۲۰ شهرستان فارس در وضعیت قرمز کرونایی / محدودیت‌های ‌سختگیرانه‌تر اعمال خواهد شد

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا از اعمال محدودیت‌ها در شهرستان‌های قرمز کرونا خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین از شیراز : عبدالرضا قاسمپور بعدازظهر امروز در ستاد مقابله با کرونا، با توجه به وضعیت کرونا در استان فارس، اظهار داشت: در حال حاضر در هفته سوم اعمال محدودیت‌های کرونا هستیم و این محدودیت‌ها در استان سختگیرانه تر اعمال خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه هر گونه فعالیت اجتماعی در شهرستان‌های قرمز ممنوع است، از تشدید نظارت و اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در این شهرستان‌ها خبر داد.

قاسم‌پور از تشدید نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در نقاط مختلف استان خبر داد و افزود: از دو هفته پیش از تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا، استفاده از ماسک در ادارات فارس برای کارکنان و مراجعان الزامی شد.

جانشین استاندار فارس در ستاد مقابله با کرونا پویش من ماسک میزنم در شهرداری شیراز را اقدامی ارزشمند و مفید در راستای ترویج فرهنگ استفاده از ماسک، برای مقابله با شیوع ویروس کرونا عنوان کرد و گفت: با توجه به بازرسی‌های انجام شده در ۲ بخش اداری و صنفی از ۱۰۲ دستگاه و سازمان ادار، ۱۸ دستگاه نواقص بهداشتی و ۲۵ دستگاه وضعیت متوسط و ۵۹ دستگاه وضعیت خوبی داشتند.

وی با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تمام دستگاه ها و ارگان ها، ادامه داد: این نظارت‌ها همچنان ادامه دارد و اگر سازمانی برای دومین بار مرتکب عدم رعایت بهداشت شوند مطابق قانون تخلفات اداری با آن‌ها برخورد جدی خواهد شد.

قاسمپور تصریح کرد: از زمانی‌که ۸۲ اکیپ گشت ویژه کرونا در سراسر استان که ۱۲ تیم در کلانشهر شیراز و ۷۰ اکیپ در شهرستان‌های استان فعالیت خود را آغاز کردند، ظرف دو هفته اخیر ۱۴۲۳ مورد بازرسی انجام شده که در نتیجه این بازرسی‌ها ۸۳۵ مورد اخطار داده شده و ۴۹ مورد در شیراز پلمب شده است.

وی اظهار کرد: همچنین در سراسر استان ۲۷ هزار و ۶۹۸ مورد بازرسی در ۳۵ شهرستان انجام شده است که در نتیجه این بازرسی‌ها هزار و ۳۴ مورد تخلف ثبت و ۳۶۱ مورد پلمب داشتیم.

جانشین استاندار فارس در ستاد مقابله با کرونا در ادامه، از ادامه روند تعطیلی بوستان‌ها و نظارت شدید بر آن‌ها اطلاع داد و گفت: برنامه کنکور، تمامی تجمعات در سراسر استان، مجالس ختم و عروسی در تالارها، سالن‌ها و حتی منازل لغو اعلام شد.

قاسمپور، همچنین از لغو تمامی همایش‌ها و کنفرانس ها به دستگاه های اجرایی اطلاع داد و افزود: برنامه های ماه محرم و سوگواری امام حسین (ع) قرار شد هیئت‌های مذهبی پیشنهادهای لازم را ارئه دهند و بعد در این خصوص تصمیم‌گیری شود و اعلام شد که در خصوص برنامه تعزیه هیچ‌گونه برنامه‌ریزی نشود.

وی با اشاره به نیازهای استان، گفت: قیمت ماسک و مواد ضدعفونی کننده پیگیری شود و ایستگاه‌های فروش ماسک را شهرداری با همکاری اتاق اصناف در پایانه‌ها تعبیه کند.

عبدالرسول همتی معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در ادامه با اشاره به اینکه بیماران بدحال در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها داریم، گفت: تعداد فوتی‌های فارس بالاست و در ۲۴ ساعت گذشته ۵ تن نیز در استان فارس جان باختند.

وی افزود: آمار مبتلایان به ویروس کرونا در استان فارس ۱۰ درصد کل کشور را دارد و این نشان میدهد که پرسنل و کادر درمان از جان میاه می‌گذارند و تلاش می‌کنند.

همتی با اشاره به اینکه تعداد فوتی‌ها فارس بالا رفته است، ادامه داد: با وجود این ۲.۵ درصد فوت شدگان کشور سهم استان فارس است.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه کلان‌شهر شیراز در سطح ویژه یا همان قرمز است، بیان کرد: در حال حاضر ۲۰ شهرستان از جمله فسا، آباده، لار، مرودشت، فیروز آباد، کوار، کازرون، گراش، داراب، ممسنی، زرقان، قیروکارزین، سپیدان، اوز، لامرد، خنج، خرامه، خفر و پاسارگاد در وضعیت قرمز هستند.

وی افزود: شهرستان‌های خرم بید، سروستان، ارسنجان، مهر، بیضا، استهبان، نی ریز، زرین دشت و فراسبند جزو شهرستان‌های زرد و شهرستان‌های رستم، اقلید، سرچهان، کوهچنار و بختگان در وضعیت سفید به سرمی‌برند.

همتی باز بودن اماکن را زنگ خطری برای شیوع بیشتر این بیماری دانست  و گفت: بیشتر مراجعان به بیماری کرونا در مراسمات عروسی و ترحیم به این بیماری مبتلا شدند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز، باز بودن رستوران ها را منوط بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی اعلام کرد و گفت:  نظارت بر این مجموعه‌ها انجام و در صورت تخلف و نبود بهداشت پلمب و یا جریمه خواهند شد.

46

کد خبر 1413186

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =