۰ نفر
۱۷ فروردین ۱۳۹۰ - ۰۶:۴۷

ایسنا:نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری هاییتی نشان دادند که میشل مارتلی، خواننده سابق توانسته است با اکسب اکثریت قاطع آرا رئیس جمهور این کشور شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهور جدید هاییتی اکنون با چالش بزرگ بازسازی این کشور پس از زلزله ماه ژانویه ‌٢٠١٠ روبروست، در حالی که این کشور حتی پیش از این زلزله نیز فقیر‌ترین کشور قاره آمریکا به حساب می‌آمد.

میشل مارتلی با کسب ‌٧٥/٦٧ درصد از آرا به رویاهای میرلاند مانیگا، همسر رئیس جمهور سابق هاییتی که قصد داشت نخستین رئیس جمهور زن منتخب مردم در این کشور باشد و در نهایت تنها ‌٧٤/٣١ درصد از آرا را کسب کرد، پایان داد.

نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری هاییتی توسط کمیسیون انتخاباتی این کشور، اواخر روز دوشنبه اعلام شد اما از آنجا که می‌بایست تا ‌١٦ آوریل شکایت‌های قانونی درباره انتخابات مورد بررسی قرار گیرند، این نتایج هنوز نهایی نشده‌اند و پیروزی مارتلی در انتخابات به علت وجود حاشیه‌های فراوان هنوز قطعی نیست.

به دنبال اعلام این نتایج هواداران مارتلی در مناطقی از پایتخت هاییتی به برگزاری جشن‌های آرام پرداختند، اما سفارت آمریکا گزارش داد که صدای شلیک گلوله از این جشن‌ها شنیده می‌شود و از شهروندان آمریکایی در هاییتی خواست که از تجمعات دوری کرده و در سکونتگاه‌های خود بمانند.

این پیروزی انتخاباتی، بازگشت شکوهمندانه‌ای برای میشل مارتلی است که ابتدا در ماه دسامبر سال گذشته در نخستین دور رقابت‌های انتخاباتی با شکست روبرو شد اما یک ماه بعد با اعلام تقلب گسترده در انتخابات به نفع جناح حاکم توسط ناظران بین‌المللی، بار دیگر به رقابت انتخاباتی بازگشت.

مارتلی به مسخره کردن دولت هاییتی بر روی صحنه اجرا‌های خود شهرت دارد. وی از ‌١٤ ماه مه پس از پایان مهلت حکم ریاست جمهوری رنه پریوال، رئیس جمهور دوره قبلی که دو دور پیاپی این مقام را بر عهده داشت، می‌تواند به دفتر ریاست جمهوری راه یابد.

مارتلی وعده داده است که بر شکست‌های نهاد‌ها در هاییتی فائق آید و علیه وابستگی این کشور‌ به کمک‌های سازمان‌های غیر دولتی مقابله کند. همچنین وی نسبت به ایجاد دوباره ارتش این کشور که سال ‌١٩٩٥ به علت سابقه نه چندان خوب آن در ارتباط با کودتا‌ها و سوء استفاده‌ها، منحل شد علاقه نشان داده است.16146

کد خبر 141225

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =