اشتغال پایدار روستایی با توسعه اقامتگاه‌های بوم گردی ایجاد می‌شود

ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی ظرفیت جدیدی است که می‌توان از آن در ایجاد اشتغال، مهاجرت معکوس و احیای فرهنگ و سنت‌های گذشته استفاده کرد.

به گزارش خبرآنلاین از اصفهان : همواره روستاها به عنوان قطب تولیدات کشاورزی و محور توسعه پایدار از نقش مؤثری در چرخ اقتصاد کشور برخوردار بوده‌اند و نقش‌آفرینی روستاییان در تولید از نقش مؤثری در اقتصاد مقاومتی برخوردار بوده است.

امروزه باید با توجه بیشتر به ایجاد زیرساخت‌های مطلوب در سطح روستاها و با تعریف و ایجاد اشتغال جدید روستایی با توجه به ظرفیت هر روستا، برنامه‌های جدیدی را برای اشتغالزایی و کارآفرینی روستاییان در کنار کشاورزی فراهم آورد تا فرصت‌های شغلی جدیدی برای روستایی و جوانان روستا بدون وسوسه شدن برای مهاجرت به شهرها و ماندگاری در روستاها رقم زده شود چراکه مهاجرت روستاییان به شهر به غیر از ایجاد مشکلات مختلف چون حاشیه‌نشینی، فقر و بیکاری در شهرها و کاهش نرخ جمعیت روستایی، کهنسالی و پیری جمعیت و توقف تولید و هزار معضل و دغدغه دیگر رهاوردی برای جامعه به ارمغان نخواهد داشت.

در سال‌های اخیر توجه هر چه بیشتر به روستاها در بحث زیرساخت‌های روستایی و نیز ارائه تسهیلات اشتغال روستایی سبب شده که بیشتر روستائیان مهاجرت‌کننده به شهرها به فکر بازگشت به دیار خود افتاده و با استفاده از ظرفیت‌های روستای خود کسب و کار و فرصت‌های شغلی جدیدی را در کنار کشاورزی و تولید با استفاده از تسهیلات اشتغال به وجود آورند که این امر حاکی از آن دارد که به طور قطع توجه به ایجاد امکانات و تسهیلات برای جمعیت روستانشین کشور با فقرزدایی و کاهش نرخ بیکاری، وابستگی به نفت را از ذهن‌ها پاک کرده و سبب آن خواهد بود تا با خودباوری و بدون اتکا به دولت روستاییان به توانمندی هر چه بیشتر برسند.

گردشگری روستایی در دنیای امروز یکی از بخش‌های مهم فعالیت‌های اقتصادی محسوب می‌شود به طوری‌که با احیای بافت با ارزش و اجرای طرح‌های هادی روستایی با رویکرد گردشگری می‌توان فرصت‌های جدیدی در راستای توسعه اقامتگاه‌های بومگردی ایجاد کرد.

دهیاران باید فرصت‌ها و زمینه‌های اشتغال را در روستاها شناسایی کنند

فرماندار شهرضا  با اشاره به تشکیل دهیاری در روستاها اظهار داشت: تشکیل دهیاری‌ها و ساماندهی امور اجرایی در روستاها یک اتفاق خیلی خوب در کشور بود و با اجرای این اصل خاص قانون اساسی، امروز خدمات و برکات آن را می‎‌بینیم.

ناصر اسدی افزود: بیش از ۲۰ سال از تأسیس دهیاری‌ها می‌گذرد، بنابراین از دهیاری‌ها و شوراهای روستا انتظار می‌رود با استفاده از تجربیات گذشته در انجام برنامه‌ریزی‌ها بیشتر نقش ایفا کنند.

وی با بیان اینکه بازنگری طرح‌های هادی روستایی منوط به گذشت ۱۰ سال از آن است، بیان کرد: بعضی از روستاها در شهرضا در زمان بهار و تابستان جمعیت‌شان ۳ برابر می‌شود اما ملاک طرح هادی روستا جمعیت سرشماری سال ۹۵ است و براساس جمعیت سرانه مسکن را تعیین می‌کنند و اجازه نمی‌دهند یک ملک به این روستا افزوده شود.

فرماندار شهرضا با بیان اینکه دغدغه جدی در طرح‌های هادی روستایی داریم، تصریح کرد: بنیاد مسکن نباید متولی مسکن‌های روستایی باشد بلکه دفتر فنی استانداری باید متولی آن باشد. این وضعیت تا آنجا که ممکن است باید ساماندهی شود.

اسدی با بیان اینکه در کمیسیون ماده ۹۹ دغدغه زیادی وجود دارد، گفت: افزایش نرخ جراید چارچوب منطقی و اقتصادی ندارد، این افزایش نرخ باید معقول و متعادل باشد. ماده ۹۹ یک روند طولانی دارد و بازخوردهای اجتماعی تخریب بسیار زیاد است. مردم از روی ناچاری به این نوع ساخت و ساز روی آورده‌اند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته در حوزه اشتغال روستایی اعتبارات خوبی تخصیص داده شد اما در شهرضا از آن استفاده نشد، افزود: دهیاران باید فرصت‌ها و زمینه‌های اشتغال را در روستاها شناسایی کنند و آن را به جریان بیاندازند تا اشتغال ایجاد شود، بخش زیادی از این اشتغال مربوط به دهیاری‌ها و بخش خصوصی است، بخش خصوصی باید در فرصت‌های اشتغالزایی سرمایه‌گذاری کند.

فرماندار شهرضا با بیان اینکه باید از سرمایه‌گذران حمایت کنیم تا اشتغال ایجاد شود، گفت: طرح روستاهای گردشگری هونجان و اسفرجان اتفاق افتاده است، این دو روستا جمعیت بسیاری دارد و باید مشکلات آن رسیدگی و پیگیری شود تا دهکده گردشگری اسفرجان راه‌اندازی شود.

وی با بیان اینکه در طرح هادی روستایی باید نواحی صنعتی پیش‌بینی شود، بیان کرد: روستاهایی داریم که اگر ناحیه صنعتی در آن پیش‌بینی شود، اشتغال خوبی ایجاد می‌شود و نتیجه می‌دهد.

بومگردی روستایی باید در روستاهای شهرضا مورد توجه واقع شود

اسدی  بیان کرد: در بعضی از روستاها مدرسه روستا تخریب شده و بلا استفاده باقی مانده است، قانون اجازه داده به بخش خصوصی دهیم، مردم روستا زمین را رایگان به مدرسه دادند این زمین می‌تواند در اختیار شورا و دهیار قرار بگیرد و به عنوان یک مرکز گردشگری و بومگردی استفاده شود.

وی با تأکید بر نوآوری اقصادی در روستاها تصریح کرد: بومگردی روستایی باید در روستاهای شهرضا مورد توجه واقع شود، با رونق صنعت سبز گردشگری می‌توان گام‌های بلندی را در این زمینه برداریم، روستاها می‌توانند با ابتکار خود نسبت به ایجاد بومگردی در بحث کسب و کار جدید روستای خود گام بردارند.

فرماندار شهرضا با بیان اینکه برگزاری جشنواره‌های روستایی، برگزاری آیین‌ها و مراسم خاص هر روستا با توجه به ظرفیت روستا بهانه‌ای برای حضور مسئولان در روستاها است گفت: از ظرفیت حضور مسئولان در روستاها می‌توان برای رونق اشتغال روستاها با مرتفع شدن مشکلات روستاها استفاده کرد که دهیاران در پیگیری این امر نقش مهمی را ایفا می کنند.

۱۲ درصد جمعیت استان اصفهان روستایی است

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اصفهان با بیان اینکه توسعه روستایی، بخشی از برنامه‌های توسعه هر کشور محسوب می‌شود، اظهار داشت: حدود ۶۲ هزار روستا در سطح کشور داریم که از این تعداد بیش از ۳۷ هزار روستا دارای دهیاری است.

علی رحمانی با بیان این‌که بیش از ۲۵ هزار دهیار و ۶۰ هزار کارکنان دهیاری‌ها را در سطح کشور داریم، افزود: دهیاری‌ها باید روستاها را اداره کنند، بودجه‌هایی که به روستاها هدایت می‌شود سال به سال تغییر کرده است، در روستاها خیلی آزمون و خطا رفته‌ایم و خدمات بسیار خوبی داده شده است، اما حق روستایی داده نشده است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۸ حدود ۴۰۰ میلیارد تومان به حساب دهیاری‌های استان اصفهان واریز و هزینه شده است، بیان کرد: قدرت و دموکراسی جمهوری اسلامی این است که قدرت مالی دست اعضای شورای اسلامی روستا است و با مدیریت دهیار در روستا هزینه می‌شود.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اصفهان با اشاره به اینکه سال ۹۸ فقط ۷۰ درصد افزایش بودجه دهیاری‌ها را داشته‌ایم، بیان کرد: ۳۰ درصد ارزش افزوده به حساب دهیاری‌ها و ۷۰ درصد به حساب شهرداری‌ها واریز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در استان اصفهان ۷۸ درصد جمعیت شهری و ۱۲ درصد روستایی است، گفت: نباید روستاها را به شهر تبدیل کرد چون از لحاظ بودجه ضرر می‌کنند، تبدیل شدن روستا به شهر چیزی جز تورم، تغییر فرهنگ و سرگردانی جوانان روستایی ندارد، بنابراین تلاش کردیم از طریق اهدای وام از منابعی که نهاد توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری در اختیار ما قرار داده است، به اشتغال‌زایی روستایی کمک کنیم.

رحمانی با بیان اینکه برای هر روستا که دهیاری دارد ۱۰ پرسنل پیش‌بینی کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: پیشنهاد کرده‌ایم هر روستایی که بودجه داشت و توانست پرسنل را اداره کند، به تشخیص دفتر امور روستایی به پرسنل روستایی اضافه شود.

وی با بیان اینکه با وجود ۲۶ هزار دهیار دولت به دنبال کوچک‌سازی است، بنابراین ردیف استخدام مشخص نمی‌کند، گفت: سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور پیشنهاد داده است که سال ۱۴۰۰ با ورود شورای جدید، دهیاران از بین دهیاران قبلی انتخاب شوند.

اشتغال باید در اولویت دهیارها باشد

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اصفهان با تأکید بر اینکه دهیاران باید تسهیلات روستایی را جذب کنند، افزود: اگر روستایی مستعد گردشگری باشد، یک شرکت گردشگری در اصفهان داریم که به طور کامل می‌تواند اجرای پروژه را انجام دهد.

وی با بیان اینکه طرح‌های گردشگری در اولویت است، اضافه کرد: برای توسعه، ایجاد اشتغال و توانمند کردن دهیاری‌ها طرح‌های توسعه گردشگری در روستاهای هدف گردشگر در اولویت برنامه‌ها قرار دارد، اشتغال باید در اولویت دهیارها باشد، اشتغال از مهاجرت معکوس و از حاشیه‌نشینی پیشگیری می‌کند.

رحمانی با بیان اینکه در سه سال گذشته ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی اشتغال به روستاها اختصاص یافته است، گفت: اگر در هر روستایی ایده‌ها شناسایی شود و در راستای اشتغال روستاها به کار رود، اتفاق‌های خوبی در اشتغال و کسب و کارهای جدید روستایی خواهد افتاد که این امر از مهاجرت معکوس و ماندگاری روستائیان از نقش مؤثری برخوردار است.

وی با تأکید بر توجه بیشتر به شرکت‌های تعاونی روستایی و گفت: ۴۱ شرکت تعاونی در کل استان اصفهان وجود دارد که بیشتر آنها وضعیت خوبی دارند، این شرکت‌ها باید پروژه‌ها و بازار فروش محصولات روستایی را در دست گرفته و سوددهی داشته باشند.

نگاه شهری را نباید به روستاها برد

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اصفهان با تأکید بر اینکه با آسفالت در محدود طرح هادی مخالف هستیم، خاطرنشان کرد: استفاده از سنگ‌فرش و نمای کاهگلی و سنتی روستایی باید جایگزین آسفالت و نمای شهری در روستاها شود و نباید معماری شهری را به روستا ببریم.

وی با بیان اینکه یکی از اشتباهات بزرگ ما این است که به روستاها می‌خواهیم شکل شهر دهیم و نگاه شهری را به روستایی ببریم، تصریح کرد: دهیاران و شورای اسلامی روستاها باید تلاش کنند تا روستاها بافت سنتی خود را حفظ کنند تا بتوان از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری کرد.

48

کد خبر 1415405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =