گاردین: حمله تندروها به ظریف نشان از پیروزی امریکا است

سخنرانی وزیر امورخارجه ایران در پارلمان با شعار های جنجالی قطع شد و نمایندگان او را دروغگو خطاب کردند. از نظر امریکا این هجم از خشم و هیاهو در مجلس ایران موید انست که تحریم ها کار خود را کرده و ایران را دچار تنشهای مضاعف نموده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وب سایت روزنامه گاردین در گزارشی به حواشی مجلس در روز یکشنبه با حضور ظریف وزیرخارجه کشورمان پرداخت و نوشت که مجلس ایران با نمایشی از خشم و هیاهو وزیر خود را دروغگو خواند، امریکا با این صحنه ها مطمئن شده است که فشار حداکثری در ایران جواب داده و به آنها دستاورد سیاسی خود را در تفرقه داخلی ایران به وضوح دیدند؛ 

مشروح گزارش گاردین را می خوانیم:

تندروهای مجلس ایران در روز یکشنبه گذشته با نمایشی از خشم وتفرقه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ی این کشور را به دروغگویی متهم کرده و با این کار خود برگ برنده ی اثربخش بودن تحریم ها بر ایجاد تنش ها ی عمیق داخلی ایران را به دست سیاستمداران آمریکایی دادند.

سخنرانی ظریف که برای اولین باردر پارلمان تازه منتخب ایران با اکثریت اصول گرا صورت می گرفت، مدام با فریاد های نمایندگان  که اورا به خاطرمذاکره با دولتمردان آمریکا در مورد توافق هسته ای  سال 2015 متهم به وطن فروشی می کردند قطع می شد و باید منتظر می ماند تا رییس مجلس نظم را دوباره برقرار کند. اماج شعارهای ممتد که چندین دقیقه به طول انجامید نشان داد که چگونه اصول گرایان از عدم موفقیت توافق هسته ای و بی نتیجه بودن ان در رونق  اقتصاد ایران استفاده می کنند تا تمامی کاندیدهای اصلاح طلب را در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده منزوی سازند.

این جریان از طرفی همزمان شد با رکورد شکنی امار مرگ و میر در ایران بر اثر بیماری کرونا در روز شنبه واجباری شدن استفاده از ماسک در مکان های عمومی و برگشت یک سری از محدودیت ها برای مهار کروناویروس و از طرف دیگر  مصادف شد با رکورد بالاترین نرخ دلار در چند روز گذشته و کاهش 6 درصدی ارزش پول ایران نسبت به دلار. ارزش پول ایران  از سال 2015 تاکنون 500 درصد کاهش یافته است.

ظریف با همان متانت و خونسردی همیشگی اش با منتقدین خود برحورد کرد و بر اتحادش با قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه پاسداران که در ماه ژانویه توسط یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا (شهید شد) اصرار ورزید.

وی ازجایگاه بلند فریاد زد: "شما می توانید هرچه می خواهید بگویید ، اما من و شهید سلیمانی هر هفته  با هم جلسه داشتیم. هر هفته با یکدیگر هماهنگی می کردیم. درمورد مذاکرات منطقه ای ، هر کاری که کردیم با یکدیگر هماهنگ بودیم. آنهایی که با شهید سلیمانی، سید حسن نصرالله و مقاومت عراق و لبنان و فلسطین دمخور هستند، آنها می‌دانند، نه شما. آنها می‌دانند که روابط ما چگونه بود.حتی از انتقادها و تندی های شما تشکر می کنم. همه ما در یک کشتی نشسته ایم. آمریکا، لیبرال، اصلاح طلب اصولگرا نمی شناسد. انقلابی و غیر انقلابی نمی شناسد."

وی همچنین گفت که آیت الله علی خامنه ای (رهبر معظم انقلاب) موافق اعمال وی در جریان مذاکرات توافق هسته ای بوده است. "اگر من دروغ گفتم ، ایشان شنیدند و گفتند که این حقیقت است. اگر من حقیقت را گفتم، ایشان شنیدند و گفتند که این شجاعت است. ،" ایشان گفتند.

جواد کریمی قدوسی، نماینده افراطی  مجلس و چند نفر دیگر از نمایندگان در حین سخنرانی ظریف شعار "مرگ بر دروغگو" سر دادند.

وزیر امور خارجه گفت که مباحث هفته گذشته در شورای امنیت سازمان ملل  موید انست که این امریکاست که منزوی شده است نه ایران و جهان در حال گذر به دوره پسا غربی است.

در گمانه زنی های انتخابات ریاست جمهوری ایران در اوایل 2021 نام ظریف دیده می شود اما وی خود تمام این احتمالات را رد کرده است.

پارلمان جدید درماه مارس با مشارکت 25 درصدی رای دهندگان تشکیل شد. اگر اصلاح طلبان که در حال حاضر دچار اختلاف و ضعف شده اند، خواهان ارای کثیر طبقه متوسط جامعه باشند، باید کاندیدایی متفاوت تر، پر شور و محرک معرفی کنند.

بسیاری از نمایندگان مجلس اصلاح طلب از حضوردر شورای نگهبان محروم شده اند.

دوره ی ریاست جمهوری حسن روحانی به عنوان یک سیاستمدار اعتدالگرا در حالی رو به افول است که تمامی احذاب از او قطع امید کرده و ایالات متحده نیز با زیر پا گذاشتن برجام و اعمال سنگین ترین نوع تحریم ها به او خیانت کرده است.

در همین رابطه بیشتر بخوانید:

تضمین اجرای برجام چه بود؟

حملات تند به ظریف در صحن علنی مجلس/کنایه معنادار وزیرخارجه: از مهمان نوازی شما تشکر می‌کنم /شما می گویید دروغگو اما رهبری گفتند ظریف صادق است

ظریف با مخالفان داخلی هم اتمام حجت کرد؟

مترجم: تارا نوروزپور/ منبع: روزنامه گاردین/ 2020/07/05

310311/23

کد خبر 1407509

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 12
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  4 44
  کار داره تمام میشه امام زمان در حال ظهور است
  • IR ۱۶:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
   53 1
   کدوم احمقی فکر کرده ما پیروز شدیم
 • سید مصطفی هاشمی US ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  16 7
  اینها فکر میکنند تا ابد تو مجلس هستند!ایندفعه امام (ره) نیست فتوا بده با نماینده های مجلس کاری نداشته باشید.
 • IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  75 1
  سالهاست حرف و هدف تندروهای داخلی و آمریکایی یکی است و در یک جهت حرکت می کنند حتی اگر به هم فحش بدن
 • هادی IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  6 70
  تحلیل فوق کاملاً غلط است به عکس این نشان از افول و شکست امریکا دارد و این بگو مگو ها طبیعی و نشان دهنده حکومت واقعی دموکراسی در ایران است
  • IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
   44 1
   عمو دلار شده 22 هزار تومان شما اندر خم یک کوچه اید
 • محند IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  5 55
  پس رهبر بارها به من گفت با مردم صادق باشید ،، کدوم کار رو رهبر دخالت کرد فقط میگفت خوشبین نیستم هوشیار باشید
 • ارسطو RO ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  26 3
  اتحاد داشتن خوبه ولی وقتی که به آخر کار می‌رسید از رقیب نخواین که به شما ترحم کنه این این شرایط رو شما به ایران تحمیل کردید با اون طرز تفکرتون شما حتی طرف مقابل که ایرانی بوده به خارجی ها سازمان ملل فرختید.
 • IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  7 33
  لعنت الله علی القوم الظالمین والکافرین و المنافقین و الناکثین والمارقین
  • GB ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
   42 2
   فارسی حرف بزن ، خبرآنلاین که خبرگزاری کشورهای عربی نیست
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  0 6
  قابل توجه دوستان خیلی خیلی راستگو.
 • محمد مهدی اسلامی (نام مستعار) IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  5 56
  الآن چهل و یکمین سالی است که یاوه گویان خارجی و ایادی داخلی آنان در کشور در صد د ند که شاید بتوانند ملت بزرگوار ایران را با یکدیگر به جنگ و دشمنی با یکدیگر وا دارند ولی هنوز نفهمیده اند که این نقشه ی پلیدشان مفتضحانه شکست خورده است ، زیرا اگر ملت ما بگفتگو ها و بگو مگوها نیز با یکدیگر بپردازن همواره گوششان به ندای رهبری انقلابشان است فرقی نمیکند که او امام خمینی باشد یا رهبر معظم کنونی ،فصل الخطاب کلام مبارک رهبر است ، اگر دشمنان عقل میداشتند که بحودالله تعالی فاقد آنند ، دست از شیطنت ها میکشیدند . لذا عرض خود می برند و لی زحمت ما را هم نمیدارند چون این بگو .مو ها نیز سبب پختگی ملت ما شده است . حالا هر چه جان میکنند بکنند .
  • BA ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
   0 0
   میتی جان ما که اینقدر پخته شدیم که داریم جزقاله میشیم. چندسال دیگه باید بپزیم.؟ درضمن پاشو صبح شده نمازت قضا نشده.
  • IR ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
   0 0
   بچه علی ابادی
 • علی IR ۱۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  20 15
  اینا نشانه جواب دادن تحریم نیس واقعیت بود هرکسی اعتراض کنه به شماها تندروه اما اگه شما اعتراض کنین ندای اصلاحات سر دادن
 • احمد IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  56 3
  تندرو ها سرباز چشم و گوش بسته ی آمریکان ، خودشونم نمیدونن!
 • IR ۲۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
  0 0
  اون کاری که درسته باید انجام بدیم. خیلی وقته دچار این مشکل شدیم که خبرگزاری های خارجی چی میگن راجع به ما. مثلا ملتو جمع می کنیم برای راهپیمایی که خبرگزاری های خارجی نگن نظام طرفدار نداره. تو این مورد آقای ظریف هم صرف نطر از این که مجلس کار درستی کره یا نه نباید به خبرگزاری های خارحی خیلی توجه کرد.
 • سمش نیریزی IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  0 0
  مشکل اینجاست که امریکا هم مثل مردم عادی و عوام ما خبر نداره که ظریف و نماینده ها همشون توی یه تیم هستند. حالا مردم ما که جوگیر و احساسی ان و راه میفتن دنبال ریش پروفسوریا انتظاری نیست ازشون. ولی از امریکا بعیده اینقدر اطلاعاتش کم باشه که مردم ایران یک طرف دیوار هستند و بالادستی ها اون طرف دیوار
 • بهزاد IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  0 0
  همه منتقد شدن هیچکسی راه حل نمیده. نماینده ها خیال کردن با داد و بیداد میتونن خودشونو تو دل مردم جا کنن. مشکل و بدبختی پابرجاست و نماینده ها هم نمیتونن کاری از پیش ببرن. شاید اگه دهه 60 این کارارو میکردید مردم یکم خام میشدن ولی الان نه!
 • علی IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۸
  0 0
  بسیار ناامیدکننده و گریه داره که نمیشه تو کشور از مسئولی حساب کشی کرد. چه از ظریف چه از نمایندگان مجلس. تهش اینه که به داد و فریاد ختم میشه و چرخه ادامه پیدا میکنه.همه هم یه کلیدواژه یاد گرفتن و پشتش سنگر میگیرن
 • مرد وطن IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۰
  0 0
  ازاین مجلس هارت وپورتی برامردم ابی گرم نمیشه دنبال عقده گشایی جناح خود هستن نه ب مجلس قبلی که انگاروجود نداشت نه به این اینا