۳۰ درصد مبتلایان به بیماری کرونا ناقل بدون علامت هستند

معاون توسعه مدیریت منابع و برنامه ریزی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و درمانی چهارمحال و بختیاری گفت: ۳۰ درصد از مبتلایان به بیماری کرونا بدون علامت هستند و این درحالی است که قدرت سرایت بیماری توسط این افراد بسیار زیاد است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان چهارمحال وبختیاری ؛ دکتر علی ضامن صالحی فرد در گفت و گوی بخش خبری ۲۰ صدا و سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری در تشریح لزوم استفاده از ماسک برای پیشگیری از سرایت بیماری توسط ناقلان بدون علامت بیماری کووید۱۹ در بیست و یکمین روز از تیرماه ۹۹ اظهار داشت: در صورت عدم استفاده ماسک و رعایت فاصله اجتماعی مناسب توسط مبتلایان بدون علامت به کرونا، قدرت بیماری زایی این افراد در تعامل با دیگران ۹۰ درصد می باشد.
وی تصریح کرد: استفاده از ماسک ساده ترین و موثرترین و در صدر پروتکل هایی بهداشتی مقابله با بیماری کووید ۱۹ می باشد.
دکتر صالحی فرد گفت: فرد مبتلا به کرونا تا ۱۴ روز ناقل بیماری بوده و در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی با احتساب روزانه برخورد با ۱۰۰ نفر به طور میانگین و احتمال ۹۰ درصدی انتقال بیماری، طی این مدت می تواند ناقل بیماری به ۱۲۶۰ نفر دیگر باشد .
وی ادامه داد: ۲۰ درصد این افراد نیازمند مراجعه و بستری در بیمارستان می شوند و حدود ۵ درصد بیماریشان وخیم و احتمال مرگشان افزایش می یابد.
وی اظهار داشت: با توجه به افزایش تقاضا برای استفاده از ماسک و وجود محدودیت برای برخی از هم استانی ها در تهیه ماسک به علت کمبود یا عدم توان مالی، استفاده از ماسک های دست دوز و خانگی قابل شست و شو توصیه می شود.
وی، ماسک ۳لایه را بهترین نوع ماسک عنوان کرد و افزود: در صورت لزوم تهیه ماسک خانگی، از پارچه های تمیز و سالم با الیاف فشرده بهترین توصیه به مردم برای جلوگیری از سرایت بیماری کووید ۱۹ به دیگران است.
وی از افراد بعنوان سفیران سلامت خواست، در صورت برخورد به افرادی سهل انگار نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک متذکر شوند.
معاون توسعه مدیریت منابع دانشگاه علوم پزشکی استان در پایان خاطر نشان کرد: در صورت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی با ازدحام بیماران در مراکز درمانی و با توجه به محدودیت ظرفیت بیمارستان ها و توان کادر درمانی با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

۴۶

کد خبر 1409207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =