نظر مردم آمریکا برای تعویق انتخابات چیست؟

ایرنا نوشت: نتایج نظرسنجی جدید موسسه ایپسوس و رویترز حاکی است که دو سوم از شرکت‌کنندگان در این بررسی با به ‌تاخیر افتادن انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به‌دلیل شیوع کرونا، مخالف هستند.

به گزارش  رویترز، این نظرسنجی همچنین نشان داد که بیش از نیمی از نظردهندگان معتقدند که مطرح شدن ایده به تعویق افتادن انتخابات از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با هدف کمک به وی در عرصه سیاسی انجام شده است.

این نظرسنجی از ۳۱ ژوئیه تا ۴ اوت (۱۰ تا ۱۴ مرداد) انجام شد، اندکی پس از زمانی که ترامپ بدون مدرک و سند ادعا کرد که برگزاری انتخابات پستی به تقلب گسترده در انتخابات منجر می شود و بهتر است انتخابات به زمان دیگری موکول شود.

این ایده بلافاصله از طرف دموکرات ها و جمهوریخواهان کنگره رد شد، افرادی که برای تغییر زمان انتخابات، اختیار صرف دارند.

همچنین اکثر آمریکایی ها با این نظریه مخالفت کردند. نظرسنجی انجام شده نشان داد که ۶۶ درصد از رای دهندگان با مخالف به تاخیر افتادن زمان انتخابات ماه نوامبر (آبان ماه) هستند که این تعداد شامل هشت نفر از هر ۱۰ نفر دموکرات و پنج نفر از هر ۱۰ نفر جمهوریخواه می شود.

۲۳ درصد از دیگر رای دهندگان که اکثرا جمهوریخواه بودند، از تاخیر انتخابات حمایت کردند و ۱۱ درصد گفتند که اطمینانی در مورد این مساله ندارند.

همچنین نتایج یک نظرسنجی دیگر از طرف موسسه ایپسوس و رویترز در روزهای ۳ و ۴ اوت (۱۳ و ۱۴ مرداد) انجام شد، مشخص کرد که جو بایدن رقیب دموکرات ترامپ، به میزان ۱۰ درصد از ترامپ پیشتر است، در حالی که کمتر از ۱۰۰ روز به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا زمان باقی است.

طبق این نظرسنجی، ۴۴ درصد معتقدند که نحوه مدیریت بایدن بر بحران کرونا بهتر از ترامپ است.

همچنین براساس نتایج این نظرسنجی، ۵۴ درصد از پرسش شوندگان دلیل تلاش ترامپ برای به تاخیر انداختن انتخابات را کمک به خود برای انتخاب دوباره دانستند.

در این میان، طرفداران دو حزب مختلف آمریکا نظرات متفاوتی درمورد اهداف ترامپ دارند، به طوری که دموکرات ها تا حد زیادی تصور می کنند که رئیس جمهوری قصد ذی نفع شدن به لحاظ سیاسی را دارد، اما جمهوریخواهان به میزان قابل توجهی، قصد ترامپ از تاخیر در انتخابات را محافظت از تمامیت انتخابات آمریکا می دانند.

کارشناسان حقوقی هشدار داده اند که حملات مکرر ترامپ ممکن است ایمان هواداران وی به فرآیند انتخابات را تضعیف کند و باعث شود این افراد نتایج شکست احتمالی وی را به سختی بپذیرند.

از سویی، کاخ سفید در ماجرای تعویق انتخابات کنار ترامپ نایستاد و   «مارک میدووز» رییس کارکنان کاخ سفید و مشاوران ستاد انتخابات ترامپ گفتند که به رغم اظهارات او، انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سوم نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) در موعد مقرر برگزار می‌شود.

«جان میلر» مشاور انتخاباتی ترامپ نیز در مصاحبه‌ای با شبکه خبری فاکس‌نیوز سخنان مشابهی مطرح و تاکید کرد که ترامپ هم می‌خواهد انتخابات در زمان مقرر در سوم نوامبر برگزار شود.

از سال ۱۸۴۵، کنگره انتخابات را در روز سه شنبه بعد از نخستین دوشنبه ماه نوامبر تعیین کرده است که در این دوره از انتخابات با روز سه شنبه ۱۳ آبان مصادف می شود.

این انتخابات برای تعیین پنجاه و نهمین رییس جمهوری آمریکا و معاون او برگزار می شود. درخواست ترامپ با توجه به این که در نظرسنجی های اخیر از جو بایدن معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا عقب افتاده است از سوی برخی رسانه های آمریکایی بی سابقه ارزیابی شده است.

311311

کد خبر 1418502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =