۰ نفر
۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴
امارات با آتش بازی می‌کند؟

در میان سکوت خبری رسانه های جهانی، امارات متحده عربی نخستین نیروگاه هسته ای خود موسوم به آل مکتوم را افتتاح کرد و این امر از وجود دو گانگی در سیاست های هسته ای غرب نسبت به فعالیت هسته ای کشورهای جهان حکایت دارد.

امارات اگرچه به سرعت از شرایط حاکم بر منطقه و جهان برای رشد اقتصادی خود استفاده کرد، اما بهره برداری این کشور عقب مانده فرهنگی و فاقد پیشینه تمدنی از فناوری هسته ای "تیغ دادن بر کف زنگی مست " تلقی می شود. این کشور کوچک و بی تمدن با جمعیتی مهاجر به دلیل نداشتن یک الگوی فرهنگی قابل قبول و نفوذ تفکرات داعشی در حاکمیت آن خطر جدی برای صلح جهانی به ویژه منطقه خلیج فارس محسوب می شود. به لحاظ جغرافیایی، امارات متحده عربی به دلیل برخورداری از انرژی فسیلینیازی به ایجاد نیروگاه هسته ای نیست اما هدف سازندگان این نیروگاه، ایجادتوازن وحشت بین دو ساحل خلیج فارس است.

برخورداری از فناوری هسته ای صلح آمیز اگر چه حق مسلم همه کشورها است اما سوال اینجا است که چرا غرب و آژانس بین المللی انرژی اتمی نسبت به فعالیت هسته ای ایران این همه جریان سازی کرد و  اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشور متمدنی مانند ایران را در دستور کار قرار داد اما نسبت به احداث نیروگاه اتمی در کشوری فاقد تمدن مثل امارات سکوت اختیار کرده است؟

طبیعی است موضوع ایجاد نیروگاه هسته ای در امارات برگرفته از سیاست های آمریکایی – صهیونیستی است و هدف آن مقابله با قدرت هسته ای صلح آمیز ایران است.

وجود شخصیتی مانند محمد بن راشد در رأس حاکمیت امارات یک فاجعه منطقه ای تلقی می شود زیرا این شخص دارای تفکرات بلند پروازانه بوده و سالها است به لحاظ روانی از دستیابی ایران به فناوری هسته ای رنج می برد. از این رو محمد بن راشد با کمک لابی صهیونیستی و آمریکا توانست احداث این نیروگاه را کلید بزند و این یک اقدام کاملا خطرناکی است که صلح و ثبات منطقه را برهم خواهد زد.

از سوی دیگر اکنون یک مسابقه تسلیحاتی در آن سوی ساحل خلیج فارس شکل گرفته و ۶ کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس در طول سالهای اخیر بیش از ۸۰ میلیارد دلار سلاح از آمریکا و غرب خریداری کرده اند. احداث نیروگاه آل مکتوم مقدمه ای برای تأسیس سایر نیروگاه های اتمی در سایر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس خواهد بود و این امر تهدیدی جدی برای سلامت و امنیت دریانوردی در خلیج فارس تلقی می شود.

عربستان سعودی نیز در آینده به تبعیت از امارات متحده عربی قطعا به احداث نیروگاه های هسته ای تشویق خواهد شد و در چنین حالتی این امکان وجود دارد که جریان های افراطی وهابی در آینده، دولت عربستان را برای تولید بمب هسته ای تحت فشار قرار دهند.

از سوی دیگر ایران باید از ظرفیت های سیاسی و نفوذ محیطی خود برای جریان سازی علیه فعالیت نامشروع هسته ای امارات استفاده کند و آژانس بین المللی را برای تشکیل یک هیأت نظارتی با حضور ایران و در راستای اشراف بر فعالیت هسته ای امارات تشویق کند. در غیر این صورت عوامل وابسته به لابی صهیونیستی در آینده با استفاده از دوگانگی های موجود در سیاست های آمریکا و غرب تلاش خواهند کرد تا امارات و عربستان را برای دست یابی به بمب هسته ای به تحرک جدی وادار سازند.

310311

کد خبر 1417318

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =