حقوقدان بین‌الملل: اشتباه سلاح‌های شیمیایی را درباره تحریم دوباره مرتکب نشویم

رضا نصری حقوقدان بین الملل با انتشار رشته توئیت هایی به مصونیت مقامات آمریکایی و اروپایی در مقابل جنایات هایی که کرده اند اشاره داشت.

به گزارش خبرآنلاین، نصری با انتشار ویدیویی از برژینسکی مشاور امنیت ملی دولت کارتر که می گوید: "ما به عراقی ها اطلاعات دقیق می دادیم که سلاح های شیمیایی را در کدام منطق علیه ایرانی ها استفاده کنند که بیشترین بازدهی را داشته باشد"  در توئیترش نوشت:

۱)‌ هیچ مقام آمریکایی یا اروپایی در برابر این جنایت(همدستی با صدام در استفاده از تسلیحات شیمیایی در جنگ با ایران) محاکمه نشده و پاسخگو نبوده است. حتی خود صدام حسین یک کلام در مورد جنایات جنگی‌اش علیه ایران در دادگاه مواخذه نشد. در برابر این جنایت بزرگِ قرن ۲۰ فقط یک بازرگان هلندی به ۱۶ سال زندان محکوم شد که به زودی هم آزاد می‌شود!

‏۲) بحث از انتقام نیست. بحث از پیش‌گیری و شفافیت و عدالت است. این «اعترافات» مقامات آمریکایی درباره این جنایت و جنایات دیگرشان - که گاه در کتاب خاطرات‌شان هم ذکر می‌شود - فقط بخاطر وقاحت‌شان نیست. به خاطر «حس مصونیتی» است که بواسطه سکوت قربانیان به آن‌ها داده شده است.

‏۳) اگر امروز هم در برابر جنایتکاران «تحریم» - که هزاران جان گرفته و زندگی میلیون‌ها ایرانی را تحت‌الشعاع قرار داده و از مصادیق «جنایت علیه بشریت»‌ است - همینطور سکوت کنیم و آن‌ها را مورد پیگرد قرار ندهیم، چه بسا این «حس مصونیت» گریبان نسل‌های بعد را هم بگیرد!

‏۴) نباید اجازه دهیم امثال «مایک پومپئو» و «برایان هوک» سودای پیشرفت شغلی در سر بپرورانند، از این کشور به آن کشور مزد سخنرانی و مشاوره بگیرند یا دوران بازنشستگی‌شان را در سواحل اروپا بگذرانند. بایدکاری کنیم که از ترس بازداشت و محاکمه نتوانند از مرزهای ایالات متحده خارج شوند!

‏۵) وظیفه جامعه مدنی، فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران ایرانی داخل و خارج کشور است تا توجه سازمان‌های غیردولتی حقوق بشر و نهادی ذی‌ربط را برای اجرای عدالت در مورد این متهمان جنایت علیه بشریت - ولو در دادگاه‌های اروپا - جلب کنند.

۶)اشتباهی که در ماجرای «سلاح‌های شیمیایی» و قربانیان آن مرتکب شدیم در مورد تحریم و قربانیانش تکرار نکنیم.
 

۳۱۱۳۱۱

کد خبر 1419456

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  3 0
  قابل تامله... امیدوارم پیگیری بشه
 • الهی IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  0 0
  خود امریکایها با وقاحت می گویند ما جنایتکار مثل صدام رابرای حمله شیمیایی گروه میدادیم باز بعضی ساده لوحان بزک می کنند
 • ایرانی IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
  0 0
  ضمن موافقت با سخن ایشان، به نظر می رسد این موضوع باید به یکی از خواسته های مهم حکومت و نهادهای مدنی تبدیل شود. یکی از راهکارها تبدیل این خواسته به قانون است.