۰ نفر
۲۶ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۷
پهپادها؛ تهدیدجدید امنیت جهانی!

گزارشگر ویژه حقوق بشر،قتل های هدفمند و فرا قضایی سازمان ملل در گزارش خود ترور سردار شهید قاسم سلیمانی را خلاف قوانین بین المللی و منشور ملل متحد دانسته است.

خانم «اگنس کالامر» که گزارش خود را روز پنجشنبه به  شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرد تصریح می‌کند؛ آمریکا نتوانسته مدارک و شواهدی نشان دهد که از خطر فوری ژنرال سلیمانی برای شهروندان آمریکایی حکایت داشته باشند تا درنتیجه بتواند حمله به کاروان خودروهای حامل او و همراهانش  در بغدادرا توجیه کند.کالامردر گزارش خود می‌افزاید: ژنرال ارشد قاسم سلیمانی مدیر استراتژیک و عملیاتی ایران در عراق و سوریه بود اما فقدان تهدید فوری از سوی او علیه جان کسی موجب می‌شود که اقدام آمریکا برای قتل هدفمند او غیر قانونی محسوب شود.

او ترور یک مقام رسمی جمهوری اسلامی را درسفربه عراق توسط پهپادهای متجاوز آمریکا بدون اجازه و رضایت دولت عراق را نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق دانسته است. همچنین در گزارش گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل آمده است:«این یک تحول جدید، مهم و نگران کننده است، این اولین باری است که یک کشور بحث دفاع از خود را برای توجیه حمله به یک مقام حکومتی در خارج از منطقه نبرد به کار می‌برد. این گزارش در عین حال پهپادها را خطر جدی و جدید امنیت جهانی می داند و می افزاید :بیش از ۱۰۰کشور از پهپادهای نظامی بهره می‌برند که از این میان حدود ۱۰ کشور از این پهپادها در عملیات‌های خود از جمله کشتن هدف های از پیش تعیین شده استفاده کرده‌اند.تکثیر بدون نظارت پهپادهای نظامی خطری برای صلح بین المللی است و ترور قاسم سلیمانی نیز این مخاطرات را افزایش داده است.
 

اگرچه سفیر و نماینده دائم ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد در ژنو که گزارش کالامررا اولین گزارش شورای حقوق بشر سازمان ملل در چارچوب مسئولیت این شورا در جهت تعیین مشروعیت استفاده از پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین در عملیات ترور می داند _تصریح می‌کند که هیچیک  از سخنرانان نشست ژنو در حمایت از مواضع آمریکا و ترور شهید سلیمانی اظهارنظری نکرده‌اند، اما واکنش در برابر این گزارش نمی‌تواندفقط در عدم حمایت از جنایت آمریکا در ترور قهرمان مقاومت خلاصه شود .عدم اقدام جدی و بازدارنده کشورها به ویژه قدرت های بزرگ نظیر چین، روسیه و اروپا در برابر جنایت وحشیانه آمریکا که امروز در یک نهاد بین المللی به عنوان اقدام غیر قانونی، نقض مقررات بین المللی، نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی یک کشور ثالث شناخته شده_ موجب می‌شود در آینده هیچ مقام رسمی کشوری در سایر کشورها امنیت نداشته باشد و پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین قادر خواهند بود امنیت سایر کشورها و نیز همه ارتباطات رسمی بین المللی را با مخاطره مواجه کنند.

اقدامات قضایی جمهوری اسلامی در در دادگاه های بین المللی ابتدایی ترین کار ها برای مقابله با کاخ سفید است، اگرچه قلدری آمریکا این نهادهای حقوقی بین المللی را از خاصیت انداخته است .اما «انتقام سخت» از آمریکا_که گستره تجاوزخود راتاکیلومترها دور ازمرزهای ایالات متحده گسترش داده‌است _و خونخواهی شهید مقاومت و قهرمان دفاع از امنیت منطقه‌ای کشورها با بهره‌گیری از همه امکانات از جمله مقابله مشابه حق قانونی جمهوری اسلامی در چارچوب دفاع مشروع است .اما اگر سازمان ملل و شورای امنیت و سایر نهادهای بین المللی استفاده از پهپادها و هواپیماهای بدون سرنشین را تابع قواعد و مقررات بین المللی با تضمین پایبندی همه کشورها به این مقررات نکنند،حفظ امنیت جهانی هیچ تضمینی نخواهد داشت.

امروز جهان بادولت قلدری مواجه است که درسطح داخلی مظهربی عدالتی و تبعیض است بطوریکه موج اعتراضات خیابانی علیه بی عدالتی در سراسر آمریکا ۴۶روز پس ازقتل فجیع جورج فلویدتوسط پلیس همچنان ادامه دارد. در سطح بین‌المللی نیز کاخ سفیدمتهم به نقض مقررات بین المللی، تروریسم دولتی وغیرقانونی ،نقض حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورهاست ودر همین شرایط مدعی  رهبری جهانی نیز هست.

اگرچه رهبران اروپا از جمله مرکل در روزهای اخیر از پایان رهبری آمریکا بر جهان سخن گفته اند، اما آیا اروپا،چین روسیه و سایر کشورهای جهان نقشه راه مشخصی برای پایان دادن به دیکتاتوری آمریکا برجهان دارند؟

* یادداشت منتشر شده در روزنامه قدس ۱۳۹۹/۴/۲۲

کد خبر 1410664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =