از ابراهیم حاتمی‌کیا تا مهران مدیری و هومن سیدی/ انتخاب همیشگی آقای کارگردان

خراسان نوشت: ابراهیم حاتمی‌کیا، هومن سیدی و منوچهر هادی در بیشتر آثارشان از حضور پرویز پرستویی، نوید محمدزاده و محمدرضا گلزار استفاده کرده‌اند.

 بعضی از کارگردانان به دلایل مختلفی مانند شناخت یک بازیگر و تجربه خوب از اولین همکاری، در آثار بعدی خود نیز از حضور آن بازیگر خاص استفاده می‌کنند. مخاطبان هم با توجه به سابقه‌ای که از این همکاری همیشگی سراغ دارند، قبل از هر بازیگر دیگری، منتظر شنیدن نام آن بازیگر در اثر جدید آن کارگردان هستند. مهران مدیری، منوچهر هادی، هومن سیدی، حمید نعمت‌ا...، محمدحسین مهدویان، عبدالرضا کاهانی و ابراهیم حاتمی‌کیا، جزو کارگردان‌هایی هستند که در ساخته‌های خود معمولا از حضور یک یا دو بازیگر ثابت استفاده کرده‌اند.

ابراهیم حاتمی‌کیا - پرویز پرستویی

ابراهیم حاتمی‌کیا در فیلم‌های خود با بازیگران مختلفی همکاری کرده، اما یکی از انتخاب‌های همیشگی او پرویز پرستویی بوده. اولین همکاری این کارگردان با پرستویی در یکی از بهترین و به‌یادماندنی‌ترین آثار کارنامه او یعنی «آژانس شیشه‌ای» محصول سال ۷۶ اتفاق افتاد. این همکاری موفقیت‌آمیز تا دو دهه بعد و در دیگر آثار حاتمی‌کیا که در حوزه دفاع مقدس بودند، مانند «روبان قرمز»، «موج مرده»، «خاک سرخ»، «به نام پدر» و «بادیگارد» ادامه یافت. همکاری پرویز پرستویی با او در سه فیلم «آژانس شیشه‌ای»، «به نام پدر» و «بادیگارد»، جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را برای او به همراه داشت. اکنون پنج سال از آخرین همکاری آن‌ها می‌گذرد و حاتمی‌کیا در دو فیلم اخیر خود از هادی حجازی‌فر و ستاره قدیمی سینما فرامرز قریبیان به عنوان نقش اصلی قصه استفاده کرده است.

هومن سیدی - نوید محمدزاده

هومن سیدی تا به حال در فیلم‌های سینمایی و سریال نمایش خانگی خود با بازیگران مختلفی همکاری کرده است، اما نوید محمدزاده چهره‌ای است که در بیشتر آثار او ایفای نقش کرده و از میان شش اثری که هومن سیدی ساخته، در چهار ساخته او بازی کرده است. سابقه اولین همکاری هومن سیدی با این بازیگر به سال ۹۲ و فیلم «سیزده» می‌رسد. نوید محمدزاده پس از این فیلم، به استثنای «اعترافات ذهن خطرناک من» در همه ساخته‌های بعدی هومن سیدی مانند «خشم و هیاهو»، «مغزهای کوچک زنگ‌زده» و سریال «قورباغه» حضور داشته است. به جز سریال «قورباغه» که هنوز منتشر نشده، نتیجه همکاری این دو با یکدیگر تا به حال رضایت‌بخش بوده است. آثار هومن سیدی معمولا مورد توجه قرار گرفته‌اند و نوید محمدزاده حضور موفقی در هریک از این فیلم‌ها داشته است.

عبدالرضا کاهانی - رضا عطاران

رضا عطاران چه در فیلم‌های کمدی و چه غیرکمدی، یکی از انتخاب‌های همیشگی عبدالرضا کاهانی بوده است. سابقه اولین همکاری این کارگردان با عطاران به سال ۸۹ و فیلم «اسب حیوان نجیبی است» می‌رسد و این همکاری تا سال ۹۷ ادامه داشته است. او پس از این فیلم در ساخته‌های بعدی این کارگردان مانند «بی‌خود و بی‌جهت»، «استراحت مطلق»، «خانم یایا» و «آزاد مثل هوا» هم ایفای نقش کرد. چهارمین همکاری رضا عطاران با این کارگردان در فیلم «خانم یایا» موفق نبود و نتیجه آن شکست سنگین این فیلم در گیشه بود، اما پنجمین تجربه همکاری آن‌ها در فیلم «آزاد مثل هوا»، گفته می‌شود که تجربه متفاوتی را برای عطاران رقم زده است. فیلم برداری این فیلم در کانادا انجام شده و عطاران که تنها بازیگر ایرانی فیلم است در آن به زبان انگلیسی صحبت کرده. این فیلم هنوز اکران نشده است.

مهران مدیری - انصاری، رضویان و شفیعی‌جم

مهران مدیری تا به حال در ساخته‌های خود، با بسیاری از بازیگران محبوب آثار کمدی همکاری‌هایی داشته است. هادی کاظمی، سحر زکریا و محمدرضا هدایتی در سریال‌های مختلف مهران مدیری بازی کرده‌اند، اما او بیشترین همکاری را با بازیگرانی مانند سیامک انصاری، جواد رضویان و رضا شفیعی‌جم داشته است. سیامک انصاری تا پیش از سریال «هیولا» در بیشتر ساخته‌های مهران مدیری در سینما، تلویزیون و نمایش خانگی بازی کرده است، پس از او جواد رضویان و رضا شفیعی‌جم نیز به ترتیب در پنج ، شش سریال ساخته مهران مدیری بازی کرده ‌ و همکاری‌های متعددی با این کارگردان داشته‌اند. «پاورچین»، «جایزه بزرگ»، «شوخی کردم»، «باغ مظفر»، «شب‌های برره» و «در حاشیه» از سریال‌هایی هستند که این دو بازیگر در آن‌ها با مهران مدیری تجربه همکاری داشته‌اند.

حمید نعمت‌الله - لیلا حاتمی

حمید نعمت الله تاکنون پنج فیلم سینمایی ساخته و در سه فیلم ، از حضور لیلا حاتمی استفاده کرده است. «بی‌پولی»، «رگ خواب» و «قاتل و وحشی» این سه فیلم هستند. به جز فیلم سوم که هنوز به نمایش درنیامده، همکاری لیلا حاتمی با حمید نعمت الله در «بی‌پولی» و «رگ خواب»، برای او دو سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن را به ارمغان آورده است. با توجه به اخباری که از فیلم «قاتل و وحشی» به گوش می‌رسد، به نظر می‌رسد نقش بسیار متفاوتی نسبت به نقش‌های قبلی لیلا حاتمی برای وی نوشته شده و این بازیگر ممکن است با درخشش در این فیلم، سه‌گانه موفقیت‌هایش را همراه با هدایت حمید نعمت اللهتکمیل کند.

محمدحسین مهدویان - هادی حجازی‌فر

محمدحسین مهدویان از زمانی که فعالیت حرفه‌ای خود را به طور رسمی در سینما آغاز کرده، با هادی حجازی‌فر چندین همکاری داشته است. اولین همکاری این بازیگر با مهدویان سال ۹۴، در فیلم «ایستاده در غبار» اتفاق افتاد. پس از بازی خوب حجازی‌فر در نقش شهید «احمد متوسلیان»، این همکاری ادامه یافت و او در ساخته‌های بعدی این کارگردان مانند «ماجرای نیمروز»، «لاتاری» و «ماجرای نیمروز: رد خون» نیز حضور یافت. محمدحسین مهدویان پس از چهار همکاری با هادی حجازی‌فر سال گذشته در فیلم «درخت گردو» از بازیگران دیگری استفاده کرد. حجازی‌فر در جدیدترین ساخته خود یعنی فیلم کمدی «شیشلیک» هم حضور ندارد و باید دید مهدویان در انتخاب بازیگران ساخته‌های بعدی خود چه می‌کند و آیا «ماجرای نیمروز: رد خون» پایان همکاری آن‌ها خواهد بود یا خیر.

منوچهر هادی - ناصر و گلزار

منوچهر هادی در اغلب آثارش نقشی را به یکتا ناصر سپرده است. این همکاری که در نهایت به تولید شش فیلم سینمایی و دو سریال نمایش خانگی انجامیده، قبل از ازدواج آن‌ها شروع شده و تا به امروز با قوت بیشتری ادامه یافته است. جالب این که همگی این آثار پرشمار، در دهه ۹۰ تولید شده‌اند. محمدرضا گلزار بازیگر دیگری‌ است که منوچهر هادی معمولاً در آثارش از حضور وی استفاده کرده. همکاری آن‌ها با یکدیگر از سال ۹۵ و سریال نمایش خانگی «عاشقانه» آغاز شد و در فیلم‌های «آینه بغل» و «رحمان ۱۴۰۰» ادامه یافت. اکنون فصل دوم سریال «عاشقانه» که با عنوان «گیسو» در حال تولید است ،چهارمین همکاری گلزار با منوچهر هادی است. اگر یکتا ناصر در این سریال هم بازی کند، این مجموعه به نهمین همکاری وی با منوچهر هادی تبدیل می‌شود.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1418248

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  11 2
  عجب اخبار مهمی
 • GB ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۵
  193 1
  این انتخاب ها بیشترش به علت رفاقت و حرف شنوی بازیگر از کارگردان است تا انتخاب حرفه ای مبتنی بر توانایی بازیگر در ایفای بهترین اجرای نقش.