سیل ابتدای مردادماه بیش از ۳ هزار میلیارد ریال به کشاورزی خسارت زد

رئیس مدیریت بحران جهاد کشاورزی استان فارس گفت: طوفان و سیل ابتدای مردادماه سبب شده که به زیربخش‌های کشاورزی استان بیش از ۳ هزار میلیارد ریال خسارت وارد شود.

به گزارش خبرآنلاین از شیراز: از ابتدای مردادماه بارش باران‌های موسمی در استان فارس آغاز شده که این موضوع سبب بروز سیل تابستانی در مناطق جنوبی استان به همراه خسارت و آبگرفتگی و قطع چند ساعته برق شد. 

این باران‌ها عمدتا مناطق جنوبی و غربی استان را درگیر کرده و سبب آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن موقتی رودخانه‌ها و مسیل‌ها می‌شود و از کشاورزان درخواست می‌شود که نسبت به رعایت نکات ایمنی برای حفظ محصولات کشاورزی خود اقدام کنند. 

اما با وجود هشدارهایی که از سوی هواشناسی استان فارس قبل از وقوع باران و باد اعلام می‌شود اما باز هم شاهد خسارت باران‌ و سیل ابتدای مردادماه به بخش کشاورزی به ویژه در جنوب استان هستیم. 

نادر محمودی، رئیس مدیریت بحران جهاد کشاورزی استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درباره میزان خسارت اظهار داشت: طوفان و سیل ابتدای مردادماه سبب شده که به زیربخش‌های کشاورزی استان بیش از ۳ هزار میلیارد ریال خسارت وارد شود. 

وی با بیان اینکه شهرستان‌های جنوبی بیشتر متاثر از این بارش‌ها بوده‌اند، گفت: خسارت سیل بیشتر در زیربخش‌های باغی و در شهرستان‌های قیروکارزی، جهرم، خفر و فراشبند وارد شده است. 

رئیس مدیریت بحران جهاد کشاورزی استان فارس با ارائه راهکارهای فنی برای حفاظت بیشتر از باغات افزود: احداث بادشکن در اطراف باغ یکی از راهکارهایی است که در جلوگیری و کاهش خسارت طوفان و باد شدید موثر است. 

محمودی با اشاره به دیگر راهکارها بیان کرد: احداث باغ در مناطقی که امکان توسعه ریشه در خاک زیاد باشد از دیگر راهکارها است چراکه ریشه می‌تواند به عنوان یک نگهدارنده درختان عمل کند. 

وی با بیان راهکار دیگر حفاظت از باغات و محصولات کشاورزی در برابر سیل عنوان کرد: عدم آبیاری بلافاصله پس از پیش بینی وقوع باد و طوفان و همچنین در زمان وقوع از بروز خسارت بیشتر جلوگیری می‌کند. 

رئیس مدیریت بحران جهاد کشاورزی استان فارس همچنین به لزوم استفاده از بیمه محصولات کشاورزی توسط کشاورزان اشاره و تصریح کرد: بیمه می‌تواند بخش زیادی از خسارت کشاورزان و باغداران را جبران کند. 

محمودی عنوان کرد: متاسفانه عدم استقبال کشاورزان از بیمه محصولات کشاورزی سبب شده امکان تخصیص و تامین اعتبار برای بهره‌برداران خسارت دیده به سختی و حتی غیرممکن شود. 

۴۶

کد خبر 1415739

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =