لغو طرح ترافیک، همه‌گیری کرونا را کمتر می‌کند یا بیشتر؟

میزان نوشت: رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران ارتباط کرونا با طرح ترافیک را رد کرد و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچون ماسک نزدن عامل ابتلای مردم به این ویروس منحوس دانست.

زهرا صدراعظم نوری به سوالی در خصوص احتمال تغییر در طرح ترافیک تهران با توجه به افزایش مبتلایان به بیماری کرونا پرداخت و گفت: اولین نکته‌ای در این خصوص باید ذکر کنم این است که اینکه ما طرح ترافیک تهران را به بحث کرونا مرتبط کنیم، از اساس موضوعی غلط است.

رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه یک رابطه منطقی بین کرونا و طرح ترافیک در تهران وجود ندارد، تصریح کرد: کرونا هیچ ارتباطی با طرح ترافیک در تهران ندارد و باید از خودمان بپرسیم که در شهرهای دیگری که طرح ترافیک نیست، چرا با افزایش شیوع مبتلایان به بیماری کرونا روبه‌رو هستیم.

این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: وقتی مردم در تجمعات حضور پیدا می‌کنند، ماسک نمی‌زنند، فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، ویروس شیوع بیشتری پیدا می‌کند و علت اینکه ما روزانه شاهد فوت بالای شهروندان هستیم، به زمانی برمی گردد که مردم بدون توجه به هشدارها به مسافرت رفتند، در ختم و عروسی شرکت کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت نکردند.

صدراعظم نوری ادامه داد: اگر واقع بینانه نگاه کنیم، مردم با وجود طرح ترافیک کمتر به خیابان‌ها می‌آیند و مردمی که کار غیرضروری دارند، کمتر در خیابان‌ها تردد می‌کنند چراکه مجبور می‌شوند که برای این مساله هزینه کنند و در نتیجه باعث کاهش تردد مردم در خیابان‌ها و سطح شهر می‌شود.

رییس کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: در زمانی که طرح ترافیک برداشته شد، نه تنها تغییری در آمار کرونا ایجاد نشد، بلکه این مساله باعث ایجاد ترافیک شد که خود ترافیک عامل آزار و اذیت شهروندان، گرفته شدن وقت افراد، ناسالم شدن محیط زیست است و حضور افراد در ترافیک آن هم در هوای آلوده موجب ضرر و زیان به سلامتی شهروندان می‌شود.

این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: در نتیجه من معتقدم که اصلا نباید طرح ترافیک را با کرونا مرتبط کرد چراکه عامل کرونا مساله دیگری است و وقتی افراد در رستوران‌ها و محیط‌های تفرجگاهی و حتی بازار بدون ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی حضور می‌یابند، طبیعی است که به این بیماری کرونا مبتلا شوند.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه وجود طرح ترافیک مردم را به سمت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی همچون مترو سوق می‌دهد و این مساله خود می‌تواند نگران کننده باشد، تصریح کرد: درست است، اما در شلوغی مترو اگر افراد همه ماسک بزنند و پشت به یکدیگر بایستند، مشکلی در این خصوص ایجاد نمی‌شود.

صدراعظم نوری با طرح پرسشی مبنی بر اینکه چرا همه با محوریت کسب درآمد به اجرای طرح ترافیک از سوی شهرداری تهران نگاه می‌کنند، خاطرنشان کرد: طرح ترافیک تهران درامد آنچنانی برای شهرداری تهران ندارد و حتی سال گذشته هم بسیاری از درآمدهایی که برای این مساله پیش‌بینی نشده بود، حتی محقق هم نشد.

وی ادامه داد: اکنون هم همین است و مهم این است که از دید دیگری به این مساله نگاه کنیم آن هم اینکه با توجه به اینکه ما خودمان در مرکز شهر سکونت داریم، در مقطعی که طرح ترافیک در تهران برداشته باشد، با ترافیک شدید روزانه روبه‌رو می‌شدیم در حالی که اکنون اینگونه نیست و عملا ترافیکی روانی را در معابر شاهد هستیم.

این عضو شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: اجرای طرح ترافیک از ابتدا با طرح و برنامه مشخصی در تهران اجرایی شده است که اتفاقا این طرح درست بوده و تا به امروز با یک تغییراتی اجرا شده است.

وی ادامه داد: اگر امروز بخواهیم این مسائل را لغو کنیم، دیگر نمی‌توانیم دوباره به قبل برگردیم با این وجود همانگونه که بارها گفته شد، شهرداری و کلا مدیریت شهری تابع تصمیمات ستاد ملی مقابله با کروناست و هرآنچه ستاد تصمیم بگیرند، علیرغم میل باطنی خود اجرا می‌کند و تابع تصمیماتی است که به ان ابلاغ می‌شود.

این در حالی است که بندپی، استاندار تهران با بیان اینکه فقط مردم مقصر افزایش شیوع کرونا نیستند، تاکید کرده است در برخی مواقع شاهد هستیم که مردم نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت می‌کنند، اما زیرساخت‌های لازم از جمله در حمل‌ونقل عمومی و خدمات همگانی برای رعایت پروتکل‌ها وجود ندارد و همین موضوع به افزایش تعداد مبتلایان منجر می‌شود.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1414594

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =