تصمیم تازه کاخ سفید علیه خبرنگاران صدای آمریکا

ایسنا نوشت: یک مقام ارشد امور رسانه در آمریکا که به دست دونالد ترامپ منصوب شده است، از تمدید روادید ۱۰ خبرنگار در این کشور خودداری کرد، در حالی که ده‌ها خبرنگار دیگر هم در خطر چنین محدودیتی قرار دارند.

 به نوشته روزنامه ایندیپندنت، اخیراً به ۱۰ خبرنگار اصالتا خارجی مشغول به کار در شبکه خبری وابسته به دولت فدرال آمریکا یعنی صدای آمریکا گفته شد که روادید آن‌ها دیگر تمدید نمی‌شود.

بنا به گزارش سی‌بی‌اس نیوز، ده‌ها خبرنگار دیگر مشغول به کار برای آژانس رسانه‌های جهانی آمریکا (USAGM) که ناظر بر کار صدای آمریکاست نیز در خطر عدم تمدید روادیدشان قرار گرفته‌اند.

یک خبرنگار صدای آمریکا به سی‌بی‌اس نیوز گفت هم‌اکنون چندین تن از کارکنان در وضعیت مبهم به سر می‌برند و نمی‌دانند آیا روادیدشان بعد از اتمام تمدید می‌شود یا خیر.

آن‌ها گفته‌اند: ما در حالی همچنان به کارمان ادامه می‌دهیم که نمی‌دانیم آیا قرار است طی سه تا چهار هفته آینده در بحبوحه همه‌گیری بیماری این‌جا را ترک کنیم یا خیر و این استرس‌زا است.

تصمیم در این خصوص از سوی مایکل پک، مدیرعامل USAGM گرفته شده است. او اخیرا اعلام کرد، هیچ حکمی را برای تمدید روادید امضا نمی‌کند. مایکل پک که قبلاً مستندساز بوده است، دو سال قبل توسط دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در این سمت مدیر عاملی منصوب شد. هر چند که به نوشته ان‌پی‌آر، او در ماه ژوئن تاییدیه خود را از سنا دریافت کرد.

مایکل پک بعد از اینکه به عنوان مدیر عامل تایید شد، سریعآ مدیران پنج بخش دیگر این آژانس را برکنار کرد. در ادامه مدیر و معاون صدای آمریکا نیز استعفا کردند.

ترامپ و حامیان او این رسانه آمریکایی را به گزارش‌دهی "شرم‌آور" متهم کرده‌اند و برای تعیین گزینه خودشان در آژانسی دولتی که بر صدای آمریکا (VOA) و زیر شاخه‌های آن نظارت دارد، فشار زیادی اعمال کردند.

دموکرات‌ها پیشتر ابراز نگرانی کردند که گزینه مورد نظر ترامپ که مایکل پک، از فیلمسازان محافظه‌کار بود، این سازمان رسانه‌ای را به ماشین پروپاگاندای ترامپ تبدیل کند که سالی بیش از ۲۰۰ میلیون دلار از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی به آن تزریق می‌شود. ترامپ در اندیشه کنترل این رسانه خبری بوده است. مایکل پک اما چنین نگرانی‌ای را بی‌دلیل دانسته و گفته است هرگز اجازه این کار را نمی‌دهد. با این حال اختلافات اخیر به این نگرانی‌ها دامن زده است.

311311

کد خبر 1408965

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =