رانت موجود در بازار خودرو در حال کنترل است

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به سبب افزایش هزینه‌های تولید و علی رغم تغییر قیمت خودروها، همچنان شرکت‌های خودروسازی بزرگ کشور در حاشیه زیان هستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت صمت، حسین مدرس خیابانی اظهار کرد: امسال با افزایش عرضه خودرو بیش از ۵۰ درصد تحویل خودرو نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و ۷۱ درصد تعهدات خودروسازان کاهش یافته و سایپا تا آخر شهریور ماه و ایران خودرو تا آخر همین ماه هیچ تعهد معوقی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به خودروسازان به شرطی اجازه فروش فوق العاده می‌دهد که تعهدات معوق نداشته باشند و در همین راستا خودروسازان حتما تمامی خودروهای ناقص موجود در پارکینگ‌ها را با تامین قطعات عرضه می‌کنند.

مدرس خیابانی تصریح کرد: قیمت تمام شده خودرو، تابع عوامل تولید آن است، از جمله مواد اولیه که بخش عمده‌ای از مواد اولیه خودرو شامل ورق فولادی و مواد پتروشیمی از طریق بورس کالا عرضه می‌شوند و نرخ آن‌ها تابع بورس بوده و طبیعتاً قیمت گذاری بورس نیز تابع قیمت ارز است.

وی ادامه داد: به سبب افزایش هزینه‌های تولید و علی رغم تغییر قیمت خودروها همچنان شرکت‌های خودروسازی بزرگ کشور در حاشیه زیان هستند و هر دو خودروساز بزرگ کشور قیمت فروش شان کمتر از قیمت تمام شده آن‌ها است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در بخش واقعی کردن تقاضا نیز سختگیرانه عمل می‌کنیم و تمام تلاش ما بر این است که خودرو به مصرف کننده واقعی برسد و ضوابط ویژه این نیز در این مورد در نظر گیرفتم و اجرا می‌کنیم.

مدرس خیابانی گفت: با توجه به همین ضوابط در ثبت نام اولیه فروش فوق العاده با وجود اینکه برای ۲۵ هزار دستگاه خودرو، بیش از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده بودند، در ثبت‌نام اخیر برای ۱۵ هزار دستگاه خودرو این آمار کاهشی بوده و فقط ۲۰۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند؛ این امر نشان می‌دهد که متقاضیان واقعی خودرو در این ثبت‌نام حضور دارند و رانت موجود در بازار نیز در حال کنترل است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در عموم رسته‌های تولیدی منتخب کالایی در کشور، افزایش تولید صورت گرفته و مشخصاً در تولید خودروی سواری این آمار رشد ۲۰ درصدی، تولید آلومینیوم ۵۰ درصد، وانت سواری ۲۳ درصد، الیاف اکریلیک ۱۶۰ درصد، تلویزیون ۷۰ درصد، انواع لوازم خانگی بین ۵ تا ۳۰ درصد، فولاد ۷.۵ درصد، مس ۱.۵ درصد، سیمان ۵ درصد و سایر اقلام نیز افزایشی بوده اند.

مدرس خیابانی تصریح کرد: این رشد تولید علی‌رغم تشدید تحریم‌ها و شرایط دشوار اقتصادی کشور بوده و خوشبختانه تولید روند حرکتی خود را ادامه داده و تمام تلاش ما بر این محور است که با بازگشت رونق به بخش تولید، اهداف جهش تولید را نیز تحقق ببخشیم.

۲۲۳۲۲۵
کد خبر 1418464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =