قطعه‌ای موسیقی که به پزشکان و پرستاران روحیه می‌دهد

آیین رونمایی از قطعه «نوای آدمیت» با هدف قدردانی از مدافعان سلامت و کادر درمان با حضور وزیران فرهنگ و ارشاد اسلامی و بهداشت و درمان برگزار شد. سعید نمکی در این رویداد تاکید کرد، حمایت هنرمندان و به ویژه تولید این اثر هنری، دلِ کادر درمان را شاد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، قطعه «نوای آدمیت» به همت بنیاد رودکی و با هدف قدردانی از مدافعان سلامت، بر اساس شعر سعدی و تضمین محمدرضا کاشف به آهنگسازی و رهبری سهراب کاشف، توسط ارکستر ملی ایران آماده شده است. این قطعه، عصر امروز (پنجشنبه ۱۶ مرداد) در مراسمی با حضور دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی، مهدی افضلی، مدیرعامل بنیاد رودکی و محمد اله‌یاری فومنی، مدیرکل دفترموسیقی رونمایی شد.

هنرمندان با هر ابزار ممکنی به قدردانی از کادر درمان پرداختند

در ابتدای این رویداد، سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر هیات امنای بنیاد فرهنگی هنری رودکی گفت: «به جامعه پزشکان، پرستاران و درمانگران خدوم و دلسوز ایران خسته نباشید، می‌گویم. در این روزها و ماه‌های سخت حتی با چشم بسته نیز می‌توان رشادت درمانگران ایرانی را مشاهده کرد. می‌توان به روشنی نسبت میان ستایش‌های تاریخی از درمانگران در فرهنگ و ادب و هنر ایران را با مصادیق مسئولیت‌شناس و از جان گذشته آن درک کرد.»

او افزود: «هنرمندان ایران در تمام رشته‌ها در شش ماه گذشته با اینکه در شرایط بسیار سختی قرار داشتند، اما در عین حال با قدم، قلم و هر ابزار ممکنی برای قدردانی از کادر درمان به فعالیت پرداختند.»

حسینی تاکید کرد: «افزایش تولیدات هنری از جمله قطعات آثار موسیقایی که نسبت به سال گذشته دو برابر شد، ایجاد کارگاه‌های تولید ماسک، آفرینش آثار مخصوص به همین مناسبت و حضور در صحنه‌های مختلف، صدها اثر و ده ها رویداد با همت اهل هنر همچنان ادامه دارد.»

معاون امور هنری ادامه داد: «تازه‌ترین اثر، قطعه‌ای است به کوشش بنیاد رودکی که توسط ارکستر ملی ایران ساخته و پرداخته شده است. نغمه این اثر کاری از آهنگساز جوان، آقای سهراب کاشف است که اجرای آن به شیوه‌ای بدیع سامان یافته تا نشان دهند همه ما با هم برای پیروزی و توفق بر مشکل پیش آمده از جان مایه می‌گذاریم. امروز این جمع به نمایندگی از خانواده بزرگ هنرمندان به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آمده‌اند تا ضمن رونمایی از این اثر، آن را به درمانگران نجیب، دلاور و ایثارگر کشور تقدیم کنیم.»

محصول کار تیمی ۲۰۰ نفره با رعایت پروتکل‌های بهداشتی 

سپس، سهراب کاشف، آهنگساز اثر و رهبر ارکستر هم گفت: «در نخستین روزهای پرالتهاب همه‌گیری ویروس کرونا، ابیات شعر معروف سعدی پرتو نوری بود بر قلب پدرم و تضمینی را بر روی اشعار سعدی سرود که جان مایه ساخت قطعه «نوای آدمیت» شد.»

او ادامه داد: «اگرچه موسیقی آن را تقریبا به یکباره در ذهن شنیدم، اما زمان زیادی را صرف اصلاحات و جزئیات ارکستراسیون کردم. موسیقی ساخته شد اما با توجه به شرایط گسترش ویروس کرونا امکان اجرا وجود نداشت. ضبط این قطعه با حضور ۱۳۰ خواننده و نوازنده در تالار وحدت در روزهای کرونایی و به صورت آنسامبل و گروهی امری محال به نظر می رسید.»

این آهنگساز تاکید کرد: «فاصله‌ گذاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مهم‌ترین اولویت ما بود و مشکلات فنی متعددی را برای فرآیند ضبط ایجاد می‌کرد. از سوی دیگر، به ضبط جداگانه سازها دلم راضی نمی‌شد و با وجود سختی‌ها نمی‌توانستم و نمی.خواستم از کیفیت ضبط همزمان سازها چشم پوشی کنم. همه راه‌ها بسته بودند و همچنان این آرزوی من پابرجا بود و چاره‌ای نبود جز پیمودن یک مسیر سخت و ناهموار. برای نماهنگی چند دقیقه‌ای از اسفندماه تا به امروز چندین ماه برنامه‌ریزی و کار پیچیده و دقیق انجام شد تا با وجود دشواری‌های بسیار، نتیجه هرچه ساده تر شود. هدف این بود که مخاطب پیچیدگی‌ها را احساس نکند. به منظور کاهش ریسک ابتلا و پرهیز از تجمع، ضبط صدا در گروه‌های سازی جداگانه انجام شد؛ این موضوع پیچیدگی‌هایی را در رهبری ارکستر و همنوازی موجب می‌شد.»

کاشف افزود: «همچنین به منظور رعایت فاصله گذاری نوازندگان، هر گروه در آرایش ارکستری غیر معمول و در نتیجه با شنیداری متفاوت، به همنوازی پرداختند. این موضوع نه تنها همنوازی را به شدت تحت تاثیر قرار می‌داد، بلکه تدابیری را در صدابرداری می‌طلبید. بنابراین برای ضبط تنها چند دقیقه موسیقی، با تدابیر ویژه بهداشتی در گروه‌های کوچک‌تر و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، طی دو روز بی وقفه فرآیند ضبط تا نیمه های شب ادامه داشت.»

او درباره کلیپ تصویری این اثر هم توضیح داد: «به دلیل شیوع بیماری، امکان فیلمبرداری در بیمارستان به هیچ وجه وجود نداشت و با بهره گیری از امکانات روزآمد سینمایی و جلوه‌های ویژه، طراحی صحنه و با تدابیر دوست هنرمندم جناب آقای علی نوری اسکویی، مکانی متروکه تبدیل به بیمارستانی پر از بیمار، پزشک و پرستار شد. به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از کارگردانی چند مرحله‌ای و غیرخطی بهره گرفته شد. این نماهنگ چند دقیقه‌ای با این شرایط در ابعاد یک کنسرت بزرگ و یک فیلم سینمایی، پیچیدگی‌های بسیاری داشت که تمام مراحل پیش تولید، تولید و پس از تولید سینمایی و ضبط ارکستر کر را شامل می‌شود. اگر کاری را برای تقدیر از کادر درمان انجام می‌دهیم، قطعا نمی‌خواهیم بر تعداد بیماران کرونا و رنج‌های کادر درمانی بیفزاییم. امروز با افتخار اعلام می دارم که تمام این مراحل دشوار، در تیمی حدود ۲۰۰ نفره با درایت مسئولین و با رعایت تک تک اعضای تیم به نحوی انجام شد که با وجود جمعیت زیاد، ساعات طولانی و خستگی‌ها، هیچ موردی از ابتلا به ویروس کرونا برای این اعضا نداشتیم و این موضوع از همه چیز برای ما مهم‌تر بود؛ چرا که باور داریم تمام دشواری ها در برابر سختی ها و زحمات شما کادر درمان ناچیز است.»

تاریخ جنگ را شاید بدون تاریخ پزشکی آن نتوان نوشت

در ادامه این رویداد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس هیات امنای بنیاد فرهنگی هنری رودکی طی سخنانی گفت: «حوزه درمان ‌کشور در طول سال‌های متمادی و تاریخ این کشور به ویژه چهل سال گذشته همیشه در کنار مردم بوده است. ما در دوران هشت ساله جنگ نیز شاهد همکاری و همیاری کادر پزشکی را در کنار مدافعان وطن بودیم، این قشر تمام همت خود را برای تلفات کمتر در جنگ به کار گرفت.»

صالحی تاکید کرد: «تاریخ جنگ را شاید بدون تاریخ پزشکی آن نتوان نوشت، در زمان بمباران‌ شیمیایی، همانند امروز که درگیر ویروس کرونا هستیم، هیچ شناختی از آن وضعیت نبود، اما انرژی، ایمان، پیگیری و توکل به خدا باعث شد کادر درمانی در مقابله با وضعیت بیماران شیمیایی پیروز و موفق بیرون بیاید، بنابراین در چهلمین سالگرد دفاع مقدس باید به قدرت و خدمات کادر درمانی در این دوران افتخارکنیم. ما در پنج ماه گذشته نیز شاهد تلاش بی‌وقفه کادر درمانی بودیم و در تاریخ کشور این زحمات ثبت خواهد شد، امروز کادر درمانی مدافع سلامت مردم هم شهدایی در این راه داشته است، کمک‌هایی که کادر درمان به توان‌یابی و توان‌سنجی جامعه کرده فراموش‌نشدنی است.»

او با اشاره به تلاش‌های اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در دوران شیوع ویروس کرونا گفت: «حوزه فرهنگ و هنر نیز در این دوران به دنبال کادر درمان آمد و در این شش ماه جریان هنر کشور دوران پرافتخار خود را پشت سر گذاشت و مسئولیت اجتماعی خود رابه خوبی انجام داد. امیدواریم هدیه کوچک امروز عرصه هنر به روحیه کادر درمانی کشور بیش از پیش کمک کند.

 تلاش‌های هنری هنرمندان قطعا در بالابردن روحیه کادر درمان موثر است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در بخشی از این مراسم با قدردانی از صاحبان اثر هنری خلق شده، گفت: «همکاران ما در روزهای تلخ تحریم و شرایط سخت این روزها با بیماری کرونا مبارزه می‌کنند، متاسفانه در این ‌مسیر بخشی از همکاران خود را از دست داده‌ایم، اما آنچه بار این عزیزان را در این روزها کم کرد، انرژی مضاعفی بود که مردم و ‌اصحاب فرهنگ و هنر به همکاران ما دادند.»

 نمکی ادامه داد: «این اثر هنری قطعا دل همکاران ما را شاد و روحیه مضاعف کاری آنها را بالا خواهد برد. هنر، زبان گفتمان عشق و عاشقی است، هنرمند، عاشق دل‌ سپرده‌ای به شفافیت و صداقت است، کسی که به عنوان مدافع سلامت دل به آتش می‌زند عاشق است، حرکت بزرگ همکاران ما در عرصه مبارزه با کرونا ستودنی است.»

او افزود: «امیدوارم خداوند به همه هنرمندان این سرزمین که سرمایه‌های بزرگ و اجتماعی ما هستند طول عمر باعزت بدهد و هیچ‌کس درگیر این بیماری نشود، تردیدی ندارم با این همدلی و وفاق که شبیه آن را در دوران دفاع مقدس داشته‌ایم در آینده نزدیک شاهد مهار کامل بیماری کرونا خواهیم بود.»

در پایان این مراسم، با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از موسیقی «نوای آدمیت» اثر ارکستر ملی ایران به کارگردانی علی نوری اسکویی و آهنگسازی و رهبری سهراب کاشف، رونمایی شد.

۵۷۵۷

کد خبر 1418918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • صنم IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
    0 0
    عالی بود بی نظیر به امید لحظه های خوب و خنده های بدون ماسک