۰ نفر
۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۱
هدیه گرفتن نمایندگان زیر ذره بین رفت

ایسنا نوشت: نماینده مردم نجف آباد می‌گوید: مردم و کارمندان دولت از این پس می‌توانند از طریق یک سامانه تخلفات نمایندگان مجلس را اعلام کنند.

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس با اشاره به جزئیات طرح اصلاح قانون نظارت بر رفتار نمایندگان، بیان کرد: بر اساس این طرح پنج تغییر اساسی در قانون نظارت بر رفتار نمایندگان اعمال می شود. اولین تغییر این است که تعارض منافع در این قانون کنار می رود. در حال حاضر در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان هفت نماینده با رای صحن مجلس در هیات نظارتحضور می یابند که خود تعارض منافع است چراکه افرادی که قرار است بر رفتار نمایندگان نظارت کنند خود با رای نمایندگان به این هیئت راه یافته اند. این نظارت نمی تواند عادلانه باشد.

در همین رابطه بخوانید؛

۳ نسخه‌ برای نظارت بر نمایندگان/ ردصلاحیت چند مرحله‌ای می‌شود؟

این عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها در ادامه اظهار کرد: بر اساس طرح جدید، حداکثر سه ماه پس از انتخاب هیئت رئیسه مجلس جدید، هیات نظارت بر رفتار نمایندگان شکل می گیرد. رئیس کمیسیون قضایی مجلس به عنوان رئیس این هیات، یک نفر از حقوقدانان شورای نگهبان به عنوان دبیر آن و یک نفر هم از قضات دیوان عالی کشور با معرفی رئیس قوه قضاییه به عنوان نایب رئیس در این هیات حضور خواهند داشت.

نماینده مردم نجف آباد در مجلس تصریح کرد: بر اساس قانون نظارت شورای نگهبان بر نمایندگان  باید مستمر باشد در این طرح به این مسئله توجه شده و دبیر هیات نظارت بر رفتار نمایندگان از شورای نگهبان است. در این طرح سه سامانه برای تقویت نظارت طراحی شده است. اولین سامانه مربوط به شفاف سازی در خصوص نمایندگان است. بر اساس این طرح نمایندگان هر هدیه ای که دریافت می کنند مکلف هستند در این سامانه به ثبت برسانند. در خصوص دولتی ها نیز همین طور است اگر از نمایندگان مجلس هدیه ای دریافت می کنند باید در این سامانه ثبت شود.

این عضو کمیسیون امور داخلی و شوراها در ادامه تاکید کرد: سامانه دیگری نیز طراحی شده که هدف آن سوت زنی است. مردم  هرگاه رفتار خلاف قانونی از نمایندگان می بینند باید در این سامانه ثبت کنند. کارمندان دولت نیز اگر خلافی می بینند باید در این سامانه ثبت کنند. سامانه سوم در خصوص تمرکز بر تمام مکاتبات نمایندگان مجلس است که تمام مکاتبات رسمی نمایندگان باید از طریق دبیرخانه مرکزی الکترونیکی  مجلس انجام شود. 

ابوترابی در پایان افزود: از دیگر نوآوری های این طرح این است که نمایندگان باید پست و مقام اقوام درجه یک و دو خود را قبل از نمایندگی و بعد از نمایندگی اعلام کنند. از دیگر مواردی که در این طرح دیده شده آن دسته از نمایندگانی که در مجلس هستند اما برای شرکت در انتخابات بعدی صلاحیت آنان از سوی شورای نگهبان رد می شود، پرونده آنان به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع می شود اگر  دلایل رد صلاحیت آنان سنگین باشد در چهار و پنج ماه باقی مانده از عمر مجلس نیز از سوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان عزل می شوند.

27219

27219

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1419130

برچسب‌ها