۰ نفر
۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۲
برجام و قرارداد همکاری ایران و چین

بحث درباره قرارداد همکاری ایران و چین از جمله موضوعات داغ و جدی محافل مختلف داخل و خارج از کشور است و با وجودیکه هنوز جزئیات این قرارداد راهبردی نهایی و منتشر و مباحث آن از طریق قانونی در مجلس شورای اسلامی طرح نشده است و فعلا در مرحله سند همکاری و تفاهم نامه است اما  رویکردهای متفاوت مخالفان و موافقان اهمیت این پروژه بزرگ اقتصادی ایران را به تصویر می کشد.

فارغ از مخالفت وسیع و علنی برخی مخالفان که طیفی از معاندان تا مقامات پرمدعای سابق را تشکیل می دهند، اما عمده انتقادات اعم از مخالف و موافق، نشان می دهد که این قرارداد می تواند تاثیرات بسیاری در حوزه اقتصادی و حتی اجتماعی و سیاست خارجی ایران به جای گذارد که بیانگر درستی مسیر جمهوری اسلامی ایران در اتخاذ راهبرد اقتصادی رقابت‌ساز برای سرمایه گذاران خارجی به منظور پیشرفت و جبران عقب ماندگی های اقتصاد کشور است.

چنانچه به سوابق رابطه ایران و چین نگاهی داشته باشیم و این قرارداد را نقطه عطف این مناسبات قرار دهیم به وضوح نقش برجسته برجام در این قرارداد برجسته است. تا پیش از تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان و اجرای آن توسط دولت، رویکرد چین با ایران دقیقا منطبق بر مفاد قطعنامه های ظالمانه سازمان ملل بود به طوریکه حتی درتوسعه میدان نفتی آزادگان به تعهدات خویش عمل نکرد اما بلافاصله و اندک زمانی پس از تصویب برجام، رئیس جمهور این کشور به ایران سفر و در دیدارهایی با مقامات عالی رتبه زمینه استفاده حداکثری از برجام را فراهم کرده که می توان قرارداد همکاری ایران و چین را از میوه های برجام برشمرد.

برجام به عنوان یک توافقنامه بین المللی درون خود ظرفیت هایی را ایجاد کرده است که استفاده به موقع و بجا از این ظرفیتها بر عهده ذینفعان این توافقنامه است و عدم استفاده نیز از ارزش های چنین توافق بین المللی نمی کاهد. چنانچه با خروج آمریکا از برجام استفاده از این ظرفیت برای این کشور مسدود شده و در سوی دیگر دو کشور ایران و چین بدون توجه به بی تعهدی و بدعهدی کشورهای غربی درصدد استفاده حداکثری از ظرفیت های آن به منظور تقویت و گسترش مناسبات خود هستند.

انعقاد این قرارداد با لحاظ منافع ملی و مصالح عمومی کشور و همچنین بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت و رویکرد رقابت سازی برای سایر قدرت های سرمایه گذار در دیگر زمینه ها می تواند نقطه قوت و ارزشمند برجام را مشخص کرده و روبنای مستحکم توسعه محور بر زیربنای برجام باشد.

* منتشر شده در کانال تلگرام نویسنده . ۲۰ تیر ۱۳۹۹

کد خبر 1408737

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۱
  0 0
  باید انتقادات فقط توسط متخصصان مربوطه صورت بگیره. صرف اینکه یک نفر به هر طریقی نماینده مجلس شده دلیل نمیشه که صلاحیت اظهار نظر در هر زمینه ای رو داشته باشه.
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
  0 0
  دلتون خوشه، چین به تعهداتش در برجام از ترس امریکا عمل نکرد حالا میخواد همچین تعهدی رو عمل کنه مخالفان نترسن همه اش حرفه.
 • پویا IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۸
  0 0
  واقعا نمیدونین چرا چین بعد از برجام به سمت ما اومد چین وقتی دید ما به غرب متمایل شدیم احساس خطر کرد و تصمیم به بهبود روابط گرفت که البته تا مدتی نا موفق بود چون مسئولان خوب ما کشته مرده ی برجام بودن و خبر گذاری های وابسته به دولت مثل همین جا همه چیزو میوه ی برجام میدونن در حالی که درخت برجام خشک شده و موقع سوزاندنشه یادتون نیست در شبکه خبر با مردم مصاحبه میکردن مردم هم می گفتن اگه آمریکا خارج بشه ما هم خارج میشیم حالا دیدین دولت هیچ کاری نکرد به نظر من اگر قراره قراردادی برقرار بشه حتی اگر مردم هم کاملا موافق باشن و اطلاعات داشته باشن بازم در زمان چنین دولتی که زیر حرف خودش و مردمش میزنه و حتی برنامه جدایی برای موقعی که اگر آمریکا جدا شد نداره نباید انجام بشه