چرا اعتراضات آمریکا به اروپا کشیده شد؟

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی به بررسی علت سرایت تظاهرات ضدنژادپرستی از آمریکا به کشورهای اروپایی پرداخت.

به گزارش خبرآنلاین، محمد مسجدجامعی سفیر اسبق واتیکان و پژوهشگر دین شناسی و جامعه دینی در این باره گفت: داستان قتل فلوید به دلائل مختلف در آنجا که به متن جوامع مختلف مربوط می‌شود، عمدتاً‌ جوامع جهان اول را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اگرچه همگان به لحاظ عاطفی و انسانی تحت تأثیر قرار گرفتند.

حتی در آفریقا نیز با توجه به اینکه جورج فلوید سیاه‌پوست بود شاهد تحرکاتی بودیم و حتی اتحادیه آفریقا اطلاعیه ای داد و بعضی از شخصیت های آفریقایی موضع گرفتند، اما تاثیرگذاری اصلی مربوط به جهان اول میشود. جریانهایی در جهان اول وجود دارد که دارای رشد فزاینده ای است. برای مثل مساله طرفداری از محیط زیست را در نظر بگیرید. کسانی که نسبت به تغییرات محیط زیستی حساس هستند و حتی مطالباتی از دولت و نمایندگان پارلمان و احزاب خود دارند، عموماً جهان اولی هستند.

دو مساله دیگر هم هست که با هم آمیختگی دارد، یعنی مسائل "ضدتبعیضی" و موضوع "دفاع از اقلیت ها". علی‌رغم رشد افکار راستگرایانه در اروپا، گرایش ضد تبعیضی نیز رشد فراوانی داشته است.

برای نمونه ایرلند کشوری بود بسیار محافظه کار به لحاظ دینی. تنها کشوری است که قانون اساسی آن با ستایش خداوند و حضرت مسیح شروع می شود.

علی‌رغم همه‌ی این نکات در رفراندومی که چند سال پیشتر در مورد قانونی کردن همجنس‌گرایی برگزار شد، بیش از شصت درصد به نفع آن رأی دادند که علی‌رغم آن سابقه کاتولیکی، بسیار تعجب‌انگیز است. علت‌های زیادی برای این پدیده وجود داشت که از جمله کودک‌آزاری کشیشان بود. نکته مهم این بود که بسیاری از طرفداران می‌گفتند که بدان علت بدان رأی داده‌اند که خواهان عدم تبعیض نسبت به همجنس‌گرایان هستند. اگر اشتباه نکنم حتی وزیر بهداشت ایرلند هم چنین گفت. به‌هرحال گرایش ضد تبعیضی در حال حاضر در عموم کشورهای اروپایی وجود دارد و به احتمال فراوان تقویت هم خواهد شد.

مشروح این گفتگو را اینجا بخوانید.

311311

کد خبر 1407654

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =