۱ نفر
۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۴
مدیریت اجرایی اسرائیل در تقابل ایران و آمریکا

در خصوص مزاحمت جنگنده های آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ماهان و همچنین حضور ایران در سوریه روایت های مختلفی در محافل گوناگون سیاسی، در عرصه داخلی، منطقه و نظام بین الملل مطرح است.

هر روایت بر اساس اهداف و نیات موضوع به بیان نشسته و در مورد آن اطلاع رسانی می شود. در این بین تهران مواضع خاص خود را دارد و شرکت هواپیمایی ماهان نیز این اقدام را یک عمل تروریستی می داند. در آن سو ایالات متحده آمریکا نیز بر اساس مواضع و دیدگاه هایش که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در چارچوب سازمان های تروریستی قرار می دهد و هواپیمایی ماهان را وابسته به سپاه پاسداران معرفی می کند، ایران را مقصر جلوه داده و عنوان می کنند که این اقدام پوششی برای نقل و انتقال نیروها و کمک به سوریه در ابعاد گوناگون صورت می گیرد.

در همین حال سنتکام ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا عنوان می کند که در این ماجرا از ابعاد قانونی و استفاده از روش ها و مکانیزم های حرفه ای منطبق با قوانین موجود در نظام بین الملل و بر اساس راستی آزمایی مسیر حرکت هواپیمای مسافربری و خروج آن از کریدور هوایی هواپیماهای مسافربری دست به این اقدام زده است.

بنابراین این دو روایت در دستگاه فکری افکار عمومی انعکاس پیدا کرده و به طور طبیعی هر کدام از پذیرندگان بر اساس اعتباری که برای گویندگان قائل هستند می توانند به ارزیابی این واقعه بپردازند.

اما آنچه که در تحلیل باید بدان اشاره کرد آن است که نزدیکی هواپیماهای نظامی آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران در سوریه، انعکاس فوری آن و همچنین عدم موضع گیری کشورهای مختلف دنیا نسبت به آن در بحبوحه سفر وزیر امور خارجه ایران به دو کشور عراق و روسیه صورت گرفت. جایی که محمدجواد ظریف با ولادیمیر پوتین گفتگو کرد و سپس بعد از آن شاهد مکالمه تلفنی ترامپ با پوتین بودیم. این تحولات نشان دهنده تحرکات معناداری در سطح منطقه پس از اقدامات اسرائیل علیه نیروهای ایران در سوریه و دست داشتن احتمالی آن در حادثه نطنز است.

در این بین رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز در سفری از پیش اعلام نشده به تل آویو می رود و با رهبران نظامی، امنیتی و سیاسی اسرائیل به صورت حضوری دیدار می کند. پیش از آن نیز ماهواره افق 16 نیز به سمت فضا حرکت می کند تا بتواند از محیط ایران اطلاعات جمع آوری کند. به طور طبیعی درخواست هواپیماهای سوخت رسان و سوخت مورد نیاز برای پرواز هواپیماهای اسرائیلی توسط تل آویو از واشنگتن و همچنین موافقت آمریکا پشتوانه آن قرار می گیرد. این موارد را اگر در کنار هم قرار دهیم می توانیم این احتمال را بدهیم که پرواز هواپیماهای نظامی علیه هواپیمایی ماهان یک نوع هشدار برای حرکت های به نسبت مستقیم آمریکا در منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران و نیروهای ایران در منطقه محسوب می شود. حملات رژیم اسرائیل به نیروهای ایرانی و یا نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه، احتمال دست داشتن این رژیم در عملیات خرابکارانه علیه مراکز هسته ای ایران را می توان نشانه ای از افزایش سطح اصطکاک میان تهران و واشنگتن دانست که با مدیریت اجرایی اسرائیل همراه شده است.

310311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1414204

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =