نیمی از خوزستان در وضعیت قرمز و نارنجی کرونایی

ایسنا نوشت: سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه ابتلا به کرونا ارتباط تنگاتنگی با بیماری زمینه‌ای دارد، گفت: فراوانی این عوامل خطر در خوزستان زیاد است و این عوامل باعث می‌شوند که کرونا در خوزستان از وفور بالاتری برخوردار شود.

دکتر سیدمحمد علوی در نشست خبری که امروز (۱۶ تیرماه) برگزار شد، اظهار کرد: زمانی که کرونا، جهان را به اشغال خود درآورد در کنار همه هیاهویی که ایجاد شد،‌ شگفتی نیز به همراه داشت؛ این شگفتی شامل دانش، نگرش و فعالیت‌ها است.

وی افزود: کرونا نشان داد باید تغییرات اساسی در استراتژی داشته باشیم و در همه برنامه‌ها به این موضوع توجه کنیم. قبل از شیوع کرونا بیماری‌ها به دو دسته واگیر و غیرواگیر تقسیم می‌شدند و دعوا بر سر این بود که اهمیت کدام دسته بیشتر است؟ با اعداد و ارقام ثابت می‌شد که یک بیماری درصد بالاتری دارد اما زمانی که کرونا آمد سیاست، اقتصاد، ورزش، هنر و همه چیز را تحت تأثیر قرار داد.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: در گذشته بیماری‌هایی وجود داشت که شیوع بیشتری نسبت به کرونا داشتند اما نتوانستند تا این اندازه جهان را دگرگون کنند. اکنون دنیا را، دنیای پساکرونا می‌نامند؛ بیماری‌های واگیردار می‌توانند در مدت کوتاهی جهان را دربرگیرند بنابراین توانایی این بیماری‌ها از رقم و عدد بالاتر است. شیوع آنفلوآنزا که در سال ۹۱۸ در اسپانیا شروع شد و دنیا را گرفت در تاریخ، نقطه عطفی بود. اکنون نیز کرونا در چند صد سال اخیر و یا حداقل در ۵۰ تا ۶۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

علوی بیان کرد: قبل از کرونا به تدریج اعلام می‌کردند که با بیماری‌های واگیردار خداحافظی می‌کنیم اما با شیوع کرونا توجهات به گونه دیگری عطف شود. کرونا نشان داد که همان اندازه که به بیماری‌های غیرواگیر اهمیت می‌دهیم باید به بیماری‌های واگیر نیز اهمیت دهیم. بیماری‌های واگیر و غیرواگیردار دو بال رسیدن به سلامتی و رفاه مردم هستند.

وی تصریح کرد: کرونا نشان داد ابتلا و مرگ و میر در افرادی بیشتر مشاهده می‌شود که بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت، قلبی عروقی، چاقی، فشارخون، کلیوی، دارند؛ این بیماری‌ها باعث می‌شوند، در هر جامعه‌ای که این بیماری‌ها وفور بالاتر باشد، مرگ و میر ناشی از کرونا، افزایش یابد.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان گفت: بنابراین برای اینکه با کرونا به خوبی مقابله کنیم و عوارض آن را به حداقل برسانیم و مهم‌ترین شاخص کنترل کرونا که همان کاهش مرگ و میر است را به نحو مطلوب‌تری مدیریت کنیم، ناچار به شناخت مشکلات جامعه از نظر بیماری‌های زمینه‌ای هستیم.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: زمانی که در حوزه سلامت، همواره از رصد وضعیت صحبت می‌کنیم منظورمان همان مراقبت است. در این راستا باید اطلاعات برای اقدام جمع‌آوری شود؛ باید در مورد هر بیماری اطلاعات کامل و به‌روزی داشته باشیم و این اطلاعات را آنالیز، تجزیه و تحلیل کنیم زیرا اطلاعات خام ارزشی ندارد بنابراین داده‌ها باید به شاخص تبدیل شوند و برای حل مشکلات از این شاخص استفاده شود. زمانی که گفته می‌شود بنا به وضعیت موجود بیماری باید اقدام کنیم به این دلیل است که بهترین کار برای مناسب‌ترین وضعیت، باید انجام شود.

علوی افزود: همچنین در بحث تغذیه دو اصطلاح امنیت غذایی و غذای سالم داریم؛ زمانی که از امنیت غذایی صحبت می‌شود به معنی این است که جامعه دسترسی مداوم به غذای سالم داشته باشد تا جسم و روان سالم فرد تأمین شود. همچنین غذای سالم غذایی است که عاری از هر گونه مخاطره میکروبی، شیمیایی، تشعشعات باشد. شرایط سلامت این غذا در مراحل مختلف از جمله تهیه، انبار، توزیع و مصرف باید رعایت شود.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: برخی همیشه سؤال می‌پرسند که چرا بیماری در خوزستان طول کشید و یا چرا میزان مرگ و میر در خوزستان نسبت به آنچه انتظار داشتیم بالا است؟ زمانی که پیک بیماری در بسیاری از استان‌های دیگر وجود داشت در خوزستان مشکلی نداشتیم. ما در ابتدا بیماری را نمی‌شناختیم، بنابراین واکنش‌مان نسبت به بیماری واکنش مناسب بیماری نبوده است. بشر در مقابل ویروس کرونا غافلگیر شد اما اکنون که به این وضعیت رسیده‌ایم می‌توانیم به برخی سؤالات در خصوص وضعیت کرونا در خوزستان پاسخ دهیم.

وی تصریح کرد: پاسخ این سؤالات می‌تواند در چالش‌های خوزستان در زمینه بیماری‌های زمینه‌ای باشد. خوزستان چند سال درگیر گرد و خاک بوده است بنابراین مشکلات ریوی در خوزستان نسبت به استان‌های دیگر فراوان‌تر است. بروز آسم در کشور ۸.۶ درصد اما در خوزستان ۱۶.۷ درصد است یعنی بروز آسم در خوزستان دو برابر متوسط کشوری است بنابراین هر چه بیماری آسم و بیماری‌های ریوی در جامعه‌ای بیشتر باشد عفونت‌هایی مانند کرونا، آنفلوآنزا و بیماری‌های ریوی دیگر بیشتر است زیرا میکروب‌ها و ویروس‌ها جای آزرده را بیشتر دوست دارند.

علوی بیان کرد: دومین موردی که باید در نظر بگیریم در خصوص امنیت غذایی است. خوزستان یکی از مناطق ناامن غذایی کشور است و بیشتر از ۵۰ درصد خانوارهای شهری و صد درصد خانوارهای روستایی حدود ۳۰ درصد درآمد خود را صرف خوراک می‌کنند.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: در خوزستان به دیابت نیز باید توجه ویژه‌ای شود زیرا شیوع دیابت در خوزستان ۱۴ درصد است. فشارخون، دیابت، کم‌تحرکی، چاقی، مصرف نامناسبت سبزی، مصرف بالای نمک و فست‌فود عوامل خطری هستند که فروانی آن‌ها در خوزستان زیاد است و این عوامل باعث می‌شوند که کرونا در خوزستان از وفور بالاتری برخوردار شود.

علوی با اشاره به میزان خطر انتقال کرونا در فعالیت‌های مختلف، بیان کرد: در نشستن در سالن انتظار مطب پزشک در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی حدود ۴۰ درصد، غذا به صورت بیرون‌بر کمتر از ۱۰ درصد، گردش در مراکز شلوغ شهر ۴۰ درصد، شام خوردن و مهمانی رفتن حدود ۵۰ درصد، خریدکردن در مراکز خرید ۵۰ درصد و رفتن به مدرسه و مهدکودک حدود ۶۰ درصد خطر انتقال کرونا وجود دارد و شانس انتقال افزایش می‌یابد. بنابراین تا زمانی که در وضعیت قرمز هستیم مدارس و مهدکودک‌ها باید تعطیل باشند.

وی افزود: رفتن به خانه سالمندان ۶۰ درصد، آرایشگاه رفتن ۷۰ درصد، غذاخوردن در رستوران‌ها با فضای بسته ۷۰ درصد،‌ شرکت در مراسم عزا و عروسی ۷۰ تا ۸۰ درصد، ورزش‌های میدانی مانند فوتبال و بستکبال ۷۰ درصد، دست‌دادن و روبوسی ۷۰ تا ۸۰ درصد، غذاخوردن در بوفه ۸۰ درصد و رفتن به استادیوم، شهربازی، سینما، کنسرت و مراسم مذهبی با جمعیت بالای ۵۰۰ نفر ۸۰ تا ۹۰ درصد باعث انتقال عفونت می‌شود.

سرپرست مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه ابتلا به کرونا ارتباط تنگاتنگی با بیماری زمینه‌ای دارد، بیان کرد: با توجه به اهمیت این مسائل و انتقال عفونت می‌توانیم بگوییم که روند طولانی شدن بیماری در خوزستان و بالا بودن موارد بیماری در خوزستان به دلیل این است که در موارد بیماری‌های زمینه‌ای مانند آسم، قلبی‌عروقی، فشار خون و عادت‌های غذایی غلط مانند مصرف نمک و فست‌فود و کم‌تحرکی چالش داریم و این وضعیت به طور نسبی در خوزستان، نسبت به استان‌های دیگر بیشتر است.

علوی گفت: یکی از مشکلات ما این است که تضاد بین تصمیم‌گیری و برنامه‌ها در همه قسمت‌های جامعه وجود دارد. از طرفی تصمیم می‌گیریم مردم به تجمعات نروند اما از طرف دیگر برای یک کار، زمانی تعیین می‌کنیم. مثلاً اگر می‌گوییم همه در منزل بمانند باید همه چیز تعطیل شود اما ما می‌گوییم باید به گونه‌ای زندگی کنیم که بیمار نشویم.

وی بیان کرد: در حال حاضر توصیه می‌کنیم که همه از ماسک استفاده کنند البته ما نمی‌گوییم ماسک بهترین راهکار است اما در شرایط فعلی استفاده از ماسک بهترین راهکار برای پیشگیری از شیوع کرونا است.

علوی با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد خوزستان در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارد، تصریح کرد:  در حال حاضر ۱۲ شهر خوزستان قرمز، چهار شهر نارنجی و ۱۱ شهر زرد هستند که ما شهرهای نارنجی را نیز مانند قرمز می‌دانیم.

وی تصریح کرد: در گذشته عنوان می‌شد که معتادان کرونا نمی‌گیرند، اما طبق بررسی ۳۲۰ نفر از معتادان تحت پوشش مراکز گذری (DIC)، ۴.۷ درصد این جمعیت به کرونا مبتلا بودند. خطر انتقال کرونا در افراد معتاد ۱۰ برابر افرادی عادی است بنابراین هر نوع اعتیاد افراد را مستعد ابتلا به کرونا می‌کند. مصرف الکل، سیگار و قلیان در بسیاری از بیماری‌ها نقش دارند.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1407209

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =