتر را به همه ملاحظات انسانی و اخلاقی انسانی مقدم شمرده است و موفقیت در این فرایند، رقابتی نامحدود را به هنگام لزوم با چانه زنی های سیاسی و یا نهایتا با اهرم های نظامی و تسلیحاتی تضمین می کند.

شریعتمداری ادامه داد: در چنین نظام اقتصادی، بخش اقتصادی و نظامی جوامع، در یک چرخه هم افزایی اجباری قرار می گیرند که نتیجه آن فاصله گرفتن مستمر نظام اقتصادی از کارکرد واقعی آن که همانا تامین نیازهای مادی عموم اعضای هر جامعه است و دیگر آنکه عدم امکان توجه به بحران های استراتژیک و جبران ناپذیر از جمله گرمایش زمین و تخریب محیط زیست که در حال نابودی سیاره زمین هستند.  بدون شک، نگاهی به همین دو پیامد فاجعه بار کافی است که توسعه واشنگتنی را برباد رفته و مردود شده بدانیم.  

وی تصریح کرد: در واقع، کاخ مجللی که پارادایم متعارف توسعه از اواخر قرن ۱۹ در افق خوشبختی به جهان نشان داده وبا افتخار، همه جهانیان را به شتافتن به سوی آن تشویق - و در عمل مجبور – می‌کرد، امروز به واسطه همین دو پیامد اسف بار، به عمارتی کهنه و پر عیب و نقص بدل شده است که پرحرارت ترین هوادارانش نیز دیگر کمتر جرات نظریه پردازی و دفاع از آن را دارند.

وزیر تعاون افزود: در اغلب محافل توسعه، همواره گفتمانی وجود دارد که در جستجوی یک «اقتصاد بدیل» در عرصه رشد و توسعه جوامع است. اصل رقابت نامحدود، از زندگی اصیل انسانی واقعیت زدایی کرده و قادر به حفظ اخلاق و ارزش های انسانی که شالوده همبستگی و همدلی نوع بشر هستند نیست. بنابراین، یک رویکرد اصیل و قابل اتکاء نسبت به اقتصاد لازم است؛ یک رویکرد «از پایین به بالا» و «مردم نهاد» که هم اقتصاد را در خدمت نیازهای واقعی جامعه قرار دهد، و هم ضمن تامین این نیازها، امکان اتخاذ رویکردی کل نگر توسط همه جوامع نسبت به سرنوشت مشترک انسان ها در مسایلی چون تخریب محیط زیست و گرمایش زمین را فراهم سازد.

وی اظهارداشت: اقتصاد کلاسیک و نئوکلاسیک، به عنوان عکس العملی تصحیحی در برابر آنها به شکلی پایین به بالا ظاهر شدند. این نوع بنگاه ها، بنابر فلسفه ای که  طی نزدیک دو قرن شکل گرفته و حک و اصلاح شده است، اقتصاد را در چارچوبی از ارزش ها و اصول اخلاقی عام، «انسانی» کرده و به عنوان یک ابزار کارآمد به خدمت گرفته اند. تعاونی ها در چارچوب اصل هفتم بیانیه هویت تعاونی تحت عنوان «توجه به جامعه» به بحث توسعه پایدار جامعه اهتمام می ورزند. بر این اساس است که ورودی ها، فرایندها، و خروجی‌های آن‌ها، از جمله در حوزه اثرات آب و هوایی، آثار مثبت اجتماعی و کل گرایانه دارد.

وی ادامه داد: عملکرد تعاونی ها در طول تاریخ نشان داده است که آن ها می توانند خرابی های برجای مانده از عملکرد خشن و سودمحور نظام اقتصاد آزاد را ترمیم کنند و قابلیت های انسانی و اقتصادی اصیل را از طریق جلب مشارکت و ایجاد همبستگی شکوفا سازند و جامعه را از رشد اقتصادی بی قواره برهانند.

۲۲۳۲۲۸۸

کد خبر 1406975

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =