امام جمعه کرمان: هیچ منعی برای برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم با حفظ اصول بهداشتی وجود ندارد

امام جمعه کرمان گفت: هیچ منعی برای برگزاری مراسم سیدالشهدا(ع) در ماه محرم با حفظ اصول بهداشتی مبارزه با ویروس کرونا وجود ندارد.

به گزارش خبرآنلاین از کرمان : حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی‌سلیمانی ظهر امروز در نشست خبری نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان به‌مناسبت ۵ مردادماه سالروز اقامه نخستین نماز جمعه تهران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با گرامیداشت این روز و گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله طالقانی اظهار داشت: نماز جمعه آیین مفید و ارزنده‌ای است.

وی با اشاره به اینکه خطبه‌های سرنوشت‌ساز امام جمعه باعث آگاه‌سازی جامعه می‌شود گفت: در بعضی مواقع خطبه‌های بی‌نظیر مقام معظم رهبری در نماز جمعه از انحراف جامعه جلوگیری کرده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با بیان اینکه اختیار انتخاب امام جمعه‌های موقت با امام جمعه است و این گونه نیست که حکمی از تهران برسد افزود: عنوان خطیب جمعه برای خطبایی که ایراد سخنرانی می‌کنند انتخاب شده است.

وی با اشاره به اینکه نماز جمعه‌ها بعد از انقلاب هیچ وقت تعطیلی نداشتند گفت: با شیوع ویروس کرونا مساجد و اماکن مقدسه با واقعیتی روبه‌رو شدند که از تجمعات برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خودداری شود.

علیدادی‌سلیمانی با بیان اینکه یکی از نیازهای روحی مردم نیاز فرهنگی است افزود: ستاد ملی کرونا تصمیم گرفت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقامه نماز جمعه انجام شود.

وی با عنوان اینکه هفته گذشته با موج جدید شیوع ویروس کرونا در استان کرمان بودیم و وضعیت استان قرمز و به‌همین دلیل نماز جمعه هفته گذشته تعطیل شد تصریح کرد: بنا نداریم اقامه نماز جمعه همیشگی تعطیل شود و با توجه به وضعیت استان در این ارتباط تصمیم‌گیری می‌شود.

امام جمعه کرمان با بیان اینکه نماز جمعه و امام جمعه با دو واقعیت روبه‌روست ادامه داد: مردم و مطالبات مردم و وضعیت کشور و مسئولان دو وضعیتی هستند که امام جمعه با آن مواجه بوده و نماز جمعه و امام جمعه حلقه اتصال مردم و مسئولان هستند.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف امام جمعه دعوت مردم به رعایت تقوا بوده و از طرفی رساندن مطالبات به حق مردم به گوش مسئولان است گفت: نماز جمعه یک نماز عبادی سیاسی است و باید در خطبه‌های نماز جمعه تحلیل سیاسی از مسائل روز انجام شود.

علیدادی‌سلیمانی با اشاره به اینکه تریبون نماز جمعه در واقع یک رسانه عظیم در کنار سایر رسانه‌های کشور است افزود: در حال حاضر در ۵۶ نقطه از استان نماز جمعه برگزار می‌شود و ۵۶ امام جمعه در استان مسئولیت دارند.

وی با بیان اینکه سطح دانش و حوزوی ائمه جمعه معمولا کارشناسی ارشد به بالا بوده و اکثریت جوان هستند گفت: حدود هشت مورد تقاضای نماز جمعه در نقاط جدید استان داریم که در حال بررسی و اعلام نظر است.

نماینده ولی‌فقیه در استان کرمان با اشاره به اینکه تصمیم بر آن است که امسال مراسم عزاداری امام حسین(ع) در ماه محرم برگزار شده و هیچ منعی برای برگزاری مراسم سیدالشهدا(ع) وجود ندارد افزود: برنامه‌های مذهبی را با حفظ اصول بهداشتی مبارزه با ویروس کرونا می‌توان برگزار کرد.

وی با بیان اینکه امسال مراسم عزاداری ماه محرم و صفر با شکوه‌تر از گذشته و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود گفت: اهمیت فضای مجازی بر کسی پوشیده نیست و آنچنان که باید از این ظرفیت استفاده نشده است.

وی با اشاره به اینکه جریان مذهبی دو امتحان را به‌خوبی پاسخ داد افزود: جریان مذهبی در صحنه امدادرسانی به‌خوبی کمک‌رسانی کرد و نشان داد در بر برگزاری برخی برنامه‌های مذهبی از جمله شب‌های قدر به خوبی پای کار است و مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دقیق برنامه مذهبی را برگزار کردند.

48

کد خبر 1415043

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =